RTV

Jak przenieść swoje 2FA Google Authenticator na nowy telefon

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to jeden z najlepszych i najłatwiejszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa kont online. Działają na zasadzie wydawania kodu uwierzytelniającego w telefonie, gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do konta; jeśli ta osoba nie ma kodu, nie dostanie się ona (lub Ty). Korzystając z aplikacji 2FA, takiej jak Google Authenticator lub Authy, możesz uniemożliwić komuś dostęp do Twoich danych, uzyskując hasło. (Możesz otrzymać SMS-a z kodem, ale jest to uważane za znacznie mniej bezpieczne ze względu na wzrost tak zwanego hakowania karty SIM).

Jest oczywiście pewien haczyk. Ponieważ 2FA używa klucza specyficznego dla twojego telefonu, jeśli zgubisz lub zepsujesz telefon, nie możesz po prostu ponownie zainstalować aplikacji na nowym telefonie i kontynuować. Musisz przesłać kod klucza dla tego telefonu, a także samej aplikacji.

Różne aplikacje uwierzytelniające obsługują to na różne sposoby. W tym artykule przyjrzę się Google Authenticator, w tym najłatwiejszemu sposobowi przeniesienia aplikacji na nowy telefon, jeśli masz dostęp do starego i jak możesz przygotować się na ewentualny problem (np. Zepsuty telefon ).

Google Authenticator umożliwia ustanowienie 2FA za pomocą telefonu do zeskanowania kodu QR wygenerowanego przez aplikację na oddzielnym urządzeniu lub przez wprowadzenie kodu klucza. To stosunkowo łatwy proces – chyba że musisz przenieść aplikację na nowy telefon.

Ponieważ 2FA używa kluczy bezpieczeństwa, które są specyficzne dla każdego sprzętu, nie możesz po prostu ponownie zainstalować Google Authenticator na swoim nowym telefonie i użyć go do zalogowania się. Zamiast tego musisz przenieść klucze do nowej aplikacji.

Najłatwiejszą metodą, zwłaszcza jeśli korzystasz z 2FA z kilkoma aplikacjami, jest użycie dedykowanej funkcji przesyłania aplikacji Authenticator, aby przenieść klucze z jednego telefonu na drugi. Jest tu jednak kilka założeń: po pierwsze, potrzebujesz dostępu zarówno do starego, jak i nowego telefonu, a po drugie, będziesz potrzebować urządzeń z Androidem. Jeśli którekolwiek z tych założeń nie działa w Twojej sytuacji, możesz skorzystać z innych metod, które omówimy dalej.

Przenieś swoje klucze Authenticator przez Androida

Jeśli masz dwa telefony z Androidem, możesz przenieść swoje konta na nowy telefon, eksportując je za pomocą kodu QR wygenerowanego przez aplikację Authenticator.

  • Otwórz Google Authenticator na swoim starszym telefonie
  • Stuknij w trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu i wybierz „Przenieś konta”
  • Wybierz „Eksportuj konta”. Możesz zostać poproszony o zweryfikowanie swojej tożsamości za pomocą odcisku palca, hasła lub innej metody.
  • Wybierz konta, które chcesz wyeksportować, zaznaczając je. Kliknij „Dalej”.
  • Zostanie wyświetlony kod QR
  • Przejdź do swojego nowego telefonu. Wykonaj powyższe instrukcje, ale wybierz „Importuj konta”.
  • Otrzymasz instrukcje, jak wyeksportować swoje konta ze starszego telefonu. Ponieważ wiesz już, jak to zrobić, po prostu wybierz „Zeskanuj kod QR”.
  • Zeskanuj kod na starym telefonie nowym telefonem

Alternatywna metoda nr 1: użyj kodów zapasowych

Gdy konfigurujesz aplikację do korzystania z Google Authenticator, przed zakończeniem procesu otrzymasz zestaw czterech kodów zapasowych i poproszony o ich wydrukowanie lub zapisanie w inny sposób. (W rzeczywistości Google poprosi Cię o wpisanie jednego z kodów w polu przed zakończeniem instalacji, aby upewnić się, że mieć uratował je.)

I zdecydowanie chcesz ich ocalić; wydrukuj je i umieść w bezpiecznym miejscu lub utwórz plik PDF i zapisz go, aby nikt inny nie miał do niego dostępu. Jeśli Twój telefon trafi na południe, te kody będą dobrym sposobem na przywrócenie uwierzytelnienia na nowym telefonie – zakładając, oczywiście, że nie zgubiłeś kodów.

Jest to również sposób na przywrócenie kluczy na nowym iPhonie.

Alternatywna metoda nr 2: Zrób zrzut ekranu kodu kreskowego

Jednym ze sposobów utworzenia kopii zapasowej na wypadek utraty telefonu jest zrobienie i zapisanie zrzutu ekranu kodu kreskowego utworzonego dla każdej aplikacji zabezpieczonej 2FA. Jeśli zgubiłeś kody zapasowe, ale zapisałeś zrzut ekranu kodu kreskowego QR, którego pierwotnie użyłeś do utworzenia uwierzytelnienia aplikacji, możesz użyć tego zrzutu ekranu, aby ustalić swoje poświadczenia na nowym telefonie.

Po prostu wrzuć zrzut ekranu na swój komputer, zainstaluj Google Authenticator na swoim nowym telefonie i użyj znaku plusa w aplikacji, aby zeskanować kod kreskowy. (Możesz także wprowadzić kod klucza konfiguracji, jeśli to właśnie zapisałeś). Zrób to dla każdej ze swoich aplikacji, a wszystko będzie gotowe.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook