Nowości

Jak kupować odnowione gadżety

Kupowanie odnowionego produktu technicznego pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z zakupem nowego. Daje również urządzeniu drugie życie, zamiast wysyłać je do recyklingu. Zwłaszcza w czasach, gdy zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju technologie jest wysokie, czasami kupowanie odnowionych jest opłacalne tylko sposób na zdobycie produktu, gdy kanały sprzedaży detalicznej są napięte lub po prostu brakuje nowych towarów.

To wszystko są dobre rzeczy – jednak „odnowiony” to dla wielu ludzi wciąż obciążone słowo. Nowy oznacza nowy, produkt, którego nikt inny nie używał. Z drugiej strony kupowanie czegoś odnowionego może być ryzykowne, mimo że produkt jest prawdopodobnie tańszy.

Jeśli był odnawiany, prawdopodobnie oznacza to, że produkt był na tyle uszkodzony lub szorstki, że wymagał naprawy. Może to również oznaczać, że ktokolwiek go kupił, po prostu zdecydował, że go nie chce i zwrócił go do sklepu. Definicja tego, co składa się na odnowiony produkt, różni się w zależności od sprzedawcy, chociaż niektórzy mogą złagodzić obawy, że istnieją przepisy amerykańskie, które uniemożliwiają sprzedaż raz używanej technologii jako nowej. Widzieliśmy to też w akcji. W 2019 roku Nowy Jork złożył pozew przeciwko T-Mobile, twierdząc, że oszukał kupujących, sprzedając używane telefony klientom, którzy zapłacili za nowe.

Jednak kupowanie odnowionego wywołuje wiele pytań. Czy oryginalny producent odnowił produkt, czy też dokonała tego firma zewnętrzna? Czy produkt został przywrócony do stanu jak nowy, czy będzie wyglądał na wyraźnie używany po otrzymaniu? Czy został profesjonalnie wyczyszczony i odkażony i czy jest wyposażony w nowe akcesoria? Czy ma gwarancję i kto będzie odpowiedzialny, jeśli się zepsuje?

Łatwo zrozumieć, dlaczego wiele osób woli po prostu zapłacić więcej za coś nowego. Można jednak zarówno zaoszczędzić pieniądze, jak i nie dać się oszukać przy zakupie odnowionych produktów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, którymi można się kierować przy zakupie odnowionej technologii, a także linki do wiarygodnych sprzedawców. Nic z tego nie jest odporne na awarie, ale sprawi, że proces będzie znacznie bezpieczniejszy – i możesz skończyć z doskonałymi urządzeniami po niższych cenach.

: James Bareham / The Verge

Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić odnowiony

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kupujesz odnowiony produkt od oryginalnego producenta, jest to znacznie mniej ryzykowne niż kupowanie od zewnętrznego sprzedawcy. Producent prawdopodobnie będzie miał wyższe standardy odświeżania i przepakowywania produktu i – co najważniejsze – powinien mieć dostęp do autentycznych materiałów i komponentów. Ale jest też wiele firm, które istnieją wyłącznie po to, aby odnawiać produkty i mogą też wykonywać dobrą robotę. Musisz tylko zachować szczególną czujność, zadawać właściwe pytania i upewnić się, że na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi.

Innymi słowy, jeśli kupujesz odnowiony produkt, warto mieć kryteria. Szybko stanie się to twoją drugą naturą, gdy zaczniesz nabierać nawyku oglądania odnowionej technologii. Oto kilka pytań, od których warto zacząć:

  • W jakim jest stanie? Czy jest jak nowy lub nieco używany?
  • Czy zawiera wszystkie oryginalne akcesoria i dokumentację?
  • Jaką ma gwarancję i kto ją udziela?

Odpowiedzi na te pytania niekoniecznie są oczywiste. Czasami produkt może być widocznie uszkodzony, być w innym opakowaniu lub mieć tylko sześciomiesięczną gwarancję. W porządku, o ile wiesz przed zakupem. W rzeczywistości często możesz wykorzystać te informacje na swoją korzyść, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ sprzedawcy mogą czasami obniżyć koszty, jeśli produkt nie jest w idealnym stanie. Musisz tylko zdecydować, na co chcesz się zadowolić.

Co to jest produkt otwarty?

Czasami produkty będą wymienione jako „otwarte”. Termin ten może oznaczać coś innego w zależności od sprzedawcy, ale większość używa go do oznaczenia, że ​​produkt został otwarty przez klienta, który go kupił, a następnie został zwrócony do sklepu w oryginalnym pudełku ze wszystkimi akcesoriami. Innymi słowy, nie trzeba było go odnawiać, ponieważ zakłada się, że albo nie był w ogóle używany, albo był używany tylko raz, a następnie przepakowany. Ogólnie rzecz biorąc, można bezpiecznie założyć, że produkt w otwartym pudełku będzie w dobrym stanie, chociaż nigdy nie zaszkodzi poprosić o wyjaśnienia lub poszukać informacji gdzieś na stronie internetowej.

Niektórzy ludzie mogą czuć się niepewnie, kupując odnowione słuchawki lub inne produkty techniczne, których używasz w uszach lub na uszach.
: Becca Farsace / The Verge

Czy jest coś, czego nie powinienem kupować po remoncie?

Ostatecznie to jest twoje wezwanie. Niektórzy pracownicy w The Verge z kwaśną miną na myśl o użyciu odnowionych słuchawek, zwłaszcza dousznych. Myślę, że taka reakcja jest naturalna, biorąc pod uwagę, jak intymnie używałbyś takiego produktu. Wiele firm, ale nie wszystkie, dokładnie czyści odnowione produkty przed ich odsprzedażą. Chociaż dla niektórych coś, co zostało użyte w ten sposób, jest na zawsze nieczyste.

Moim zdaniem najważniejszą rzeczą, jakiej należy się upewnić przy zakupie odnowionego produktu, jest to, że gwarancja jest wystarczająco dobra, aby wesprzeć Cię w przypadku awarii urządzenia. A jeśli sprzedawca mówi, że Twój produkt dotrze w czystym, dobrze zapakowanym stanie, upewnij się, że otrzymany produkt jest zgodny z jego roszczeniami.

Aktualizacja 23 października, 16:05 ET: Ten artykuł został pierwotnie opublikowany 15 maja 2020 roku. Kilka wpisów zostało zaktualizowanych, a druga połowa została usunięta, aby utworzyć nowy artykuł.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook