Różności i nowinki technologia

Jak korzystać z prędkościomierza, aby dowiedzieć się, gdzie jest Twój samochód

Wyobraźmy sobie to jesteś w samochodzie bez okien. Wiem, że to szalone, ale poczekaj. Chociaż nie ma okien, możesz zobaczyć prędkościomierz. Oto jest pytanie. Czy można dowiedzieć się, jak daleko przebyłeś, patrząc na prędkościomierz? To klasyczny problem fizyki – i zrobimy to w prawdziwym życiu. Będzie fajnie.

Zacznę od kilku wyidealizowanych sytuacji, abyśmy mogli dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem. Potem możemy wypróbować to na prawdziwych danych – wideo z prędkościomierza mojego samochodu. To będzie prawdziwy problem fizyki.

Zacznijmy od prostego przypadku, aby upewnić się, że wiemy, co się dzieje. Załóżmy, że mam samochód poruszający się ze stałą prędkością 10 metrów / sekundę przez 5 sekund. Ponieważ samochód porusza się ze stałą prędkością (w jednym wymiarze), jako definicję prędkości mogę zapisać następujący tekst.

Ilustracja: Rhett Allain

W tym wyrażeniu Δx to zmiana położenia (przemieszczenie), a Δt to ilość czasu (przedział czasu). Jeśli rozwiążę to algebraicznie dla Δx, otrzymam:

Ilustracja: Rhett Allain

Przy prędkości 10 m / si czasie 5 sekund daje to przemieszczenie 50 metrów. Widzicie, to było proste. Prawdopodobnie mogłeś to zrobić w swojej głowie. Ale poczekaj, istnieje inny sposób spojrzenia na ten problem. A co jeśli utworzę wykres prędkości w funkcji czasu? Tak, to byłby nudny wykres – ale zróbmy to mimo wszystko. Oto jak by to wyglądało.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook