GryOprogramowanieTelefony

Jak osiągnąć nirwanę Smart Home (lub automatyzacja domu bez abonamentu)

Co przychodzi na myśl, gdy myślisz o inteligentnym domu? Żarówki z obsługą Wi-Fi, wideodomofony, robot odkurzający połączony z chmurą, a może inteligentne lodówki? Marki takie jak Google / Nest czy wszystko, co jest włączone z Amazon’s Alexa? Chociaż często zapewniają prawdziwą wygodę, urządzenia te są zwykle projektowane tak, aby zapraszać i blokować użytkowników w ekosystemach producentów. Stwórz fajny sprzęt, zrobisz jedną sprzedaż. Stwórz fajny sprzęt, który wyodrębnia powtarzające się miesięczne opłaty za przechowywanie w chmurze lub odblokowuje dodatkowe funkcje, a będziesz mieć sprzedaż na całe życie.

Potęgując naszą zbiorową frustrację, ekosystemy te są często niekompatybilne ze sobą i wymagają wielu różnych aplikacji do kontroli. Nie tylko subskrypcje i dupy są częścią gry, ale podstawowe modele biznesowe tych produktów są zbudowane wokół planowanej dezaktualizacji i eksploracji danych użytkowników.

Na szczęście osoby aspirujące do inteligentnego domu w 2021 roku mają co najmniej jedną realną alternatywę: asystenta domowego. Ten kawałek oprogramowania open source jest przysłowiowym pierścieniem, który „wiąże ich w ciemności”. To klej do inteligentnego sprzętu domowego, obejmującego wszelkiego rodzaju producentów, od behemotów, takich jak Google, po rybki, takie jak Shelly. To projekt, który ma na celu zmianę wszystkich wymienionych powyżej pułapek inteligentnego domu, stawiając na pierwszym miejscu kontrolę lokalną, prywatność i interoperacyjność.

Przykład pulpitu nawigacyjnego Home Assistant używanego do monitorowania kampera.
Powiększać / Przykład pulpitu nawigacyjnego Home Assistant używanego do monitorowania kampera.

Działając jako pojedynczy punkt konfiguracji dla wielu ekosystemów, Home Assistant znajduje się w wyjątkowo potężnym miejscu w nowoczesnym inteligentnym domu. Jest świadomy stanu każdej istoty w twoim domu i dlatego może robić przydatne rzeczy, takie jak zamykanie drzwi garażowych, jeśli zostawiłeś je otwarte, gdy poszedłeś do łóżka lub opuściłeś zdefiniowaną strefę domową. Nigdy też nie będę zmęczony tym, że światła automatycznie gasną na godzinę przed zachodem słońca.

Jeśli brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe – wszystkie zalety inteligentnego domu bez wad związanych z gotowymi rozwiązaniami – dziś jest dzień, w którym warto się przekonać. Przyjrzyjmy się blokom wymaganym do zbudowania własnego systemu automatyki domowej niewymagający subskrypcji. Wykorzystując projekt Home Assistant jako podstawę, omówimy niektóre niezbędne dla nowych technologii, podkreślimy niektóre z naszych ulubionych projektów automatyki domowej typu open source i damy szybkie wprowadzenie, jak to wszystko połączyć.

Asystent domowy, podstawy

Biorąc pod uwagę tytuł tego artykułu, ta uwaga jest nieco niezręczna. Ale jeśli początkowo zdecydujesz się zbudować swój inteligentny dom za pomocą projektu Home Assistant, już tam jest na opcjonalny Subskrypcja w wysokości 5 USD miesięcznie. Jest to administrowane przez firmę stojącą za projektem, Nabu Casa, która została założona w 2018 roku, aby zapewnić zrównoważony charakter projektu Home Assistant. W przypadku firmy opłaty te pozwalają Nabu Casa opłacić niewielką liczbę pracowników. Dla Ciebie opłata w wysokości 5 USD miesięcznie umożliwia lokalnej instancji Home Assistant bezproblemową pracę z popularnymi usługami w chmurze, takimi jak Google Home lub Amazon Alexa, a także umożliwia dostęp do Home Assistant z dowolnego miejsca przy minimalnej konfiguracji. To powiedziawszy, z pewnością możliwe jest odzwierciedlenie obu tych funkcji bez subskrypcji, używając samodzielnie odwrotnego proxy, jeśli chcesz.

Chociaż istnieją inne możliwości w tej przestrzeni, takie jak Domoticz, OpenHAB lub Gladys, Home Assistant będzie dzisiaj naszym celem, ponieważ jest bezpłatny, otwarty i ma za sobą * ogromną * społeczność. W chwili pisania tego tekstu ma ponad 1700 integracji z wszelkiego rodzaju obsługiwanymi urządzeniami, usługami i sprzętem. Ponadto jest to również zwykła funkcja strony trendów Github.

Wszechstronność to prawdziwa magia Home Assistant. W efekcie mówi w 1700 różnych językach i przenosi je wszystkie w jedno miejsce. Zbuduj ekosystem Smart Home z Home Assistant w jego rdzeniu, a urządzenia z zupełnie różnych ekosystemów będą mogły wreszcie rozmawiać ze sobą. Czy chciałbyś, aby światła wyłączały się automatycznie po włączeniu czajnika? Z Asystentem domowym możesz to zrobić!

Spójrzmy na bardziej realistyczny przykład użytecznej automatyzacji opartej na tej zasadzie. Załóżmy, że masz dwa zestawy świateł na zupełnie różnych obwodach, które zawsze chcesz zsynchronizować, na przykład oświetlenie korytarza na dole i na górze. Dzięki Home Assistant monitorującemu stan tych podmiotów, może reagować i robić rzeczy automatycznie. Innymi słowy, jeśli light1 is on, then turn on light2.

Czas na jakąś kluczową terminologię: Home Assistant wykonuje taką działania kiedy jest pewne warunki są spełnione lub wyzwalacze pojawić się. Pozwala to na zbudowanie złożonej logiki, takiej jak „zmniejsz temperaturę termostatu, upewnij się, że drzwi są zamknięte, a wszystkie światła są wyłączone” kiedy słońce znajduje się pod horyzontem i przez godzinę nie wykryto ruchu lub tryb gościa nie jest włączony. ” Zastanów się, ile aplikacji musiałbyś otworzyć, aby zrobić to wszystko samodzielnie: aplikacja na termostat, inteligentny zamek i wykrywanie ruchu przynajmniej za pomocą kamery lub czujnika.

Bez kleju Home Assistant w środku większość urządzeń domowych nie jest tak naprawdę „inteligentna” ani „połączona”. Można nimi sterować zdalnie, co jest ważnym warunkiem wstępnym ich zautomatyzowania, ale nie należy tego mylić z automatyzacją.

Automatyzacja to Twój dom reagujący na porę dnia, pogodę, Twoją obecność i tak dalej bez za każdym razem trzeba ręcznie aktywować urządzenia. Dzięki Home Assistant napinając wszystkie mięśnie, teoretycznie możliwe jest zbudowanie domu, w którym nie będziesz musiał dotykać włącznika światła lub termostatu, ponieważ Twoje automatyzacje są tworzone z odpowiednią uwagą i przemyśleniem.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook