NowościRTV

Jak zainstalować publiczną wersję beta systemu macOS Big Sur

Po wydaniu publicznych wersji beta systemu iOS 14 i iPadOS 14 firma Apple kontynuuje publiczny dostęp do wersji beta systemu macOS Big Sur. Następna duża aktualizacja dla systemu macOS to skok do wersji 11.0, a wraz z nią kilka dużych zmian. Najbardziej zauważalną różnicą, choć niekoniecznie najbardziej zauważalną, jest poprawiony projekt. Wszystko wygląda trochę czyściej, a wygląd naprawdę zaczyna przypominać iOS.

W tym artykule pokażemy, co nowego i jak pobrać wersję beta na komputer, jeśli zechcesz. Po zainstalowaniu wersji beta prawdopodobnie otrzyma kilka aktualizacji od teraz do ostatecznej wersji, co spodziewamy się później w 2020 roku.

Co należy wiedzieć o macOS Big Sur przed zainstalowaniem wersji beta

Po pierwsze, zwykłe ostrzeżenie: powinieneś pomyśleć dwa, a nawet trzy razy, zanim zainstalujesz to oprogramowanie na swoim komputerze. Jeśli polegasz na swoim komputerze, aby dotrzymywać terminów lub wykonywać inne ważne prace, korzystanie z wersji beta może nie być najlepszym pomysłem. Wersje beta firmy Apple są zwykle dość dopracowane, ale zawsze istnieje ryzyko niekompatybilności aplikacji, obniżonej wydajności i utraty danych.

Jest sposób, aby uniknąć niektórych z tego możliwego dramatu. Jeśli używasz komputera z systemem macOS High Sierra lub nowszym, możesz użyć wbudowanych narzędzi do partycjonowania dysku twardego, aby wersja beta działała w izolacji. W ten sposób możesz przetestować nowe funkcje, a po zakończeniu uruchomić stabilną partycję macOS z resztą danych. Omówimy to również poniżej.

Po drugie, przed przystąpieniem do instalacji upewnij się, że masz około 20 GB wolnego miejsca na dysku twardym. Pierwsza publiczna wersja beta to 12,3 GB.

Jak zainstalować wersję beta systemu macOS Big Sur na partycji głównej

 • Przejdź do portalu oprogramowania beta firmy Apple
 • Jeśli wcześniej nie zainstalowałeś publicznej wersji beta, musisz zarejestrować się, aby uzyskać dostęp do tej strony za pomocą swojego Apple ID. W przeciwnym razie kliknij „Zarejestruj swoje urządzenia” w prawym górnym rogu strony internetowej
 • Kliknij „macOS”, środkową opcję na środku następnej strony
 • Przewiń w dół, aż znajdziesz przycisk z napisem „Pobierz narzędzie macOS Public Beta Access Utility”. Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś swojego Maca w Programie Beta, kliknij go, aby pobrać plik .DMG, który zarejestruje Twój komputer. W przeciwnym razie możesz pominąć ten krok.
 • Po uruchomieniu instalatora zostanie wyświetlony monit, jeśli nie wykryje kopii zapasowej Time Machine. Warto wykonać kopię zapasową, jeśli instalujesz na komputerze, na którym w dużym stopniu polegasz.
 • Na koniec przejdź do „Aktualizacji oprogramowania” w aplikacji Preferencje systemowe (jeśli nie otworzy się automatycznie), aby zainstalować wersję beta. Może nie być dostępna od razu. Otrzymasz powiadomienie, gdy to nastąpi.
 • Pobieranie pliku 12,3 GB zajmie trochę czasu. Po zakończeniu, a przed uruchomieniem instalacji, postępuj zgodnie z instrukcjami w następnej sekcji, jeśli chcesz załadować go na oddzielną partycję zamiast na główną część dysku.

: Apple

Jak zainstalować wersję beta na oddzielnej partycji

 • Otwórz Narzędzie dyskowe (wbudowaną aplikację, którą możesz otworzyć, wpisując jej nazwę w pasku wyszukiwania Spotlight), a partycje Twojego dysku twardego zostaną wyświetlone w sekcji „Wewnętrzne” po lewej stronie okna. Możesz zobaczyć tylko jeden.
 • Jeśli używasz komputera z systemem macOS High Sierra lub nowszym, kliknięcie partycji głównej powinno ujawnić, że jest to „Wolumin APFS”. Jeśli tak, możesz po prostu kliknąć przycisk plusa nad słowem „Głośność” w lewym górnym rogu okna Narzędzia dyskowego, aby utworzyć nowy wolumin.
 • Możesz dowolnie nazwać wolumin, a następnie nacisnąć „Dodaj”. Ponieważ pamięć sformatowana do APFS jest współdzielona przez woluminy, nie musisz martwić się o to, ile miejsca chcesz zarezerwować w nowym woluminie podczas jego tworzenia.
 • (Uwaga: jeśli dysk twojego komputera jest sformatowany w systemie Mac OS Extended zamiast APFS, możesz zamiast tego wybrać przycisk „Partycja” w górnej części okna Narzędzia dyskowego. Musisz nazwać partycję, a następnie zdecydować, ile miejsca zajmujesz chciałbym mieć na tym kawałku dysku twardego. Biorąc pod uwagę, że poprzednie publiczne wersje beta miały ponad 10 GB, sugerowałbym co najmniej 30 GB dla bezpieczeństwa).
 • Teraz, gdy masz inny wolumen (lub partycję), możesz zainstalować wersję beta na tym zamiast na dysku głównym
 • Aby przełączać się między woluminami lub partycjami, musisz ponownie uruchomić komputer i przytrzymać klawisz Option podczas uruchamiania.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook