NowościOprogramowanieRTV

Jak zainstalować publiczną wersję beta systemu macOS Monterey?

Apple uruchomił publiczną wersję beta dla macOS Monterey. To kolejna duża aktualizacja, która pojawi się na komputerach Mac (ostateczna wersja spodziewana jest później w 2021 r.) i wprowadza kilka dużych zmian. W tym artykule pokażemy, jak zainstalować wersję beta na komputerze, jeśli tego chcesz. Po zainstalowaniu wersji beta prawdopodobnie otrzyma kilka aktualizacji między teraz a ostateczną wersją.

(Szukasz kroków, aby zainstalować publiczne wersje beta systemów iOS 15 i iPadOS 15?

Co nowego w systemie macOS Monterey?

Jednym z najbardziej imponujących pokazów, które Apple pokazał podczas WWDC 2021, była nowa funkcja przeciągania i upuszczania o nazwie Universal Control, która pozwala płynnie przenosić kursor i pliki między iPadem a komputerem Mac, tak jakby wszystkie były przewodowe razem. Obejrzyj poniższy film Dietera Bohna, aby dowiedzieć się więcej o tej funkcji.

Komputery Mac otrzymają również skróty i będą mogły działać jako cele AirPlay, dzięki czemu komputer będzie mógł odtwarzać treści z iPhone’a lub iPada. W aktualizacji jest więcej zmian, a mój kolega Mitchell Clark omawia tutaj wszystkie najważniejsze informacje.

Oto więcej zasięgu:

Jakie urządzenia są obsługiwane przez system macOS Monterey?

Oto lista:

Jak zainstalować macOS Monterey beta na głównej partycji?

Po pierwsze, wykonaj kopię zapasową swoich danych za pośrednictwem Time Machine. Umożliwi to powrót do Big Sur, jeśli coś nie pójdzie dobrze z wersją beta Monterey. Jeśli planujesz zainstalować tę wersję beta na swoim głównym komputerze, pamiętaj, że możesz napotkać problemy (błędy, problemy z niekompatybilnością, gorszy niż zwykle czas pracy baterii), które mogą stanąć Ci na drodze — nie to, czego chcesz, jeśli chcesz. ponownie w dowolnym terminie. Upewnij się również, że masz około 20 GB wolnego miejsca na dysku twardym przed próbą instalacji.

Jest sposób na uniknięcie tego możliwego dramatu. Jeśli używasz komputera z systemem macOS High Sierra lub nowszym, możesz użyć wbudowanych narzędzi do partycjonowania dysku twardego, aby wersja beta mogła działać w izolacji. W ten sposób możesz przetestować nowe funkcje, a po zakończeniu uruchomić system ze stabilnej partycji macOS z resztą danych. Przejdziemy przez to później.

Zacznijmy.

 • Przejdź do portalu oprogramowania beta firmy Apple za pośrednictwem Safari.
 • Jeśli nie zainstalowałeś wcześniej publicznej wersji beta, musisz zarejestrować się, aby uzyskać dostęp za pomocą swojego Apple ID. W przeciwnym razie kliknij “Zarejestruj swoje urządzenia” w prawym górnym rogu strony.
 • Kliknij “macOS”, środkową opcję na środku następnej strony.
 • Przewiń w dół, aż znajdziesz przycisk z napisem „Pobierz narzędzie macOS Public Beta Access Utility”. Kliknij go, aby pobrać plik .DMG, który zarejestruje Twój komputer.
 • Po uruchomieniu instalatora zostaniesz zapytany, czy nie wykryje kopii zapasowej Time Machine. (Zrobiłeś kopię zapasową, prawda? Jak sugerowałem powyżej?)
 • Na koniec przejdź do “Aktualizacja oprogramowania” z aplikacji Preferencje systemowe (jeśli nie otworzy się automatycznie), aby zainstalować wersję beta. Jeśli jesteś zarejestrowany w programie beta, powinien pojawić się komunikat „Ten komputer Mac jest zarejestrowany w programie Apple Beta Software Program” znajdujący się pod dużą ikoną „Software Update”. Uwaga: pobieranie może nie być dostępne od razu. Gdy to nastąpi, otrzymasz powiadomienie.
 • Pobranie pliku aktualizacji zajmie trochę czasu. Po zakończeniu naciśnij zainstaluj i wykonaj kroki.

Jak stworzyć oddzielną partycję

 • Otwórz Narzędzie dyskowe (wbudowana aplikacja, którą możesz znaleźć, wpisując jej nazwę w pasku wyszukiwania Spotlight). Partycje dysku twardego zostaną wyświetlone w sekcji „Wewnętrzne” po lewej stronie okna. Możesz zobaczyć tylko jeden.

Jeśli twój komputer używa APFS, kliknij znak plus u góry, aby utworzyć nową partycję.

Jeśli twój komputer używa APFS, kliknij znak plus u góry, aby utworzyć nową partycję.

 • Jeśli używasz komputera z systemem macOS High Sierra lub nowszym, kliknięcie głównej partycji powinno ujawnić, że jest to „wolumin APFS”. Jeśli tak, możesz po prostu kliknąć przycisk plus nad słowem „Głośność” w lewym górnym rogu okna Narzędzia dyskowego, aby utworzyć nowy wolumin.
 • Możesz nazwać głośność, co chcesz, a następnie naciśnij “Dodaj”. Ponieważ pamięć masowa sformatowana w formacie APFS jest współużytkowana przez woluminy, nie musisz martwić się o to, ile miejsca należy zarezerwować w nowym woluminie podczas jego tworzenia.
 • (Uwaga: jeśli dysk komputera jest sformatowany w systemie Mac OS Extended zamiast APFS, możesz zamiast tego wybrać przycisk „Partycja” w górnej części okna Narzędzia dyskowego. Musisz nazwać partycję, a następnie zdecydować, ile miejsca chcesz chciałbym mieć na tym kawałku dysku twardego. Biorąc pod uwagę, że poprzednie publiczne wersje beta miały ponad 10 GB, sugeruję co najmniej 30 GB, aby być bezpiecznym.)
 • Teraz, gdy masz inny wolumin (lub partycję), możesz zainstalować wersję beta na tym zamiast na dysku głównym.
 • Aby przełączać się między woluminami lub partycjami, musisz ponownie uruchomić komputer i przytrzymać klawisz Option podczas uruchamiania.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook