MediaNowości

Jak usunąć stare e-maile, tweety i pliki

Po opublikowaniu coś w internecie, jest tam na zawsze, chyba że podejmiesz kroki w celu jego usunięcia (a nawet wtedy możesz nie odnieść sukcesu). Zachowywanie historii cyfrowej w nieskończoność może mieć swoje zalety – wykopywanie tych e-maili o podatkach od 2006 roku, spoglądanie wstecz na wakacje sprzed pół dekady – warto też, aby niektóre części naszych internetowych tras były jak najkrótsze.

Po pierwsze, oznacza to, że nic z naszej przeszłości nie może wrócić i nas zawstydzić. Po drugie, utrudnia firmom reklamowym śledzenie tego, co robimy w Internecie. Po trzecie (przynajmniej w przypadku plików i e-maili) zwalnia miejsce na nowe rzeczy.

Jeśli zdecydowałeś, że wolisz nie kręcić się w pobliżu tweetów i e-maili wartych dziesięcioleci, istnieją sposoby na nałożenie ograniczeń na swój cyfrowy bagaż. Zauważ, że różni się to nieco od powstrzymywania witryn i sieci przed śledzeniem Cię podczas poruszania się po Internecie, chociaż te dwie strony są zdecydowanie połączone.

E-maile

Gmail może znajdować wiadomości e-mail starsze niż określony okres czasu.

Zrzut ekranu: David Nield przez Google

Dzięki usługom poczty e-mail oferującym teraz tak dużo miejsca w chmurze możesz nigdy nie pomyśleć o usunięciu pojedynczego e-maila, na wypadek gdybyś ich potrzebował w przyszłości – ale kiedy ostatnio przeszukiwałeś swoje archiwum e-mail, aby znaleźć coś, czego potrzebne? Usunięcie starszych wiadomości zwalnia miejsce na dysku i przyspiesza przyszłe wyszukiwania.

Proces usuwania starych wiadomości e-mail będzie zależeć od klienta i usługi, z której korzystasz. W przypadku Gmaila nie ma automatycznego sposobu na usunięcie starych e-maili, więc musisz regularnie przypominać sobie o tym: wyszukiwane hasło, które musisz umieścić w polu u góry interfejsu internetowego, to „ senior_than: “, po którym następuje okres. Użyj na przykład „starszego_ niż: 1y”, aby znaleźć e-maile starsze niż rok, lub „starsze_ niż: 6 m”, aby znaleźć e-maile starsze niż 6 miesięcy.

Po wyświetleniu wyników wyszukiwania na ekranie możesz wybrać wszystkie pasujące wiadomości (użyj pola wyboru w lewym górnym rogu) i usunąć je. Jeśli nie chcesz pozbyć się absolutnie wszystkiego, połącz to z innymi wyszukiwanymi hasłami – więc „starsze_to: 1y to: nieważne” spowoduje wyświetlenie wszystkich e-maili starszych niż rok, który Gmail oznaczył jako niski priorytet. Pełną listę operatorów wyszukiwania Gmaila znajdziesz tutaj.

Jeśli preferowanym portalem poczty e-mail jest Outlook w sieci Web, nie masz takich samych inteligentnych operatorów wyszukiwania, jak w Gmailu. Możesz jednak kliknąć łącze Filtruj u góry dowolnego folderu (takiego jak skrzynka odbiorcza), a następnie wybrać Sortować, Data i Najstarsze na górze aby znaleźć najstarsze wiadomości i pozbyć się ich w ten sposób. Kliknij pierwszą wiadomość e-mail do usunięcia, a następnie Shift + kliknięcie w ostatniej wiadomości e-mail do usunięcia, a następnie wybierz Kasować.

Media społecznościowe

TweetDelete to jedna z najlepszych usług do automatycznego usuwania tweetów.

Zrzut ekranu: David Nield via TweetDelete

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook