Oprogramowanie

Jak skonfigurować VPN w celu zwiększenia bezpieczeństwa i prywatności?

Wirtualne sieci prywatne (VPN) mogą oferować dodatkową warstwę bezpieczeństwa i prywatności dla Twojej aktywności online. Niezależnie od tego, czy pracujesz w publicznej sieci Wi-Fi i chcesz uniknąć wścibskich oczu, czy ogólnie martwisz się o prywatność, VPN może zaoferować wiele korzyści.

Krótko mówiąc, VPN ustanawia bezpieczne, szyfrowane połączenie między Twoim urządzeniem a prywatnym serwerem, ukrywając Twój ruch przed innymi. Oczywiście sama sieć VPN nadal może widzieć Twój ruch, dlatego powinieneś wybrać VPN zaufanej firmy. (Dobrą zasadą jest unikanie darmowych VPN, ponieważ jeśli nie pobierają opłaty, mogą zarabiać w mniej pożądany sposób). Ponadto organy ścigania mogą zdobyć Twoje informacje za pośrednictwem firmy VPN . Jednak w większości VPN oferuje sposób na ukrycie Twojej aktywności online przed innymi.

Pamiętaj, że uzyskanie VPN to tylko jeden ze środków, które możesz podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania sieci. Inne obejmują włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego i korzystanie z menedżera haseł.

Oprócz korzyści związanych z bezpieczeństwem, VPN mogą być przydatne, gdy próbujesz uzyskać dostęp do poufnych informacji lub jeśli podróżujesz po Europie i chcesz przesyłać strumieniowo tytuły Netflix lub Amazon Prime dozwolone tylko w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy twierdzą nawet, że pozwalają na przeskakiwanie przez zapory sieciowe w krajach o wysokim stopniu regulacji, takich jak Chiny.

W domu możesz skonfigurować VPN przez router, co wymaga kilku dodatkowych kroków, ale wtedy żadne urządzenia podłączone do routera nie będą musiały być konfigurowane indywidualnie; może to również spowolnić cały ruch, który przechodzi. Jednak w tym artykule skupimy się na aplikacjach VPN, które można załadować na laptopa lub telefon, aby bezpiecznie korzystać z Internetu z dala od bazy domowej.

Obecnie większość aplikacji VPN obsługuje protokół OpenVPN, dzięki czemu konfiguracja jest prostą sprawą umożliwiającą dostęp aplikacji w celu skonfigurowania ustawień. Ale niezależnie od tego, czy Twoje urządzenie korzysta z systemu macOS, Chrome OS, Windows 10, iOS czy Androida, jeśli chcesz uzyskać szybki przegląd tego, co się z tym wiąże przed wybraniem usługi, czy wolisz przeprowadzić konfigurację ręczną, podzieliliśmy kroki do prostych instrukcji dla Ciebie.

Konfigurowanie VPN w Windows 10

Pierwszym krokiem jest utworzenie profilu VPN, który wypełnisz szczegółami dotyczącymi Twojej konkretnej usługi VPN.

Dodaj profil VPN w systemie Windows 10.

Dodaj profil VPN w systemie Windows 10.

 • Kliknij przycisk Windows, a następnie przejdź do „Ustawienia”> „Sieć i Internet”> „VPN”. Kliknij „Dodaj połączenie VPN”.
 • W polach menu wybierz „Windows (wbudowany)” dla swojego dostawcy VPN. Nadaj swojej sieci VPN nazwę w sekcji „Nazwa połączenia”. Wprowadź nazwę lub adres serwera, typ sieci VPN oraz typ danych logowania, takich jak nazwa użytkownika i hasło.
 • Kliknij „Zapisz”.
 • Aby połączyć się z VPN, wróć do „Ustawienia” > „Sieć i Internet” > „VPN”. Kliknij swoją nazwę VPN.
 • Jeśli chcesz, możesz wybrać “Opcje zaawansowane”, aby edytować właściwości połączenia, wyczyścić dane logowania lub skonfigurować serwer proxy VPN. Możesz również dodać nazwę użytkownika i hasło w tej sekcji, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo (opcjonalne, ale zalecane).
 • Wybierz „Połącz” i wprowadź hasło, jeśli je ustawiłeś.

Konfigurowanie VPN w systemie operacyjnym Chrome

Chociaż korzystanie z VPN z Chromebookiem było kiedyś problemem, w dzisiejszych czasach istnieje kilka (takich jak ExpressVPN lub NordVPN), które mają wersje specjalnie dla systemu operacyjnego Chrome. Aby rozpocząć, możesz udać się do sklepu Google Play i pobrać stamtąd aplikację VPN lub pobrać ją ze strony VPN. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, po otwarciu aplikacji VPN powinna wyświetlić się instrukcja, jak w pełni ją skonfigurować.

Jeśli musisz to zrobić ręcznie, możesz. Chrome ma natywną obsługę L2TP / IPsec i OpenVPN. Aby zainstalować VPN, który działa z jednym z tych formatów:

Chrome OS ma natywną obsługę L2TP / IPsec.

Chrome OS ma natywną obsługę L2TP / IPsec.

 • Kliknij godzinę w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie kliknij „Ustawienia”.
 • Kliknij „Dodaj połączenie”, a następnie „OpenVPN / L2TP”. (Możesz również znaleźć nazwę swojej sieci VPN na liście „Dodaj połączenie”, co ułatwi sprawę).
 • Dodaj wszystkie niezbędne informacje, które mogą obejmować nazwę hosta serwera, nazwę usługi, typ dostawcy, klucz wstępny, nazwę użytkownika i hasło. Jeśli chcesz, możesz zapisać swoją tożsamość i hasło. Po zakończeniu kliknij „Połącz”.

Niektóre sieci VPN, zwłaszcza te wydawane w miejscu pracy, wymagają certyfikatu, który należy najpierw zaimportować. Jeśli jest to wymagane:

 • Wchodzić chrome://ustawienia/certyfikaty w pasku adresu.
 • Przejdź do zakładki „Urzędy”. Znajdź właściwy certyfikat na liście i kliknij „Importuj”.
 • Następnie postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby skonfigurować VPN.

Konfigurowanie VPN w macOS

Podobnie jak w przypadku innych formatów tutaj, istnieją aplikacje, które automatycznie przeprowadzą Cię przez proces konfiguracji, ale możesz również zrobić to samodzielnie.

Otwórz menu rozwijane i wybierz „VPN”, aby wprowadzić dane swojej sieci VPN.

Otwórz menu rozwijane i wybierz „VPN”, aby wprowadzić dane swojej sieci VPN.

 • Aby rozpocząć, przejdź do “Preferencji systemowych”, a następnie wybierz “Sieć”.
 • Od tego momentu proces jest prosty. Kliknij przycisk z symbolem plusa w lewym dolnym rogu i użyj menu rozwijanego Interfejs, aby wybrać VPN. Będziesz potrzebować danych z wybranej sieci VPN, aby wypełnić „Typ VPN” i „Nazwa usługi”.
 • Kliknij „Utwórz”. W odpowiednich polach wpisz adres serwera, identyfikator zdalny i identyfikator lokalny. Następnie kliknij „Ustawienia uwierzytelniania”.
 • Wprowadź nazwę użytkownika i hasło do swojej sieci VPN, które możesz ustawić za pomocą aplikacji VPN.
 • Kliknij „OK”, a następnie „Połącz”.

Konfigurowanie VPN w iOS

Konfiguracja VPN na urządzeniu z systemem iOS jest dość prosta. Ponownie, jeśli pobierasz aplikację z App Store, wybierz ją i powinna ona przeprowadzić Cię przez konfigurację. Oto jednak, jak to zrobić ręcznie:

Dodanie konfiguracji VPN nie jest trudne.

Dodanie konfiguracji VPN nie jest trudne.

Tutaj również możesz usunąć VPN.

Tutaj również możesz usunąć VPN.

 • Po prostu przejdź do „Ustawienia” i dotknij „Ogólne”.
 • Przewiń w dół, aby wybrać „VPN”. (IPhone wskaże, czy jesteś aktualnie podłączony do jednego, czy nie.)
 • Stuknij w „Dodaj konfigurację VPN”, a następnie w „Typ”, aby wybrać protokół bezpieczeństwa. (Postępuj zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez wybraną aplikację.)
 • Wróć do ekranu „Dodaj konfigurację”, gdzie dodasz opis VPN, serwer, identyfikator zdalny i identyfikator lokalny.
 • Wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło. Możesz także użyć proxy, jeśli chcesz.
 • Dotknij “Gotowe”. Następnie zostaniesz przeniesiony z powrotem do ekranu VPN. Przełącz przełącznik “Stan” na włączony.

Konfigurowanie VPN w Androidzie

Podobnie jak w przypadku iOS, konfiguracja VPN na urządzeniu z Androidem nie powinna być zbyt trudna. Oto proces ręczny, jeśli nie pozwalasz aplikacji na automatyczne konfigurowanie rzeczy za Ciebie. (Pamiętaj, że ponieważ niektórzy dostawcy, tacy jak Samsung, dostosowują swoje wersje Androida, Twój proces może się nieznacznie różnić).

Ponieważ jest to Android, menu konfiguracji może się różnić.

Ponieważ jest to Android, menu konfiguracji może się różnić.

Po prostu naciśnij „OK” i masz VPN.

Po prostu naciśnij „OK” i masz VPN.

 • Wejdź w „Ustawienia”> „Sieć i Internet”> „Zaawansowane”> „VPN”. Jeśli nie widzisz opcji „Sieć i Internet” w menu Ustawienia (co może zależeć od nakładki Androida), wyszukaj w Ustawieniach VPN. Naciśnij przycisk „Dodaj”.
 • Jeśli zdarzy ci się konfigurować to na nowym telefonie lub jeśli nie ustawiłeś jeszcze blokady ekranu lub hasła, Google poprosi Cię najpierw o ustawienie blokady na telefonie. Zrób tak.
 • Teraz utwórz swój profil VPN. Dodaj nazwę, typ i adres serwera VPN. Kliknij „Zapisz”.
 • Zostaniesz przeniesiony z powrotem do ekranu VPN, gdzie powinieneś teraz zobaczyć nazwę swojej sieci VPN. Stuknij w nią i wpisz swoje imię i hasło do VPN. Możesz także zapisać informacje o swoim koncie, a opcjonalnie możesz ustawić VPN, aby był zawsze włączony. Po zakończeniu dotknij “Połącz”.
 • Wprowadź nazwę VPN, typ, adres serwera, nazwę użytkownika i hasło.
 • Następnie dotknij „zapisz”. Jesteś skończony!

Po uruchomieniu sieci VPN możesz zauważyć, że przeglądanie stron internetowych nie jest tak szybkie, jak kiedyś, zwłaszcza jeśli skonfigurowałeś ruch, aby przechodził przez inny kraj. Silniejsze szyfrowanie lub większa liczba użytkowników podłączonych do jednej sieci VPN może również spowolnić prędkość Internetu. Pobieranie może spowolnić do prędkości ślimaka, a Twój League of Legends opóźnienie ekranu może być absurdalne. Ale to nie są duże problemy w porównaniu z dodanymi zabezpieczeniami.

W każdym razie, teraz, gdy wiesz, jak skonfigurować VPN, wyłączenie go jest łatwe w porównaniu. Trzeba tylko o tym pamiętać.

Aktualizacja 1 czerwca 2021, godz. 10:20 ET: Ten artykuł został pierwotnie opublikowany 1 marca 2019 r., a teraz zawiera kilka aktualizacji związanych ze zmianami w interfejsie systemu Windows 10.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook