Różności i nowinki technologia

Jak państwa mogą połączyć siły, aby rozszerzyć testy Covid

W odpowiedzi na testując niedobory, CDC – pod kierownictwem Białego Domu – zaleca teraz testowanie tylko symptomatycznych. Im mniej przetestowanych, tym mniej wąskich gardeł. Oznacza to, że wirus będzie nadal rozprzestrzeniał się bez kontroli przez bezobjawowe, zabierając więcej żyć i zamykając szkoły i firmy po drodze. Na szczęście istnieje innowacyjny system finansowania zwany finansowaniem kwadratowym, który może pobudzić inwestycje w potrzebne nam możliwości testowania.

Zaproponowane dwa lata temu finansowanie kwadratowe zostało już wykorzystane do dostosowania zachęt do tworzenia dóbr publicznych, takich jak zdecentralizowane projekty oprogramowania open source. Pomimo geekowskiej nazwy ma prostą podstawową logikę: nagradza współpracę.

OPINIA PRZEWODOWA

O

Puja Ohlhaver jest dyrektorem naczelnym ClearPath Surgical i członkiem Harvard Edmond J. Safra Center for Ethics Rapid Response Task Force on Covid-19. Zoë Hitzig jest doktorantem ekonomii na Harvardzie. Jest autorką Mezzanine: Wiersze (Ecco / HarperCollins 2020).

Współpraca między państwami jest kluczowa. W obliczu spadku dochodów z podatków wiele stanów ostrożnie kupuje tylko te testy, których obecnie potrzebują. Doprowadziło to do zmiennego popytu i kosztownych wojen licytacyjnych o sumie zerowej podczas wybuchów, w których duże stany wypierają małe państwa. Państwom byłoby lepiej, gdyby koordynowały gwarancje masowych zakupów w celu przetestowania dostawców, którzy z kolei szybko zwiększaliby moce produkcyjne po niższych kosztach. Problem polega na tym, że państwa wolałyby raczej zaoszczędzić pieniądze – pokładając nadzieje w szczepionce lub przełomowym leczeniu – niż przeznaczyć skąpe fundusze na szok popytowy.

Dwupartyjna ustawa o zwalczaniu Covid-19 o wartości 50 miliardów dolarów próbuje rozwiązać ten dylemat działań zbiorowych, wprowadzając 5 miliardów dolarów zachęty dla stanów, które tworzą porozumienia międzystanowe, w celu zakupu testów. To krok we właściwym kierunku, ale motywacja jest błędna. Państwa są wynagradzane proporcjonalnie do ich populacji, więc duże stany mają motywację do zawierania układów z innymi dużymi państwami, ale nie z małymi. Kwadratowe finansowanie mogłoby to zmienić.

Aby zilustrować, jak działa finansowanie kwadratowe, posłuż się prostym przykładem. Powiedzmy, że istnieją cztery porozumienia, z których każdy sfinansował łącznie 100 milionów dolarów, składający się odpowiednio z dwóch, czterech, sześciu i ośmiu stanów. W przypadku finansowania kwadratowego, ciasto bonusowe o wartości 5 miliardów dolarów zostanie podzielone między nich w stosunku 1: 3: 5: 7. Najmniejszy układ z dwoma stanami zostałby nagrodzony najmniej (313 mln USD), największy układ z siedmioma stanami najwięcej (2,2 mld USD), siedem razy więcej.

Wizualizacja danych: Zoë Hitzig i Puja Ohlhaver

W przypadku finansowania kwadratowego im więcej stanów uczestniczy w dostarczaniu 100 milionów dolarów, tym więcej federalnych funduszy premiowych otrzymuje ich umowa. Innymi słowy, zmniejszają się zyski z potencjału jednego stanu w zakresie funduszy premiowych, ale rosną zwroty dla większej liczby uczestniczących państw. Im więcej państw wnosi wkład w porozumienie, tym większy jest wpływ każdego poprzedniego wkładu.

Sztuczka w finansowaniu kwadratowym polega na upewnieniu się, że większe wpłaty nie przyćmiewają efektu mniejszych wpłat. Matematycznie uzyskuje się to, biorąc jako pierwszy krok pierwiastek kwadratowy z każdego wkładu państwa. Rozważmy dwa wkłady w wysokości 16 $ i 4 $, których pierwiastki kwadratowe wynoszą odpowiednio 4 $ i 2 $. Mimo że wkład w wysokości 16 USD jest czterokrotnie większy niż 4 USD, jego pierwiastek kwadratowy jest tylko dwa razy większy. Na drugim etapie sumuje się pierwiastki kwadratowe każdego wkładu państwa, a następnie podnosi do kwadratu, aby powrócić do skali milionów dolarów. Daje to sumę funduszy, które powinna otrzymać umowa, w tym zarówno składki stanowe, jak i federalne fundusze bonusowe.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook