RTV

Jak tworzyć kopie zapasowe cyfrowego życia: Time Macine, Backblaze, iDrive, Duplicati i nie tylko.

Uzyskaj największy dysk kopii zapasowej, na jaki Cię stać. Przyrostowe kopie zapasowe – tak działa całe dobre oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych – oszczędzają miejsce na dysku, tworząc kopie zapasowe tylko tych plików, które zostały zmienione od czasu ostatniej kopii zapasowej. Mimo to do tworzenia kopii zapasowych potrzebujesz większego dysku niż cokolwiek, co znajduje się w komputerze. Dobrą zasadą jest uzyskanie dysku kopii zapasowej, który będzie dwa, a nawet trzy razy większy od dysku w komputerze.

Ustaw i zapomnij

Dobry system tworzenia kopii zapasowych działa bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności. Jeśli musisz wykonać kopię zapasową, prawdopodobnie tego nie zrobisz. Obecnie istnieje oprogramowanie, które może zautomatyzować wszystkie zadania tworzenia kopii zapasowych.

Użytkownicy komputerów Mac powinni używać Time Machine. To cudownie proste oprogramowanie i prawdopodobnie najlepszy powód, aby kupić komputer Mac. Apple ma dobre instrukcje, jak skonfigurować Time Machine, aby codziennie tworzyć kopie zapasowe na zewnętrznym dysku twardym. Time Machine jest również inteligentny, tworzy kopie zapasowe tylko plików, które uległy zmianie, więc nie pochłonie całej przestrzeni dyskowej.

Windows 10 jest dostarczany z czymś, co Microsoft nazywa „Kopią zapasową”, ale brakuje mu interfejsu programu Time Machine i naprawdę nie wydaje się być przeznaczony do codziennych kopii zapasowych. Chociaż wiele funkcji Time Machine jest w kopii zapasowej, ich rozgryzanie nie jest dla osób o słabym sercu. Aby uzyskać poziom prostoty Time Machine w systemie Windows, musisz skorzystać z oprogramowania innych firm. Miałem szczęście z Macrium Reflect, który ma bezpłatną opcję, która robi większość tego, czego potrzebujesz.

Kopie zapasowe poza siedzibą firmy: wszystko w jednym

Druga kopia zapasowa, którą sugeruję, jest poza witryną. W „chmurze”, jak nazywają to działy marketingu. Chmura to po prostu przydatna fraza do powiedzenia „czyjś komputer”. W tym przypadku mam na myśli serwer w centrum danych daleko od domu. To jest kopia zapasowa, która obejmuje ten okropny scenariusz fizycznego zniszczenia. Na przykład kiedyś zgubiłem laptopa w wyniku uderzenia pioruna (tak, miałem zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, prawie się rozpuściło), ale ponieważ moje dane zostały zapisane w chmurze, mogłem wszystko odzyskać.

To, czego nie chcesz, to coś takiego jak Dropbox, Dysk Google lub Sync.com. To świetne sposoby na udostępnianie i synchronizowanie dokumentów, ale nie nadają się do tworzenia kopii zapasowych. Po zmianie pliku na komputerze zmiany te są następnie synchronizowane z Dropbox. Oznacza to, że jeśli plik zostanie uszkodzony, uszkodzenie jest następnie wysyłane do Dropbox i kaskadowo przechodzi przez wszystkie kopie zapasowe. Nie tego chcesz. Dobra kopia zapasowa nigdy się nie zmienia, kopiujesz plik i nigdy więcej go nie dotykasz.

Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Niektóre są wszystko w jednym, rejestrujesz się, pobierasz aplikację usługi i gotowe. To właśnie proponujemy nowicjuszom.

Po przetestowaniu kilkunastu takich usług tworzenia kopii zapasowych stwierdziłem, że Backblaze oferuje najlepszą kompleksową kopię zapasową – dobre połączenie funkcji, ceny i niezawodności. Za 60 USD rocznie możesz uzyskać nieograniczone miejsce na jedną maszynę. Jeśli nie chcesz płacić 60 $ z góry, możesz zapłacić 6 $ miesięcznie. Backblaze działa zarówno w systemie Windows, jak i macOS, a domyślne ustawienia dobrze wykonają kopię zapasową danych.

Backblaze przechowuje każdą wersję twojego pliku przez 30 dni, chociaż możesz to zwiększyć, jeśli zapłacisz trochę więcej.

Inne opcje obejmują iDrive, który oferuje 5 terabajtów pamięci za 52 USD przez pierwszy rok, a potem 70 USD rocznie. Oprogramowanie iDrive nie jest tak proste jak Backblaze, ale oferuje dodatkowe funkcje – takie jak przechowywanie usuniętych plików w nieskończoność – które mogą spodobać się bardziej zaawansowanym użytkownikom. Inną przetestowaną przeze mnie opcją jest Acronis True Image, który nie jest tak tani i działa tylko w systemie Windows, ale świetnie radzi sobie z automatyzacją tworzenia kopii zapasowych w systemie Windows.

Kopie zapasowe poza siedzibą firmy: oddzielny dostawca aplikacji i pamięci masowej

Duplicati via Scott Gilbertson

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook