Różności i nowinki technologia

Jak zbudować system audio w stylu vintage, który będzie trwał wiecznie

Lubię też stare wzmacniacze i amplitunery firm Kenwood, Pioneer, Marantz, Sansui, Naim i Audiolab. Rzeczą, której należy szukać, są wysokiej jakości gałki i komponenty. Upewnij się, że twój wzmacniacz jest stosunkowo ciężki; jeśli wydaje się słaby na zewnątrz, prawdopodobnie jest również słaby w środku. (Wysokiej jakości transformatory są ciężkie!)

Głośniki bez zasilania

Funkcjonalna stylistyka głośników w stylu vintage, takich jak te JBL, doda uroku każdemu pomieszczeniu w domu.

: JBL

Głośniki pasywne – takie, do których podłącza się kable głośnikowe i są zasilane przez zewnętrzny wzmacniacz – są super trwałe. Różnią się od głośników zasilanych, które mają własne kable zasilające i są obecnie powszechnie spotykane z funkcją AirPlay lub Bluetooth. Nie, głośnik pasywny to po prostu pudełko z jednym lub dwoma stożkami głośnikowymi. Są proste i znacznie tańsze niż ich silni kuzyni. Możesz dostać szalone oferty na fantastyczne stare głośniki pasywne na Craigslist lub w lokalnych sklepach ze starociami – często poniżej 100 $ za doskonałą parę. Większość znalezisk działa od razu, ale jeśli głośnik wymaga naprawy, jest to zwykle bardzo prosta praca.

Ogólnie rzecz biorąc, szukaj obudów z litego drewna i marek, które znasz. Podobnie jak wzmacniacze, wysokiej jakości głośniki są ciężkie. Sprawdź także piankę otaczającą stożkowe przetworniki. W wielu przypadkach to właśnie ta pianka ulega degradacji jako pierwsza, a jeśli ma dziury, pęknięcia lub inne zużycie, trzeba ją będzie wymienić. Na szczęście proces ten jest niezwykle łatwy, a większość głównych głośników ma łatwo dostępne zestawy do ponownego spieniania.

Marki głośników vintage, których należy szukać, to Klipsch, JBL, Harman Kardon, Bowers & Wilkins, Bose, Boston Acoustics, Acoustic Research i Advent, chociaż istnieje wiele innych wspaniałych marek z epoki prog rocka i później. Ponownie, szybkie wyszukiwanie w Google jest Twoim przyjacielem i może łatwo powiedzieć, co jest warte i jak łatwo to naprawić.

Warto zauważyć, że nie ma powodu, dla którego kolumny vintage nie mogą konkurować z nowoczesnymi odpowiednikami. Jasne, mogą nie mieć najnowszej technologii falowodu, ale nadal brzmią niesamowicie. Jest powód, dla którego firmy takie jak Klipsch i JBL nadal regularnie wznawiają te stare projekty.

Jeśli nie masz pewności, jak długo to trwało, warto również wymienić zwrotnice w głośnikach – element, który mówi głośnikowi, na jakiej częstotliwości, aby zaczął wysyłać informacje do głośnika wysokotonowego zamiast do niskotonowego. Kondensatory, które na to pozwalają, zużywają się z czasem i są łatwe do wymiany w większości głośników. Powszechnym błędem jest przekonanie, że starsze głośniki brzmią „cieplej” niż nowsze. W wielu przypadkach to tylko stare kondensatory, które nie wykonują swojej pracy i koloryzują dźwięk.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook