Różności i nowinki technologia

Jak silny jest King Kong? I czy mógłby nawet wstać?

Czas na Godzilla kontra Kong– klasyczna bitwa między dwoma niemożliwie gigantycznymi stworzeniami. Widziałem tylko zwiastun i wygląda na fajny film. Ale filmy są nie tylko dla zabawy, ale także dla fizyki. W szczególności jest to świetna okazja do rozważenia fizyki skali – co się dzieje, gdy zmieniamy małe rzeczy w duże? Na przykład, co się stanie, jeśli weźmiesz normalnego goryla i zmienisz go w gigantycznego goryla, a następnie nazwiesz go King Kong?

Jak wysoki jest Kong?

Jeśli chcemy zobaczyć, co się dzieje, gdy masz gigantycznego goryla, pierwszą rzeczą jest ustalenie, jak wysoki jest. Jasne, mógłbym gdzieś poszukać tej wartości – ale to nie jest zabawne. Zamiast tego zobaczę, czy mogę oszacować jego rozmiar na podstawie tego, co widzę ze zwiastuna. Uwielbiam wyzwania związane z używaniem przyczepy. To trochę jak prawdziwa nauka. Czasami trzeba walczyć, aby uzyskać dobre dane, a innym razem, bum, po prostu tam są. W tym przypadku mam szczęście. Jest ujęcie Konga i Godzilli stojących na lotniskowcu. Zakładając, że jest to przewoźnik klasy Nimitz, mogę wykorzystać jego rozmiar (około 330 metrów) do zmierzenia Konga.

Ilustracja: WIRED Staff; Zdjęcia Warner Bros.

Daje to przybliżoną wysokość 102 metrów – ponieważ to tylko szacunek, mam zamiar przejść na 100 metrów. Och, wygląda na to, że ogon Godzilli ma około 110 metrów długości. Łał.

Ile by ważył?

OK, potrzebuję innego założenia. Powiedzmy, że Kong jest zrobiony z tego samego materiału co zwykły goryl. Zakładam również, że Kong ma taki sam podstawowy kształt jak normalny goryl – wiesz, oba zwierzęta mają nogi, które mają ten sam stosunek do ich całkowitej wysokości, a szerokość ich ramion w porównaniu do całkowitej wysokości jest taka sama. To znaczy, na to wygląda, prawda? Wygląda jak wielki goryl.

Jeśli Kong jest dużym gorylem, miałby taką samą gęstość jak goryl – gdzie definiujemy gęstość jako całkowitą masę podzieloną przez objętość. Ale jaka jest wielkość goryla? Właściwie nie musimy tego wiedzieć. Zamiast tego użyjmy prostego kształtu, takiego jak cylinder. Załóżmy, że mam dwa cylindry o różnych rozmiarach, ale o takich samych proporcjach (stosunek promienia do długości).

Ilustracja: Rhett Allain

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook