Różności i nowinki technologia

Jak USA mogą osiągnąć nowy cel klimatyczny Bidena

Rozpoczęcie a (wirtualny) szczyt klimatyczny dzisiejszego ranka Prezydent Joe Biden zobowiązał Stany Zjednoczone do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych w 2005 r. do 2030 r. „To możemy zrobić, jeśli podejmiemy działania w celu zbudowania gospodarki, która jest nie tylko bardziej zamożna, ale i zdrowsza , bardziej sprawiedliwe i czystsze dla całej planety – powiedział. Najbardziej optymistyczny cel wyznaczony przez paryskie porozumienie klimatyczne to ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – wysiłek, który będzie wymagał udziału całej ludzkiej cywilizacji. „Musimy wejść na ścieżkę teraz w tym celu ”- dodał Biden. „Jeśli to zrobimy, będziemy oddychać łatwiej – dosłownie iw przenośni”.

Ale jak wygląda ta ścieżka? Jakie technologie będziemy musieli wdrożyć i jakiego rodzaju nierówności i dziury możemy się spodziewać, gdy Stany Zjednoczone będą zmniejszać emisję dwutlenku węgla? Biden nie podał szczegółów w swoim adresie, więc poprosiliśmy ekspertów klimatycznych o ich przemyślenia na temat tego, jak to się może potoczyć.

Napraw zepsutą siatkę „narodową”

Wraz z rozwojem energii słonecznej i wiatrowej Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do dekarbonizacji produkcji energii: emisje z tego sektora spadły o 37 procent od 2005 roku, choć częściowo jest to spowodowane przejściem z węgla na gaz ziemny. Jednak na przeszkodzie prawdziwie zielonemu systemowi energetycznemu stoi stara, rozdrobniona sieć krajowa.

Sieć jest tak naprawdę dwie – zachodnie połączenie międzysystemowe i wschodnie połączenie międzysieciowe, które spotykają się na wschodnich granicach Kolorado i Wyoming – plus mniejsza niezależna sieć w Teksasie. Chociaż te oddzielne sieci mogą dzielić trochę energii poza swoimi granicami, nie są zaprojektowane do intymnej współpracy ze sobą.

Jest to ogromny problem, biorąc pod uwagę przerywany charakter odnawialnych źródeł energii. Jeśli słońce nie świeci na panelach słonecznych na południowym zachodzie, region nie może wytwarzać energii. Ale to też nie może import energia pochodzi, powiedzmy, ze Środkowego Zachodu, gdzie wiatr może generować bardzo dużo energii. I odwrotnie: jeśli wiatr nie wieje, Środkowy Zachód nie może importować energii słonecznej z Południowego Zachodu. Podobnie, gdy Teksas zamarzł w lutym, nie mógł importować z niego zbyt wiele energii gdziekolwiek.

Budowa linii przesyłowych wysokiego napięcia w celu połączenia tych oddzielnych sieci zapewni nie tylko bardziej stabilny system, ale także bardziej ekologiczny, ponieważ energia odnawialna mogłaby być w rzeczywistości udostępniana w całym kraju. „Możliwość wysyłania dodatkowej energii tam, gdzie jest potrzebna, jest naprawdę ważna, aby umożliwić więcej odnawialnych źródeł energii” – mówi Zeke Hausfather, klimatolog i dyrektor ds. Klimatu i energii w Breakthrough Institute, który opowiada się za przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. „Zdecydowanie nie zamierzamy dekarbonizować całego sektora energetycznego do 2030 r. Ale moglibyśmy stosunkowo łatwo zbudować znacznie więcej energii wiatrowej i słonecznej oraz wycofać cały nasz węgiel”.

Lepsza sieć elektroenergetyczna toruje drogę dla większej liczby samochodów elektrycznych

Gdy po całym kraju zacznie się transportować energię odnawialną, możemy lepiej zdekarbonizować transport. Rząd federalny mógłby zainwestować masowo w stacje ładowania pojazdów elektrycznych, wszystkie podłączone do tej bardziej ekologicznej sieci. Potencjalne korzyści są ogromne: transport odpowiada za 28% emisji gazów cieplarnianych w USA, mniej więcej tyle samo, co sama produkcja energii elektrycznej.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Kosmos, Astronomię, Kosmos, Planetę, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Naturę

Przewodnik WIRED po zmianach klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby przestać niszczyć planetę.

Aby ludzie byli pewni, że ich pojazdy elektryczne rzeczywiście doprowadzą ich do celu, zanim rozładuje się bateria, potrzebujemy ogólnokrajowej sieci stacji ładowania. „To potencjalnie jedna z największych inwestycji, a właściwie nudne rzeczy łączące miejsca w sieci elektrycznej” – mówi klimatolog z UCLA Daniel Swain. „A potem właściwie wszystko elektryzujesz”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook