Różności i nowinki technologia

Jak utworzyć plik PDF na komputerach Mac i Windows

Teraz, gdy tak wiele osób pracuje zdalnie, bardziej niż kiedykolwiek akceptowano wysyłanie oficjalnych dokumentów w formie cyfrowej – a większość z nich jest w formacie PDF.

Jeśli nie znasz tła tego formatu, PDF oznacza przenośny format dokumentów i został stworzony przez firmę Adobe na początku lat 90. XX wieku, aby umożliwić ludziom i organizacjom tworzenie dokładnych cyfrowych wersji dokumentów papierowych. Pomysł polegał na tym, że dokument był dokładną, niezmienną kopią oryginału (chociaż niektóre pliki PDF można teraz edytować, można utworzyć plik PDF, którego nie można).

Od tego czasu pliki PDF stały się standardem przesyłania oficjalnych dokumentów. Jeśli chcesz wysłać coś z jakąkolwiek legalnością, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o przesłanie tego w formacie PDF.

Możesz utworzyć plik PDF z dokumentu papierowego, skanując go i zapisując skan jako plik PDF. Ale co, jeśli przeglądasz dokument online i chcesz go zapisać jako plik PDF?

To naprawdę proste, zarówno dla użytkowników komputerów Mac, jak i komputerów z systemem Windows. Robi się to w ten sam sposób w obu przypadkach: „drukujesz” dokument do pliku PDF. Te wskazówki dotyczą drukowania dokumentu internetowego za pomocą przeglądarki Chrome, ale działa to w przypadku każdej aplikacji z funkcją drukowania.

  • Kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu.
  • Kliknij „Drukuj …”

Aby utworzyć plik PDF, zacznij od przejścia do funkcji drukowania

Aby utworzyć plik PDF, zacznij od funkcji drukowania.

  • Pojawi się okno drukowania z polem podglądu po lewej stronie i szeregiem funkcji po prawej. Kliknij menu rozwijane obok etykiety „Miejsce docelowe” i wybierz „Zapisz jako PDF”.

Ustaw miejsce docelowe „Zapisz jako PDF”

Ustaw miejsce docelowe „Zapisz jako PDF”.

  • Jeśli masz dokument wielostronicowy i chcesz utworzyć plik PDF tylko przy użyciu określonej strony lub zakresu stron, kliknij menu rozwijane obok etykiety „Strony”, wybierz „Niestandardowe” i wpisz, na których stronach chcesz oszczędzać. (Działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku wysyłania stron do drukarki).

Dobrym pomysłem jest wybranie stron, które chcesz zapisać w pliku PDF

Dobrym pomysłem jest wybranie stron, które chcesz zapisać w pliku PDF.

Zwróć uwagę, że kiedy drukujesz stronę internetową do pliku PDF, wydrukujesz całą stronę, a nie tylko to, co jest aktualnie widoczne w przeglądarce. Dlatego dobrze jest sprawdzić w oknie podglądu, co jest drukowane i wydrukować tylko te strony, których potrzebujesz – później znacznie trudniej jest edytować dokument PDF.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook