GryNowości

Jak zdobyć wizytę w sprawie szczepionki COVID-19

Jednym z najbardziej frustrujących zadań dla wielu z nas w dzisiejszych czasach jest ustalenie, jak i gdzie umówić się na szczepienie COVID-19. Może to być prawdziwe ćwiczenie z irytacji: strony internetowe są często trudne w nawigacji i podatne na częste awarie; ponadto po znalezieniu wolnego terminu i wypełnieniu wielu stron pytań często słyszysz, że otwarcie zniknęło.

Mając to wszystko na uwadze, staraliśmy się zebrać jak najwięcej pomocnych informacji o sposobach poszukiwania informacji i zdobywania terminów szczepień dla siebie i innych. Zaktualizujemy to, gdy pojawi się więcej informacji.

Zbadaj kwalifikacje szczepień w swoim stanie

Na początek warto spróbować ustalić, czy Ty lub osoba, której pomagasz, jest obecnie zakwalifikowana do szczepienia COVID-19. Znajdź witrynę (lub witryny) z informacjami o szczepionkach prowadzoną przez Twój stan i / lub miasto. Pomoże Ci to również ustalić, kiedy możesz zostać zakwalifikowany, jeśli jeszcze nim nie jesteś. Jeśli nie możesz go znaleźć za pomocą szybkiego wyszukiwania, NBC News stworzył prostą witrynę internetową, która pozwala dowiedzieć się, jaka jest obecna sytuacja w Twoim konkretnym stanie. Firma na receptę GoodRx oferuje podobne informacje.

Znajdź wszystkie miejsca, które mogą oferować spotkania

Na szczęście lub niestety istnieje wiele różnych miejsc, w których można się dowiedzieć, czy można umówić się na zaszczepienie.

Na przykład tutaj w Nowym Jorku musieliśmy nawigować po oddzielnych witrynach prowadzonych przez miasto i stan. Różne systemy szpitalne również mają własne witryny, podobnie jak apteki, takie jak Walgreens i CVS, które niedawno zaczęły oferować wizyty w celu wykonania szczepień. Jest dużo do sprawdzenia – i może to być ogromnie zagmatwane.

W rezultacie pierwszym krokiem jest prawdopodobnie sprawdzenie rządowej witryny internetowej poświęconej zdrowiu (wyszukanie nazwy stanu i „szczepionki COVID” prawdopodobnie to zrobi). Jeśli jesteś mieszkańcem miasta, sprawdź również witrynę informacyjną swojego miasta.

Chociaż większość lekarzy osobistych nie ma dostępu do szczepionek, lekarz może wskazać niektóre miejsca, w których należy się sprawdzić. Inne zasoby obejmują lokalny system szpitalny, Twój związek zawodowy (zwłaszcza jeśli zatrudnienie kwalifikuje Cię do szczepienia) oraz, oczywiście, przyjaciele i koledzy, z których wielu prawdopodobnie przeprowadzało własne poszukiwania.

Gdy znajdziesz zasoby i witryny, pamiętaj o dodaniu ich do zakładek. Na pasku zakładek mam folder o nazwie „COVID” – możesz nazwać swoje coś weselszego.

Poszukiwanie dostępnej wizyty szczepienia może być frustrujące, ale wytrwałość może się opłacić.

Poszukiwanie dostępnej wizyty szczepienia może być frustrujące, ale wytrwałość może się opłacić.

Przygotuj wszystkie informacje

Wielu z nas, którzy próbowali zarejestrować się na terminy szczepień, przeszło przez doświadczenie wypełniania kilku ekranów informacji tylko po to, aby stwierdzić, że zanim dotarliśmy do końca, spotkanie minęło. Dlatego dobrze jest mieć wszystkie swoje dane – takie jak imię i nazwisko, wiek, adres, informacje o ubezpieczeniu oraz identyfikator rejestracji / hasło do witryny – natychmiast pod ręką. Im szybciej przejdziesz przez proces rejestracji, tym większe prawdopodobieństwo, że faktycznie umówisz się na wizytę.

Skraj kolega Cory Zapatka mówi, że bardzo poleca korzystanie z menedżera haseł, jeśli go masz. Założył konta we wszystkich witrynach szczepień w jego okolicy, nawet jeśli nie miały wtedy dostępnych terminów, więc jeśli / kiedy nadejdzie czas, mógł po prostu automatycznie wypełnić i od razu wejść.

A jeśli umówisz się na spotkanie, upewnij się, że masz już pod ręką odpowiednie dokumenty – zwłaszcza, że ​​dostępne terminy mogą być w ostatniej chwili. Niezbędne dokumenty mogą obejmować dowód zatrudnienia, dowód wieku lub dowód spełnienia warunku kwalifikacji. Ponieważ ostatni z nich może wymagać zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, dobrze jest zadzwonić do lekarza teraz – lub jeśli masz dostęp do strony internetowej lekarza lub szpitala, która może oferować dostęp do potrzebnego dowodu.

Jeszcze jedno: sprawdź, czy dostałeś całą wiadomość e-mail, która została do Ciebie wysłana przez dostawcę szczepionek. Co najmniej jeden pracownik The Verge znalazła niezbędny formularz zgody, ukrywając się w swoim folderze ze spamem.

Uważaj na wiadomości o nadchodzących witrynach szczepień

Miej oko na wiadomości. Coraz więcej witryn i centrów jest dodawanych, gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do silniejszego nacisku. Jeśli zobaczysz wiadomość informującą, że centrum się otworzy, znajdź witrynę dla centrum i sprawdzaj dalej – gdy się otworzy, dostępne miejsca prawdopodobnie szybko się wyczerpią.

Jedną z rzeczy, która czasami pomaga, jest szukanie wzorców w wyglądzie nowych spotkań. Na przykład, kiedy dowiedziałem się, że sieć apteczna Walgreens zamierza zacząć wydawać szczepionki w mojej okolicy, spędziłem kilka dni wchodząc na tę stronę i nagle zdałem sobie sprawę, że istnieje wzorzec: firma planowała tylko dwa spotkania cztery dni wcześniej i dodawał nowe terminy każdego dnia tuż po północy. Kiedy zrozumiałem schemat, byłem w stanie umówić się na spotkania dla kilku znajomych i poinformować o tym innych. (Uwaga: ponieważ dostawy szczepionek i metody planowania mogą się zmienić w mgnieniu oka, ta konkretna strategia może już nie działać do czasu, gdy to przeczytasz).

Witryny takie jak NYC Vaccine List mogą pomóc, gromadząc dostępne zasoby w jednym miejscu.

Witryny takie jak NYC Vaccine List mogą pomóc, gromadząc dostępne zasoby w jednym miejscu.

Poszukaj pomocy online

Pojawia się wiele zasobów internetowych, na czele których stoją programiści i inni znający się na technologii ludzie, którzy poświęcili czas i wysiłek, aby nadać sens temu zamieszaniu. (Dzięki Washington Post i The New York Times w przypadku niektórych z tych aukcji).

  • Nowojorska witryna o nazwie TurboVax pobiera „najnowsze spotkania z 43 miejskich i stanowych ośrodków szczepień w rejonie Nowego Jorku” i umieszcza je na Twitterze. Obserwatorzy, którzy ustawili swoje powiadomienia na Twitterze dla @turbovax może szybko dowiedzieć się o nowo otwartych terminach spotkań.
  • Inna, zwana NYC Vaccine List, wykorzystuje kombinację skryptów i testów przeprowadzanych przez wolontariuszy w celu przeszukiwania różnych witryn w poszukiwaniu wolnych miejsc.
  • W Kalifornii VaccinateCA sprawdza apteki i szpitale w celu uzyskania informacji o otwartych wizytach.
  • Vaccinate NJ również korzysta z pomocy wolontariuszy, aby pomóc mieszkańcom stanu w znalezieniu możliwości szczepień.

  • Covid 19 Vaccine TX to źródło pozyskiwane w ramach crowdsourcingu, umożliwiające rejestrację w lokalnych hrabstwach i wyszukiwanie miejsc, w których mogą być dostępne szczepionki.

  • Strona MA Covid Vaccine Appointments zawiera listy i linki do stron z dostępnymi terminami

Nawiasem mówiąc, jeśli jesteś programistą i / lub programistą, który chce pomóc, sprawdź US Digital Response, niezależną organizację, która według swojej strony internetowej „łączy doświadczonych, pro-bono technologów z lokalnymi władzami i organizacjami non-profit organizacje reagujące na kryzys ”.

Rezerwacja szczepionki przeciw komorom ponad osiemdziesiątki w aptekach Apulii

Jeśli możesz, dobrze jest skontaktować się i pomóc tym, którzy mogą nie być w stanie samodzielnie umówić się na wizytę.
: Davide Pischettola / NurPhoto via Getty Images

Jeśli możesz, pomóż innym

Jedną z najgorszych rzeczy w dystrybucji szczepionek COVID-19 jest to, że ci, którzy jej najbardziej potrzebują, często mają najmniejsze szanse na poruszanie się po technologii wymaganej do umówienia się na wizytę: osoby starsze, osoby o różnej sprawności lub osoby, które nie mają lub nie mogą sobie pozwolić na komputery i / lub połączenia internetowe.

Jeśli masz czas i talent, skontaktuj się ze znaną Ci osobą, która może nie być w stanie samodzielnie umówić się na spotkanie. Może to być tak proste, jak znalezienie numerów telefonów, pod które mogą zadzwonić, aby umówić się na wizytę, połączenie internetowe i umówienie się na wizytę lub pomoc w dotarciu do i z miejsca szczepień.

Możesz również sprawdzić, czy są jakieś grupy, które organizują pomoc. The West Side Ragna przykład donosi, że grupa nowojorczyków utworzyła zespół ds. pomocy w wyznaczaniu szczepień (Vaccine Appointment Assistance Team, VAAT), aby pomóc swoim nieposiadającym wiedzy technicznej sąsiadom w poruszaniu się po tym procesie. (W czasie, gdy to zostało napisane, z powodu niskich dostaw szczepionek VAAT tymczasowo zawiesił swoje usługi).

Poszukaj resztek szczepionki

Chociaż szczepionki mogą trwać przez sześć miesięcy, gdy są przechowywane w stanie zamrożonym, po rozmrożeniu i schłodzeniu, szczepionka Pfizer będzie działać przez pięć dni, podczas gdy szczepionka Moderna będzie działać przez 30 dni. W rezultacie, gdy ludzie nie pojawiają się na wizytach, niektóre ośrodki będą oferować szczepionki osobom, które nie kwalifikują się od razu, zamiast szczepionek marnować, które w przeciwnym razie byłyby bezużyteczne.

Jednak bieganie do pobliskiej apteki lub ośrodka szczepień w nadziei, że pod koniec dnia będzie kilka zastrzyków, nie jest najskuteczniejszym sposobem na zaszczepienie. (Poza tym hipotermia podczas oczekiwania na zimno nie pomoże.) Przynajmniej jedna grupa próbuje poprawić sytuację: pilotażowy projekt o nazwie Vaccination Standby mówi, że będzie monitorować dostawców w całych Stanach Zjednoczonych pod kątem informacji o dodatkowych dawkach i powiadomienia tekstowe do tych, których kody pocztowe znajdują się w pobliżu witryny.

Istnieją również lokalne organizacje, które oferują listy rezerwowe. Na przykład hrabstwo Buncombe w Północnej Karolinie ma listę oczekujących na szczepienia i listę rezerwowych, podobnie jak Departament Zdrowia Hrabstwa Monroe w stanie Indiana. Sprawdź lokalną witrynę rządową, aby sprawdzić, czy jest taka w Twojej okolicy.

Bądź wytrwały!

Tak, to cholernie frustrujące, ale trzymaj się tego. Jeśli witryna ulegnie awarii, spróbuj ponownie. Jeśli stracisz rozmowę telefoniczną, zadzwoń ponownie (i przygotuj grę, wideo lub książkę, aby się zająć podczas oczekiwania). Jeśli nie możesz znaleźć niczego w godzinach pracy, spróbuj późno w nocy lub bardzo wcześnie rano.

Wytrwałość może być jednym z najważniejszych aspektów umówienia się na szczepienie COVID-19. Możesz ulec pokusie, aby się poddać, zwłaszcza po wielokrotnym uderzeniu w ścianę „brak dostępnych spotkań”. Ale dopóki produkcja szczepionek nie wzrośnie na tyle, aby objąć większą część naszej populacji, i dopóki dystrybucja nie stanie się bardziej zorganizowana i łatwiejsza w zarządzaniu, najlepszym narzędziem może być zwykły upór.

Miejmy nadzieję, że ten artykuł i wszystkie zawarte w nim porady będą wkrótce niepotrzebne.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook