Różności i nowinki technologia

Jak wpisywać znaki specjalne na komputerze z systemem Windows

Oto sytuacja: piszesz raport do pracy i nagle musisz napisać frazę „Jones z domu Berkowitz”. Albo dodajesz frazę w języku hiszpańskim i musisz użyć słowa „años”. Jak dodajesz znaki specjalne do liter?

Znaki specjalne (znane również jako znaki diakrytyczne) mogą być bardziej powszechne w niektórych językach, ale istnieje wiele okoliczności, w których osoby anglojęzyczne mogą ich używać. Ale ponieważ są one tak rzadkie w języku angielskim, rodzimi użytkownicy języka angielskiego mogli nie nauczyć się dodawać tych znaków do dokumentów, e-maili lub innych pism. Dodanie ich do dokumentu systemu Windows nie jest trudne, chociaż nie jest to tak płynna operacja, jak na komputerze Mac, gdzie wszystko, co musisz zrobić, to przytrzymać odpowiedni klawisz. (W rzeczywistości kiedyś musiałbyś sprawdzić kody znaków symboli …)

Użyj klawiatury dotykowej

Najłatwiejszym sposobem dodawania znaków diakrytycznych do dokumentu jest włączenie klawiatury dotykowej systemu Windows. (Podziękowania dla Eda Bott z ZDNet najpierw prowadzi mnie do tej metody). Klawiatura dotykowa pojawia się automatycznie, jeśli używasz tabletu z systemem Windows lub komputera w trybie tabletu. Jeśli nie masz ekranu dotykowego, możesz użyć ikony klawiatury, która pojawia się na pasku zadań po prawej stronie obok daty. Nie widzisz tego? Oto jak to otrzymujesz:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań.
  • Kliknij „Pokaż przycisk klawiatury dotykowej”.

Kliknij „Pokaż przycisk klawiatury dotykowej”

Kliknij „Pokaż przycisk klawiatury dotykowej”

Teraz, gdy chcesz użyć znaku specjalnego:

  • Kliknij ikonę klawiatury dotykowej.
  • Pojawi się klawiatura dotykowa. Długo naciśnij (przyciskiem myszy lub palcem, jeśli masz ekran dotykowy) literę, której chcesz użyć.
  • Zobaczysz teraz kilka dodatkowych klawiszy pokazujących sposoby wpisywania tej litery za pomocą różnych symboli. Wybierz ten, który chcesz, a pojawi się on w Twoim dokumencie.
  • Jeśli chcesz wprowadzić emoji, kliknij klawisz emoji (po lewej stronie „spacji”).

Wybierz żądany znak specjalny, a pojawi się on w dokumencie.

Wybierz żądany znak specjalny, a pojawi się on w dokumencie.

Użyj mapy znaków

Jeśli chcesz wypróbować bardziej staromodną metodę dodawania znaków specjalnych do systemu Windows, możesz użyć mapy znaków, która jest mniej dopracowaną i bardziej skomplikowaną wersją klawiatury dotykowej, ale oferuje podobną usługę.

Aby uzyskać do niego dostęp w systemie Windows 10:

  • Wpisz „znak” w polu wyszukiwania, a następnie wybierz aplikację Mapa znaków.
  • Otrzymasz wyskakującą mapę przedstawiającą kilka znaków specjalnych dla określonej czcionki. Możesz zmienić czcionkę, klikając menu rozwijane czcionek u góry.

Mapa znaków umożliwia dostęp do szerokiej gamy znaków specjalnych.

Mapa znaków umożliwia dostęp do szerokiej gamy znaków specjalnych.

  • Kliknij literę (y) lub znaki specjalne, których chcesz użyć w dokumencie, a następnie kliknij przycisk „Wybierz”. Pojawią się w polu „Znaki do skopiowania”.
  • Po wybraniu wszystkich znaków, które chcesz, kliknij przycisk „Kopiuj”, a następnie wklej znak (y) do dokumentu.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook