GryRTV

Jak nieznany brytyjski producent komputerów osobistych wynalazł ARM i zmienił świat

Jak nieznany brytyjski producent komputerów PC wynalazł ARM i zmienił świat

Jason Torchinsky

Bądźmy szczerzy: rok 2020 jest do bani. Tegoroczny rok to niekończący się slogan złych wiadomości i nieszczęśliwych wydarzeń, że trudno było nadążyć. Jednak większość z nas dotrzymała kroku, a większość z nas robi to z małymi komputerami podręcznymi, które zawsze nosimy ze sobą. Przynajmniej w Ameryce nadal nazywamy je śmiesznie uproszczoną nazwą „telefony”.

Wszyscy możemy teraz wykorzystać dobrą historię słabszego samopoczucia i na szczęście nasze zagłady w 2020 roku nie muszą daleko szukać. Dzieje się tak, ponieważ te same telefony i tak duża część naszej cyfrowej egzystencji działają na tym samym: rodzinie procesorów ARM. Wraz z wypuszczeniem przez Apple całej nowej linii komputerów Mac opartych na ich nowym procesorze M1 – procesorze opartym na ARM – i gdy te maszyny otrzymują fantastyczne recenzje, to dobry czas, aby przypomnieć wszystkim o dziwnym i nieprawdopodobnym źródle tych kontrolujących świat chipów pochodzi z.

Gdybyś pisał rzeczywistość jako scenariusz iz jakiegoś zaskakującego powodu, musiałeś określić, jaka jest najpopularniejsza jednostka centralna używana w większości telefonów, konsol do gier, bankomatów i innych niezliczonych urządzeń, prawdopodobnie wybrałbyś jedną z jeden z głównych producentów, jak Intel. Taki stan rzeczy miałby sens i pasowałby do świata tak, jak ludzie go rozumieją; dominacja rynkowa jakiejś silnej branży nie wzbudziłaby nikogo w brwiach ani innych włosach.

Ale co by było, gdyby zamiast tego zdecydowałeś się, że wszystkie te procesory pochodzą od ledwie znanej firmy z kraju, który zwykle nie jest pierwszym, który przychodzi na myśl jako światowy lider w innowacyjnych technologiach (cóż, nie od, powiedzmy, XIX wieku )? A jeśli ten procesor zawdzięczał swoje istnienie, przynajmniej pośrednio, edukacyjnemu programowi telewizyjnemu? Jest szansa, że ​​producenci powiedzieliby ci trochę cofnąć ten skrypt; chodź, potraktuj to już poważnie.

A jednak w jakiś sposób taka jest rzeczywistość.

Dobrze spędzony czas w 2020 roku.

Na początku była telewizja

Procesor ARM, kawałek krzemu, który kontroluje ponad 130 miliardów urządzeń na całym świecie i bez którego nowoczesność skutecznie by się zatrzymała, ma naprawdę dziwną historię pochodzenia. Jego podróż jest usiana kawałkami pozornie pecha, które ostatecznie dały kluczowe możliwości, nieoczekiwane korzyści techniczne, które okazałyby się absolutnie kluczowe, oraz początek w niektórych urządzeniach, które można by uznać za skrajne awarie.

Ale wszystko naprawdę zostało uruchomione przez program telewizyjny – program BBC z 1982 roku Program komputerowy. To była próba BBC, aby uświadomić Brytyjczykom, o co chodzi z tymi wszystkimi nowymi, wymyślnymi maszynami, które wyglądały jak kiepskie maszyny do pisania podłączone do twojego telewizora.

Program był częścią większego projektu informatycznego zapoczątkowanego przez brytyjski rząd i BBC w odpowiedzi na obawy, że Wielka Brytania była głęboko i niepokojąco nieprzygotowana na nową rewolucję w dziedzinie komputerów osobistych, która miała miejsce w Ameryce. W przeciwieństwie do większości programów telewizyjnych, BBC chciała umieścić w programie komputer, który zostałby użyty do wyjaśnienia podstawowych pojęć komputerowych i nauczenia trochę programowania w języku BASIC. Koncepcje obejmowały grafikę i dźwięk, możliwość łączenia się z sieciami teletekstu, syntezę mowy, a nawet niektóre podstawowe sztucznej inteligencji. W rezultacie komputer potrzebny do pokazu musiałby być całkiem niezły – w rzeczywistości wymagania producentów były początkowo tak wysokie, że nic na rynku tak naprawdę nie spełniało aspiracji BBC.

Tak więc BBC ogłosiło wezwanie do młodego brytyjskiego przemysłu komputerowego, który był wówczas zdominowany przez Sinclair, firmę, która dorobiła się fortuny na kalkulatorach i małych telewizorach. Ostatecznie była to znacznie mniejsza, początkująca firma, która otrzymała lukratywny kontrakt: Acorn Computers.

Kwitnie żołądź

Acorn to firma z siedzibą w Cambridge, która powstała w 1979 roku po opracowaniu systemów komputerowych pierwotnie zaprojektowanych do obsługi automatów owocowych – nazywamy je automatami do gier – a następnie przekształceniu ich w małe hobbystyczne systemy komputerowe oparte na procesorach 6502. To była ta sama rodzina procesorów używana między innymi w komputerach Apple II, Atari 2600 i Commodore 64. Projekt tego procesora stanie się ważny później, więc wiesz, nie zapominaj o tym.

Acorn opracował domowy komputer o nazwie Atom, a gdy nadarzyła się okazja dla BBC, rozpoczęli plany, aby następca Atomu stał się BBC Micro.

Wymagająca lista funkcji BBC zapewniła, że ​​powstała maszyna będzie dość potężna jak na tamtą epokę, choć nie tak potężna, jak oryginalny projekt Acorn, następca Atomu. Ten następca Atomu miałby dwa procesory, wypróbowany 6502 i jeszcze niezdecydowany 16-bitowy procesor.

Acorn później porzucił ten procesor, ale zachował system interfejsu, zwany Tube, który pozwoliłby na podłączenie dodatkowych procesorów do maszyny. (To również stanie się ważniejsze później.)

Inżynieria BBC Micro naprawdę przesunęła granice Acorn, ponieważ była to całkiem nowoczesna maszyna na tamte czasy. Doprowadziło to do fascynujących, półgłównych, ale wykonalnych decyzji inżynieryjnych, takich jak konieczność powtórzenia położenia palca inżyniera na płycie głównej za pomocą pakietu rezystorów, aby maszyna zaczęła działać.

Nikt nigdy tak naprawdę nie zorientował się, dlaczego maszyna działa tylko wtedy, gdy palec został umieszczony w określonym miejscu na płycie głównej, ale kiedy byli w stanie naśladować dotyk palca za pomocą rezystorów, byli po prostu zadowoleni, że działa i ruszyli dalej.

Tutaj posłuchaj jednego z kluczowych inżynierów, który sam Ci powiedział:

Odpowiednia sekcja zaczyna się o 9:40.

BBC Micro okazał się dużym sukcesem firmy Acorn, stając się dominującym komputerem edukacyjnym w Wielkiej Brytanii w latach 80.

Jak każdy, kto ma ochotę czytać, prawdopodobnie wie, lata 80. były bardzo ważnym okresem w historii informatyki. Komputer PC IBM został wydany w 1981 roku, wyznaczając standardy komputerów osobistych na nadchodzące dziesięciolecia. Apple Lisa w 1983 r. Zapowiadała Maca i całą rewolucję graficznego interfejsu użytkownika z ikonami okien i myszą, który zdominował komputery w przyszłości.

Acorn dostrzegł te zmiany i zdał sobie sprawę, że jeśli chcą konkurować, potrzebowaliby czegoś mocniejszego niż starzejący się, ale niezawodny 6502 do zasilania swoich przyszłych maszyn. Acorn eksperymentował z wieloma 16-bitowymi procesorami: 65816, 16-bitową wersją 6502, Motorolą 68000, która zasilała Apple Macintosh, oraz stosunkowo rzadkim National Semiconductor 32016.

Żadne z nich nie spełniało jednak zadania, a Acorn skontaktował się z Intelem, aby dowiedzieć się, jak zaimplementować procesory Intel 80286 w nowej architekturze.

Intel zignorował je całkowicie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook