GryRTV

Jak porównuje się Steam Deck Valve z Nintendo Switch, Xbox Series X i PlayStation 5?

Zaskakujący nowy Steam Deck Valve został oficjalnie ogłoszony, obiecując, że gracze będą mogli zabrać całą swoją bibliotekę gier Steam w podróż. Ale jak ten handheld wypada na tle innych głównych konsol na rynku, takich jak Nintendo Switch, Xbox Series X/S i PlayStation 5?

Najpierw spójrzmy na specyfikacje Steam Deck. Jest zasilany przez AMD APU z czterordzeniowym / ośmiowątkowym procesorem Zen 2 i procesorem graficznym AMD RDNA 2 z 8 jednostkami obliczeniowymi, a także 16 GB pamięci RAM LPDDR5.

Dostępne są trzy modele: jeden z 64 GB pamięci eMMC za 399 USD, jeden z 256 GB NVMe SSD za 529 USD oraz model najwyższej klasy z 512 GB szybkiej pamięci NVMe SSD za 649 USD. Podczas gdy podstawowa konfiguracja pamięci eMMC może potencjalnie oznaczać wolniejsze instalacje gier i czas ładowania, Valve obiecuje, że „nie ma różnicy w szybkości klatek lub jakości grafiki w grze” między trzema modelami.

Obraz: zawór

Najbardziej oczywistym porównaniem dla Steam Deck jest oczywiście Switch Nintendo – szczególnie nadchodzący model OLED – który oferuje podobną konfigurację podręczną, rozmiar ekranu i wygląd. Oba urządzenia są również wyposażone w ekrany dotykowe 720p.

Z tych dwóch przełącznik jest prawie na pewno mniej wydajnym urządzeniem: zawiera chipset Nvidia Tegra X1, procesor oparty na Arm, który ma ponad cztery lata, w porównaniu z architekturą procesora AMD Zen 2 Steam Deck i procesora graficznego RDNA 2 nowej generacji. które pojawiają się również na PS5 i Xbox Series X. Steam Deck został również pokazany w obsłudze gier, których Switch po prostu nie może, takich jak Kontrola (która jest dostępna tylko jako opcja przesyłania strumieniowego w chmurze na urządzeniu przenośnym Nintendo.) Oraz inne prezentowane gry, takie jak Jedi: Upadły Zakon lub Niebo niczyje, nigdy wcześniej nie były dostępne w formie przenośnej.

Ale biorąc pod uwagę, że te dwa urządzenia przenośne są najbliżej siebie pod względem formy i ceny, nadal warto patrzeć na nie obok siebie — zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nawet przy różnicy w wydajności są znacznie bliżej siebie niż dramatycznie potężniejsza seria Xbox X i PlayStation 5.

W przeciwieństwie do Switcha, Steam Deck zamienia wymienne kontrolery na dodatkowe metody wprowadzania danych: po obu stronach wyświetlacza znajduje się para gładzików w stylu Steam Controller, oprócz drążków i czterech dodatkowych przycisków z tyłu urządzenia, które służą jako dodatkowe wejścia w stylu wiosła. Oferuje również dźwięk Bluetooth do podłączenia pary słuchawek bezprzewodowych, czego Switchowi brakuje dość frustrująco.

Zdjęcia: zawór

Switch wygrywa jednak pod względem żywotności baterii, z 4,5 do 9 godzinami podanymi dla Switch OLED, w porównaniu z 2 do 8 godzinami na Steam Deck, z informacją Valve IGN że realistycznie można oczekiwać 4 godzin Portal 2 przy 720p i 60 klatkach na sekundę. Switch jest również znacznie lżejszy niż przenośny Valve, waży 0,93 funta do 1,47 funta wagi Steam Deck.

Wybór między przełącznikiem OLED o wartości 349 USD a talią Steam za 399 USD w dużej mierze sprowadzi się do preferencji: czy wolisz poziom polerowania Nintendo i zestaw ekskluzywnych gier, czy też bardziej szorstką opcję Valve na krawędziach – ale mocniejszą – z obszernym komputerem biblioteka gier? (Steam Deck ma też inne zalety: ponieważ jest to pełnoprawny komputer, możesz technicznie zainstalować system Windows i wykorzystać go jako przenośną maszynę Xbox Game Pass, zainstalować Epic Game Store i używać go do usług strumieniowych, takich jak Stadia lub Luna. )

W porównaniu do linii konsol nowej generacji, takich jak Xbox Series X i PlayStation 5, Steam Deck wypada znacznie gorzej: jego procesor po prostu nie może się równać z mocniejszymi chipami w najnowszych konsolach Sony czy Microsoftu, a jego GPU jest wyraźnie mniej wydajny niż nawet Xbox Series S, z mniej niż połową rdzeni graficznych najsłabszej konsoli nowej generacji Microsoftu. Pomimo tego, że Steam Deck wykorzystuje tę samą architekturę GPU RDNA 2, po prostu nie jest w tej samej klasie wagowej.

Jak widać na poniższym wykresie, konsole PS5 i Xbox nowej generacji wygrywają niemal pod każdym względem, na podstawie którego chcesz je porównać: więcej rdzeni, szybsze taktowanie procesora, znacznie więcej jednostek obliczeniowych, szybsze taktowanie GPU i więcej teraflopów surowej mocy GPU.

I chociaż może to wydawać się niesprawiedliwym porównaniem, warto wziąć pod uwagę, że Steam Deck – którego cena waha się od 399 do 649 USD – jest wyceniony na tym samym boisku, co te bardziej premium konsole niż Switch (199 do 349 USD).

Steam Deck kontra Xbox Series X kontra Xbox Series S kontra PlayStation 5

Kategorie Pokład parowy z zaworem Xbox Series X Seria Xbox S PS5
Kategorie Pokład parowy z zaworem Xbox Series X Seria Xbox S PS5
procesor 4-rdzeniowy procesor AMD Zen 2 o częstotliwości 2,4-3,5 GHz 8-rdzeniowy procesor AMD Zen 2 @ 3,8 GHz (3,6 GHz z włączonym SMT) 8-rdzeniowy procesor AMD Zen 2 @ 3,6 GHz (3,4 GHz z włączoną funkcją SMT) 8-rdzeniowy procesor AMD Zen 2 @ 3,5 GHz z SMT (zmienna częstotliwość)
GPU AMD RDNA 2 GPU 8 jednostek obliczeniowych przy 1,0-1,6 GHz AMD RDNA 2 GPU z 52 jednostkami CU przy 1,825 GHz AMD RDNA 2 GPU 20 jednostek obliczeniowych przy 1,565 GHz AMD RDNA 2 GPU 36 CUs @ 2,23 GHz (zmienna częstotliwość)
Moc GPU 1.6 TFLOPS 12.15 TFLOPS 4 TFLOPS 10.28 TFLOPS
Baran 16 GB pamięci RAM LPDDR5 16 GB pamięci RAM GDDR6 10 GB pamięci RAM GDDR6 16 GB pamięci RAM GDDR6
Cel wydajności 720p @ do 60Hz Docelowe 4K @ 60 FPS. Do 8K. Do 120 FPS Cel 1440p @ 60 FPS. Do 120 FPS Cel TBD. Do 8K. Do 120 FPS
Przechowywanie 64 GB eMMC / 256 GB NVMe SDD / 512 GB szybki dysk SSD NVMe 1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD (2,4 GB/s bez kompresji, 4,8 GB/s z kompresją) 512 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD (2,4 GB/s bez kompresji, 4,8 GB/s z kompresją) 825 GB PCIe Gen 4 NVMe SSD (5,5 GB/s nieskompresowany, typowo 8-9 GB/s skompresowany)
Możliwość rozbudowy pamięci gniazdo microSD Karta rozszerzeń 1 TB Karta rozszerzeń 1 TB Gniazdo SSD NVMe
Napęd dyskowy Nie dotyczy Blu-ray 4K UHD Żaden Blu-ray 4K UHD (nie dotyczy wersji cyfrowej)
Wyświetl wyjście USB-C z DisplayPort 1.4 HDMI 2.1 HDMI 2.1 HDMI 2.1
Sugerowana cena producenta 399 USD / 529 USD / 649 USD 499 USD 299 499 USD

Bardziej trafnym porównaniem, przynajmniej jeśli chodzi o przewidywanie przybliżonej mocy Steam Deck, może być porównanie z ostatnią generacją konsol: przy 1,6 teraflopa plasuje się równo pomiędzy Xbox One S (1,4 teraflopa) i PS4 (1,8 teraflopa). ) pod względem surowej sprawności graficznej. Steam Deck używa jednak bardziej nowoczesnej architektury RDNA 2, więc trudno jest bezpośrednio porównać te dwie specyfikacje.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook