Różności i nowinki technologia

Jak miasta (i obywatele) tworzą wrogie środowiska

Na podstawie opowiadań znalezione w W 99% niewidzialne miasto autorstwa Romana Marsa i Kurta Kohsltedta

Miasta i ich obywatele są w ciągłym dialogu, ale czasami ta rozmowa jest jednostronna. Pomijając plany generalne i wielkie projekty, miasta stosują szeroką gamę mniejszych, bardziej ukierunkowanych, odgórnych strategii w przestrzeni publicznej, wykorzystując zaprojektowane obiekty do kształtowania zachowań mieszkańców. Niektórzy przyjmują te strategie, ale inni je krytykują. Dla krytyków odstraszające podejścia (często nazywane projektami obronnymi lub wrogą architekturą) mogą być subtelnie zgubne, a nawet wręcz okrutne.

Konstrukcja obronna od góry do dołu

Weźmy na przykład ławki publiczne, z których wiele jest specjalnie zaprojektowanych, aby umożliwić ludziom zrobienie krótkiej przerwy bez możliwości pełnego relaksu. Nieprzyjemne miejsca publiczne w parkach, przystankach autobusowych i lotniskach mają na celu powstrzymanie ludzi przed zbytnim komfortem. Dyskomfort jest czymś, co zwykle uważamy za niepożądany produkt uboczny złego projektu, ale w tym przypadku chodzi o dyskomfort. Łatwo byłoby pomyśleć o wrogiej architekturze jako porażce projektu, ale Selena Savić i Gordan Savičić, redaktorzy książki Nieprzyjemny projekt, sugerują, że jeśli projekt robi to, co powinien, to jest sukces.

Dzięki uprzejmości 99% niewidzialności

Kup tę książkę w:

Jeśli kupisz coś za pomocą linków w naszych historiach, możemy otrzymać prowizję. To pomaga wspierać nasze dziennikarstwo. Ucz się więcej.

“Klasyk [example] to ławka z podłokietnikami pomiędzy siedzeniami ”, mówi Savić, która„ pozwala odpocząć ręce. . . ale jednocześnie ograniczaj[s] każdy inny rodzaj wykorzystania ”. Podłokietniki są najpowszechniejszą metodą zapobiegania spaniu ludzi w miejscach, w których zakład tylko chce, aby siedzieli. Na przystankach popularne są także ławki „pochylone”. Nie mają oparcia i często są podniesione i pochylone, aby uniemożliwić faktyczne siedzenie. Niektórzy krytycy wysnuli teorię, że siedzenia w niektórych sieciach fast foodów zostały zaprojektowane jako „15-minutowe krzesła”, które są celowo zbyt niewygodne, aby siedzieć w nich przez długi czas, a tym samym sprzyjać rotacji klientów.

Przedmiotem, który Savić uważa za szczególne arcydzieło nieprzyjemnego designu, jest ławka Camden. W przeciwieństwie do kolców, które krzyczą o wrogich zamiarach, ławka Camden wygląda nieszkodliwie, chociaż jest raczej nierówna i niezbyt zachęcająca. Zaprojektowana przez Factory Furniture dla londyńskiej dzielnicy Camden, ławka jest dziwnym, kanciastym, wyrzeźbionym, solidnym kawałkiem betonu z zaokrąglonymi krawędziami i nachyleniami w nieoczekiwanych miejscach.

Ławka Camden została opisana jako doskonały „anty-obiekt”.: Joe Dunckley / Alamy

Złożony kształt tego siedziska sprawia, że ​​praktycznie nie można na nim spać. Jest również antysprzedażowy, ponieważ nie ma szczelin ani szczelin do przechowywania narkotyków; jest anty-skateboarderem, ponieważ krawędzie ławki zmieniają wysokość, co utrudnia szlifowanie; jest odporny na śmieci, ponieważ nie ma pęknięć, w które mogłyby się wsunąć śmieci; jest zabezpieczony przed kradzieżą, ponieważ wgłębienia przy ziemi pozwalają ludziom chować torby za nogi z dala od potencjalnych przestępców; i jest antygraffiti, ponieważ ma specjalną powłokę odpychającą farbę. Co więcej, obiekt jest tak duży i ciężki, że może służyć również jako bariera drogowa. Jeden z internetowych krytyków nazwał to doskonałym „anty-obiektem”. Ale być może najbardziej rozpowszechniona forma wrogiego siedzenia jest jeszcze subtelniejsza: całkowity jej brak w niektórych miejscach. Kiedy zauważysz, że nie ma miejsca na odpoczynek dla bloków i bloków, jest to również wybór projektowy. W wielu przypadkach wrogie decyzje projektowe i tak zwane nakazy siedzenia-kłamstwa są połączone razem, aby stworzyć środowisko, które jest niepożądane dla każdego, kto szuka wytchnienia.

Wroga architektura od podstaw

Nie każda wroga architektura jest narzucona przez miasto. Interwencjoniści oddolni mogą również przekształcić miasta. Wiadomo, że obywatele biorą sprawy w swoje ręce, aby rozwiązać problemy, które ich zdaniem zaniedbali urzędnicy. Ale mogą być kontrowersyjne i mieć niezamierzone skutki uboczne.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook