OprogramowanieRTVTelefony

Jak usunąć z telefonu te domyślne aplikacje, których nigdy nie używasz

Bloatware nie brzmi przyjemny, ale to dość łagodny stan: to te aplikacje, które są fabrycznie zainstalowane na smartfonie, o które zdecydowanie nie prosiłeś i prawdopodobnie nie chcesz. Są często używane przez producentów do umieszczania własnych aplikacji i usług w uzupełnieniu (lub zamiast) tego, co domyślnie oferuje smartfon.

Termin był pierwotnie używany w odniesieniu do komputerów z systemem Windows, które mogą zawierać długą listę narzędzi i pakietów oprogramowania innych firm na samym systemie Windows, w zależności od tego, od kogo kupiłeś komputer. Sytuacja poprawiła się w ostatnich latach, ale nawet dziś możesz otworzyć zupełnie nowego laptopa z systemem Windows i uruchomić wersje próbne pół tuzina różnych aplikacji, narzędzi, programów antywirusowych i narzędzi biurowych.

Podczas gdy zdecydowana większość oprogramowania typu bloatware w rzeczywistości nie zrobi nic szkodliwego, te niechciane aplikacje zajmują przestrzeń dyskową i zasoby systemowe, które mogą być używane przez aplikacje, których faktycznie chcesz używać. Mogą też być mylące, pozostawiając na telefonie wiele aplikacji, które wykonują tę samą pracę.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności dobrym pomysłem jest usunięcie aplikacji typu bloatware, których nie używasz. To, jak sobie z tym poradzisz, zależy od używanego telefonu.

Jak usunąć Bloatware na Androida

Bloatware jest znacznie częstszym problemem na telefonach z Androidem, ponieważ jest o wiele więcej fonemów wypuszczających urządzenia z Androidem. W niektórych przypadkach możesz znaleźć kilkanaście aplikacji lub więcej, których tak naprawdę nie chcesz lub nie potrzebujesz (chociaż sami producenci będą chcieli, abyś spróbował).

Aby pozbyć się dowolnej aplikacji z telefonu z Androidem, oprogramowania typu bloatware lub innego, otwórz Ustawienia i wybierz Aplikacje i powiadomienia, następnie Zobacz wszystkie aplikacje. Jeśli masz pewność, że możesz się bez czegoś obejść, wybierz aplikację, a następnie wybierz Odinstaluj aby go usunąć.

W niektórych przypadkach nie będzie można całkowicie usunąć aplikacji ze względu na sposób, w jaki producent zintegrował ją z własną wersją Androida. W takim przypadku poszukaj opcji oznaczonej Wyłączyć zamiast Odinstaluj— Dzięki temu aplikacja przynajmniej nie będzie działać, zużywać ważne zasoby systemowe i przeszkadzać.

Aplikacje można usunąć lub wyłączyć w Ustawieniach.

David Nield przez Google

Proces może się nieznacznie różnić w zależności od marki i modelu telefonu oraz wersji Androida, na którym korzystasz, ale jeśli przejdziesz do głównej aplikacji Ustawienia, powinieneś być w stanie łatwo usunąć lub wyłączyć aplikacje, pozostawiając telefon, który jest trochę mniej obciążony niechcianymi śmieciami.

1 komentarz

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook