Różności i nowinki technologia

Jak układać ubrania na zewnątrz: warstwy podstawowe, środkowe i nie tylko

Istnieje popularne badanie armii amerykańskiej z lat czterdziestych XX wieku, które mówi, że większość ciepła ciała traci się przez głowę. Cóż, to jest niepoprawne. Ale nadal musisz zakryć głowę, jeśli jest zimno. Zauważyłem, że czuję się tak samo ciepło z cienką, ciasną czapką, jak z grubą dzianiną. Czapka Beanie Smartwool Merino 150 to moja niezłomna czapka. Na czapki zdecydowanie wolę wełnę merynosów, ponieważ jest miękka, ciepła i oddychająca.

Rękawiczki, które nie mają oddzielnych palców, są cieplejsze niż rękawiczki, ponieważ mają mniejszą powierzchnię, przez którą tracą ciepło. Nie będę się tutaj zbytnio zagłębiał w odzież ręczną, ponieważ zależy to tak bardzo od środowiska i aktywności.

Ogólnie rzecz biorąc, rękawiczki wykonane tylko z materiału są mniej uciążliwe, ale wiatr je przegryzie i zmokną, jeśli dotkniesz śniegu. Rękawice z miękkiej skorupy skuteczniej blokują wiatr i wodę, ale są bardziej niezdarne w użyciu. Cienkie rękawice chroniące przed wiatrem są kompromisem – mniej ciepłe niż pełne miękkie skorupy, ale wystarczająco zręczne i zapobiegają konwekcyjnej utracie ciepła przez wiatr.

Obawy środowiskowe i etyczne

: Patagonia

Prawie każda warstwa odzieży outdoorowej na sprzedaż jest produktem pochodzenia zwierzęcego lub ropopochodnego. Wiąże się to z obowiązkiem poszukiwania sprzętu, który wyrządza najmniej szkód.

W przypadku wełny szukaj firm, które pozyskują wełnę od dostawców, którzy nie praktykują mułu, czyli odcinania pewnych pasków skóry wokół pośladków owiec. Powinny być przejrzyste w kwestii humanitarnych warunków dla zwierząt i wypasu w sposób zrównoważony dla otaczającego środowiska. Poszukaj wzmianek o standardzie odpowiedzialnej wełny.

Podobnie upewnij się, że każdy kupowany produkt z gęsiego puchu pochodzi z etycznego pochodzenia. Nigdy nie należy go wyrywać od żywego zwierzęcia ani od zwierząt trzymanych w nieludzkich warunkach życia. Poszukaj firm, które stosują się do Global Traceable Down Standard; jeszcze lepszy jest Advanced Global TDS.

W firmach działających na zewnątrz, tkaniny syntetyczne są obecnie często wytwarzane z poliestru z recyklingu. Nylon jest trudniejszy do recyklingu niż poliester, ale stał się również powszechny. Zwykle możesz to sprawdzić na stronie internetowej sprzedawcy lub na etykiecie produktu, jeśli robisz zakupy w sklepach fizycznych. Spróbuj też kupić materiały bluesign. Bluesign to dobrowolny zestaw norm bezpieczeństwa chemicznego, który może zmniejszyć wpływ na środowisko podczas produkcji.

Nie zmniejsza to jednak problemu zrzucania mikroplastików. Te tkaniny z tworzywa sztucznego uwalniają drobne cząsteczki w praniu, które nie są wychwytywane przez filtry ani oczyszczalnie ścieków, zanim zostaną z powrotem do cieków wodnych.

A co z tkaninami pochodzenia roślinnego?

Unikaj bawełny. Nadaje się na jednodniowe wędrówki po parku miejskim lub na kempingu, ale jest okropny w przypadku większości zajęć na świeżym powietrzu. Zamoknie i wyschnie w nieskończoność, aw przeciwieństwie do wełny nie utrzymuje ciepła, gdy jest mokra. Nawet jeśli nie jest to coś, co uważasz za bardzo zimne na zewnątrz, bycie mokrym przez dłuższy czas może zmarznąć do punktu hipotermii. Nadal popularne jest stare powiedzenie: „Bawełna zabija”. Niezależnie od tego, czy wędrujesz po ciepłej pustyni, czy w zimnym lesie, wybierz wełnę merynosów, puch gęsi lub materiał syntetyczny.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook