GryOprogramowanieRTV

Jak używać Oculus Quest 2 do bezprzewodowego grania w dowolną grę VR na PC

Jedną z najlepszych funkcji Oculus Quest 2 jest to, że można go ręcznie połączyć przez USB z komputerem do gier, aby grać w bardziej wymagające gry VR, których inaczej nie można było uruchomić natywnie na zestawie słuchawkowym. To świetnie, jeśli chcesz grać w takie gry Okres półtrwania: Alyx, ale oczywistym minusem jest to, że jesteś teraz fizycznie przywiązany do komputera – tak bardzo, jeśli chodzi o bezprzewodową wolność, którą reklamuje Quest 2.

Na szczęście programiści już zorientowali się, co wydaje się niemożliwe: jak uruchamiać tytuły obciążające system na komputerze i przesyłać strumieniowo obraz do urządzenia VR, synchronizując wszystkie ruchy przez Wi-Fi. Zapewnia to, co najlepsze z obu światów: pozwala grać w dowolne gry bez konieczności podłączania kabla do komputera.

Nie jest to tak proste, jak zainstalowanie aplikacji ze sklepu Oculus; wymaga kilku kroków. Przeprowadzę Cię przez wszystkie czynności wymagane do wykonania tego na zestawie słuchawkowym do rzeczywistości wirtualnej Quest 2. Te same kroki prawdopodobnie działają w pierwszej iteracji Quest, ale mam tutaj tylko najnowszy model do przetestowania.

: Amelia Holowaty Krales / The Verge

Zdobądź kabel łączący

Mimo że jest to poradnik dotyczący doświadczania rzeczywistości wirtualnej bez przewodów, na początek potrzebujesz przewodu. Oculus sprzedaje drogi 16-stopowy kabel za około 80 USD, ale jest przeznaczony dla osób, które naprawdę chcą używać Quest 2 w trybie przewodowym. Istnieją inne, mniej kosztowne alternatywy, takie jak 10-stopowy kabel Ankera USB-C na USB typu A 3.0, który kosztuje około 20 USD i wykonuje zadanie.

Wiele kabli USB dostarczanych z nowoczesnymi telefonami z Androidem prawdopodobnie również będzie działać. A kabel nie musi być długi – robimy tutaj prosty transfer danych. Niestety kabel USB-C, który Oculus dołącza do każdego Questa 2, nie działał w tym procesie, kiedy go wypróbowałem. Służy po prostu do ładowania zestawu słuchawkowego.

Kabel Oculus Link

To jest oficjalny kabel Oculus Link. Kosztuje 80 USD i trudno go znaleźć w magazynie. Nie potrzebujesz tego konkretnego modelu, aby przejść przez ten poradnik!

Włącz ustawienia programisty

Jeśli chcesz załadować pliki do Quest 2, potrzebujesz konta programisty. Na szczęście jest to łatwe do zrobienia, ale jest to dziwny proces przeznaczony dla rzeczywistych programistów.

 • Przejdź do tej strony i zaloguj się na swoje konto na Facebooku w wybranej przeglądarce. Po prostu upewnij się, że logujesz się na to samo konto na Facebooku, na które logowałeś się w Quest 2.

 • Następną częścią procesu jest nazwanie swojej „organizacji”. Możesz nazwać to, co chcesz. Możesz znaleźć bezpośredni link do tej strony tutaj, na wypadek gdybyś się zgubił.
 • Po wykonaniu tych dwóch kroków otwórz aplikację mobilną Oculus (iOS lub Android) i zaloguj się na to samo konto na Facebooku. Następnie przejdź do okienka „Ustawienia”, klikając je w prawym dolnym rogu okna aplikacji.
 • Na następnej stronie kliknij „Oculus Quest 2” tuż pod swoją nazwą, a pojawi się kilka innych opcji. Kliknij „Więcej ustawień”
 • Gdy już tam będziesz, wybierz „Tryb programisty” i włącz go

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej opcji, w tym „Więcej ustawień”, które zawiera przełącznik trybu programisty.

Zainstaluj sterownik Quest 2 na swoim komputerze

Następnych kilka kroków utoruje drogę do sideload oprogramowania na zestaw słuchawkowy Quest 2, co jest funkcją zwykle zarezerwowaną dla programistów. Jeśli używasz komputera z systemem Windows, musisz zainstalować sterowniki ADB, aby umożliwić komputerowi pisanie na zestawie słuchawkowym; według strony Oculus systemy macOS i Linux nie potrzebują sterownika.

 • Pobierz oprogramowanie, do którego link znajduje się tutaj, hostowane przez firmę Oculus. (Po prostu zaznacz pole z informacją, że zgadzasz się z warunkami licencji – możesz ją przeczytać, jeśli chcesz – i kliknij „Pobierz”).

 • Po pobraniu wypakuj zawartość folderu. Następnie kliknij prawym przyciskiem element o nazwie „android_winusb.inf” i wybierz „Zainstaluj”.

Sterownik Oculus ADB

Zainstaluj ten sterownik, aby rozpocząć ten proces.

Kup aplikację Virtual Desktop dla Quest

Aplikacja Virtual Desktop umożliwia dostęp do komputera przez obiektyw zestawu VR. Możesz go używać do gier, tak jak my, ale możesz także oglądać filmy przechowywane na komputerze w różnych środowiskach wirtualnych. Istnieje wersja aplikacji przeznaczona dla Questów, którą możesz kupić tutaj za 20 USD. (Upewnij się, że pod przyciskiem zakupu jest napisane, że jest zgodne z Quest.)

Po zakupie zainstaluj go na zestawie słuchawkowym. Wrócimy do tej aplikacji za chwilę, ale na razie kilka innych kroków.

Wirtualny pulpit

Wirtualny pulpit działający w Quest 2.

Podłącz Quest 2 do swojego komputera

Podłącz swój Quest 2 przez zamontowany z boku port USB-C do najszybszego dostępnego portu USB komputera. Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie do tego momentu, w zestawie słuchawkowym pojawi się komunikat z pytaniem, czy chcesz zezwolić na debugowanie USB. Pozwól temu kontynuować.

Pobierz i zainstaluj SideQuest na swoim komputerze

SideQuest to bezpłatna aplikacja i witryna sklepowa zapewniająca doświadczenia, które można przenieść na zestaw słuchawkowy. Na potrzeby tego poradnika użyjesz go po prostu do zastosowania niezbędnej poprawki do aplikacji Virtual Desktop, którą właśnie zasugerowałem, abyś kupił i zainstalował na zestawie słuchawkowym Quest 2.

 • Udaj się tutaj, aby znaleźć odpowiedni instalator dla swojego systemu operacyjnego (użyłem wersji Windows 10 do tego poradnika) i pobierz go

 • Po zakończeniu instalacji uruchom aplikację SideQuest
 • W tym momencie zestaw słuchawkowy powinien pojawić się jako połączony w lewym górnym rogu aplikacji SideQuest na komputerze z zielonym bąbelkiem. Jeśli nie jest wyświetlany jako połączony, sprawdź, czy na wyświetlaczu zestawu słuchawkowego pojawi się odpowiedni monit. Może czekać, aż Twój komputer uzyska dostęp i zmodyfikuje system plików Quest 2.

Aplikacja poboczna

Zielone światło oznacza, że ​​zestaw słuchawkowy jest podłączony.

Wczytaj aktualizację Virtual Desktop VR dla Quest 2

W SideQuest wpisz „pulpit wirtualny” w pasku wyszukiwania. Wynik, którego szukasz, nosi nazwę „Virtual Desktop VR Patch”. Jest to klucz do przekonania komputera, że ​​Quest 2 to przewodowy zestaw słuchawkowy.

 • Po podłączeniu Quest 2 do komputera naciśnij przycisk „Zainstaluj w zestawie słuchawkowym” w aplikacji SideQuest, znajdującym się tuż pod paskiem wyszukiwania w aplikacji. Proces powinien być dość szybki i trwać zaledwie kilka sekund.

Zadanie poboczne

Zainstaluj tę niezbędną poprawkę Virtual Desktop do zestawu słuchawkowego Quest 2.

Pobierz Virtual Desktop Streamer

Jest jeszcze jedna bezpłatna aplikacja do pobrania: Virtual Desktop Streamer. Stworzona przez tych samych ludzi, którzy stworzyli aplikację Virtual Desktop, którą kupiłeś w Quest 2, ta aplikacja po prostu przesyła zawartość komputera do zestawu słuchawkowego przez Wi-Fi.

 • Po pobraniu i zainstalowaniu tej aplikacji musisz wprowadzić swoją nazwę użytkownika Oculus w oknie Streamera
 • Jeśli nie wiesz tego z góry, możesz go znaleźć, otwierając aplikację Oculus na telefonie komórkowym, przechodząc do „Ustawień”, a następnie dotykając obszaru, w którym jest wyświetlane Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail. Nazwa, która będzie wyświetlana obok Twojego awatara, to Twoja nazwa użytkownika.

Aplikacja Oculus

Masz problem ze znalezieniem nazwy użytkownika Oculus? Stuknij swoje imię i nazwisko w menu Ustawienia, aby zobaczyć powyższy widok.

 • Po wpisaniu kliknij „Zapisz”
 • To ostatni krok! Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby mieć otwartą aplikację Virtual Desktop Streamer, aby zestaw słuchawkowy mógł komunikować się z komputerem.

Virtual Desktop Streamer

Oto, jak wygląda aplikacja Virtual Desktop Streamer. To jest bardzo proste.

Otwórz wirtualny pulpit w swoim Quest 2

Jeśli każdy krok został wykonany poprawnie, zobaczysz swój komputer na liście dostępnych urządzeń, z którymi można się połączyć z poziomu aplikacji Virtual Desktop w Quest 2.

Po nawiązaniu połączenia przycisk Opcje (lewy odpowiednik przycisku Oculus w kontrolerze Oculus Touch) jest mapowany, aby otworzyć menu najwyższego poziomu pulpitu wirtualnego, jak pokazano na poniższym obrazku. Stamtąd kliknięcie „Gry” ujawni każdą grę zainstalowaną na komputerze. Możesz po prostu uruchomić każdy z nich z tego miejsca, a Twój komputer poradzi sobie z całą ciężką pracą.

Wirtualny pulpit

Wszystkie gry z obsługą VR zainstalowane na twoim komputerze pojawią się na wirtualnym pulpicie.

Jeśli nie jesteś zadowolony z wierności wizualnej w każdej grze, możesz dowolnie dostosować niektóre ustawienia wpływające na opóźnienie, częstotliwość odświeżania i inne. Pamiętaj, że prawdopodobnie uzyskasz wyraźniejszy, bardziej płynny obraz, jeśli Twój komputer jest wydajny, a połączenie internetowe jest szybkie. Biorąc pod uwagę zależność od sieci Wi-Fi, router bezprzewodowy również odgrywa dużą rolę w zapewnianiu płynnego działania.

Streaming VR przez Wi-Fi z pewnością nie jest idealnym rozwiązaniem. Mam router obsługujący Wi-Fi 6 i stosunkowo szybki internet (spadek o 235 Mb / s, wzrost o 19 Mb / s) i nadal odczuwam sporadyczne opóźnienie i lekko rozmyty obraz. Chociaż przy wystarczającej liczbie poprawek w aplikacji Virtual Desktop (wyłączanie Wi-Fi na rzadko używanych elementach technicznych nigdy nie boli), myślę, że będziesz się dobrze bawić.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook