RTV

Jak wyczyścić klawiaturę laptopa

Według badań przeprowadzonych przez firmę informatyczną CBT Nuggets, klawiatura Twojego laptopa może przenosić 20000 razy więcej bakterii niż deska sedesowa. A ponieważ tak duża część Twojej pracy, szkoły, spotkań towarzyskich i rozrywki odbywa się teraz online, prawdopodobnie używasz laptopa częściej niż kiedykolwiek.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z okruchami, kurzem, odciskami palców, sierścią zwierząt czy lepkimi pozostałościami, powinieneś być w stanie wyczyścić klucze za pomocą materiałów, które już leżą. A jeśli dzielisz urządzenie z innymi domownikami, możesz również zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Zajmie to tylko kilka minut Twojego dnia, a Twoja klawiatura będzie wyglądać jak nowa.

Oto co należy zrobić.

Wyłącz to

Zanim zaczniesz, wyłącz komputer. Nie chcesz przypadkowo nacisnąć kombinacji klawiszy skrótu, która prowadzi do katastrofy. Odłącz go również, aby zmniejszyć ryzyko zwarcia w przypadku dostania się wilgoci do środka. I upewnij się, że masz kopię zapasową wszystkiego, co ważne, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. (Jest to oczywiście dobra praktyka, niezależnie od tego, czy czyścisz klawiaturę, czy nie).

: Tom Warren / The Verge

Pozbądź się okruchów

Aby usunąć największe okruchy, kurz lub inne zanieczyszczenia, które przedostały się do kluczy, odwróć laptopa do góry nogami i pozwól im wypaść. Delikatnie postukaj w dolną część obudowy, aby usunąć uparte cząstki. Możesz również wcisnąć szlam czyszczący w przestrzenie między klawiszami, który przykleja się i zbiera zanieczyszczenia.

Jeśli to nie wszystko, powtórz klawiaturę za pomocą próżni. Upewnij się, że używasz małej nasadki i najniższego ustawienia mocy. (Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest wciągnięcie jednego z klawiszy.) Jeśli masz mały ręczny odkurzacz, jeszcze lepiej.

Możesz także użyć puszki ze sprężonym powietrzem. Rozpylaj powietrze w zygzakowaty wzór, aby nie przegapić żadnych zakamarków i upewnij się, że uderzasz we wszystkie strony każdego klawisza. Jeśli nie masz sprężonego powietrza, możesz wypróbować inne urządzenie, które wydmuchuje powietrze (np. Suszarkę). Nie rób rozpylać powietrze bezpośrednio pod klawiszami; mogłoby to spowodować uszkodzenie delikatnej elektroniki.

Jeśli zrobiłeś to wszystko i nadal masz trochę mazi pod kluczami, może być konieczne wyjęcie kluczy. To, czy możesz to zrobić, zależy od modelu twojego laptopa. W niektórych przypadkach nie da się tego zrobić bez złamania kluczy i będziesz chciał porozmawiać z profesjonalistą. Jeśli chcesz usunąć klawisze, wyszukaj model swojego laptopa i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Klawiatura MSI GE66 Raider Dragonshield Edition od góry.

Nawet fantazyjne klawiatury RGB wymagają od czasu do czasu prania.
: Amelia Holowaty Krales / The Verge

Zdezynfekuj i usuń smugi

Następnie wyczyść powierzchnię samej klawiatury, aby usunąć zarazki, smugi i plamy. Najpierw wytrzyj wszystko chusteczką dezynfekującą. Unikaj chusteczek zawierających wybielacz. Jeśli nie masz chusteczek, możesz również użyć miękkiej szmatki z odrobiną alkoholu. Wytrzyj klawisze pojedynczo, a także obszary między nimi, aby mieć pewność, że dostaniesz każde miejsce.

Chcesz uniknąć dostania się płynu pod klawisze, więc nie używaj mokrej szmatki. W razie potrzeby wyciśnij chusteczki przed ich użyciem. Nie rób rozpylaj wodę lub inne płyny czyszczące bezpośrednio na klawiaturę.

Następnie przemyj wszystko wilgotną szmatką (znowu: wilgotną, nie kapiącą). Najlepiej byłoby użyć ściereczki z mikrofibry. Jeśli go nie masz, inny materiał jest w porządku. Staraj się unikać wszelkich materiałów ściernych, które mogłyby porysować klawisze, na przykład ręcznika papierowego.

Na koniec wytrzyj obszar inną miękką szmatką. Proszę bardzo – wszystko czyste!

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook