Różności i nowinki technologia

Jak zachować chłód bez klimatyzacji i zapobiegać wyczerpaniu ciepła

Jego gorąco tego lata, a Ziemia wydaje się po prostu coraz cieplejsza. Dopóki Elon Musk nie zabierze nas na Marsa, to jedyna planeta, jaką mamy. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz lub nie mieć (lub czuć, że potrzebujesz) klimatyzacji, a czasami zawodzi. A może planujesz wybrać się na wycieczkę lub przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas.

Ten przewodnik zawiera kilka wskazówek, co zrobić, gdy jest niesamowicie gorąco, a błogosławiony klimatyzator nie jest po to, aby cię wyluzować.

Oznaki wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego

: CDC

Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy na zewnątrz, ciepło może Cię podkraść, jeśli nie będziesz ostrożny.

Wyczerpanie cieplne jest kulminacją przegrzania, odwodnienia i innych czynników obciążających układ chłodzenia organizmu, co powoduje wiele problemów. Ludzie w uścisku wyczerpania cieplnego mogą być waleczni i zdezorientowani.

Jako ratownik w dziczy, radzenie sobie z ludźmi cierpiącymi na wyczerpanie cieplne jest jedną z najtrudniejszych części tej roli, ponieważ często nie chcą, aby im pomagano. Spotykam się z wieloma cierpiącymi na nią osobami na szlakach turystycznych, drogach wspinaczkowych i punktach startu kajaków. Staram się, żeby usiedli, popijali zimną wodę i skubali słoną przekąskę. Ludzie uwielbiają darmowe przekąski. I się uśmiecha.

Udar cieplny to eskalacja wyczerpania cieplnego, która trwa zbyt długo. Osoba z tym jest w poważnym niebezpieczeństwie i ktoś musi natychmiast działać, aby uratować jej życie. Zwykle mają gorącą, czerwoną skórę, szybki, silny puls, wyjątkowo wysoką temperaturę ciała (powyżej 103 Fahrenheita) i są zwykle zbyt wyszkoleni psychicznie, aby z tobą walczyć o cokolwiek. Mogą również być nieprzytomni lub tak bardzo z tego powodu, że nie przyjmą jedzenia ani wody. Usiądź w cieniu, nałóż nasiąknięty zimnem materiał na wszystkie cztery główne obszary tętnic – pachwiny, pachy i kark – i natychmiast wezwij pomoc.

Wezwij strażnika parku, zadzwoń pod numer 911, wezwij poszukiwanie i ratunek. Cokolwiek jest bardziej odpowiednie do miejsca, w którym się znajdujesz. W przeciwieństwie do wyczerpania cieplnego, w przypadku którego osoba ma wystarczająco dużo czasu na regenerację, gdy poczuje się lepiej, udar cieplny wymaga interwencji medycznej.

Jeśli kupisz coś za pomocą linków w naszych historiach, możemy otrzymać prowizję. To pomaga wspierać nasze dziennikarstwo. Ucz się więcej. Aby uzyskać nieograniczony dostęp, rozważ subskrypcję WIRED.

Jak schłodzić pomieszczenie w pomieszczeniu

: Don Nichols / Getty Images

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook