GryNowościRTV

Jak zmienić stary laptop z systemem Windows na Linuksa

Według federalnego programu Digital Analytics Program (DAP) w październiku 2020 r. 3,2 procent użytkowników komputerów nadal korzysta z systemu Windows 7 – mimo że firma Microsoft nie obsługuje go już bezpłatnie. Jeśli masz starszy system, ale martwisz się, że nie będzie on obsługiwał systemu Windows 10 – lub jeśli po prostu nie chcesz już mieć do czynienia z systemem Windows – mam sugestię: przejdź na komputer stacjonarny Linux.

Desktop Linux może działać na laptopach i komputerach stacjonarnych z systemem Windows 7 (i starszych). Maszyny, które zgięłyby się i połamały pod obciążeniem systemu Windows 10, będą działać jak marzenie. Dzisiejsze dystrybucje Linuksa na komputery stacjonarne są równie łatwe w użyciu, jak Windows czy macOS.

A jeśli martwisz się, że możesz uruchamiać aplikacje Windows – nie rób tego. Na przykład możesz uruchomić bezpłatne Office Online, które jest dostarczane z ograniczonymi wersjami programów Word, Excel i PowerPoint w systemie Linux. Teams działa teraz w systemie Linux. Skype jest od dawna dostępny w systemie Linux. Microsoft eksportuje swoją nową przeglądarkę internetową Edge do Linuksa. Cały pakiet Office 365 wkrótce pojawi się na Linuksie – to tylko kwestia czasu.

Do wszystkich innych potrzeb związanych z oprogramowaniem komputerowym zwykle jest darmowy program typu open source, który może równie dobrze wykonać pracę. Na przykład Gimp zamiast Photoshopa. Lub Thunderbird do obsługi poczty e-mail zamiast programu Outlook. W przypadku pełnoprawnego pakietu biurowego bardzo polecam LibreOffice.

Możesz uruchomić wiele natywnych programów Windows w systemie Linux za pomocą Wine. Może to być trudne do skonfigurowania, ale jego komercyjny brat, CodeWeaver Crossover Linux, ułatwia konfigurację wielu zastrzeżonych programów, w tym gier.

Jeśli to nie zadziała w przypadku programów biurowych działających tylko w systemie Windows, zawsze możesz nadal korzystać z systemu Windows 7, z dużo mniejszym zagrożeniem, na maszynie wirtualnej (VM) w systemie Linux. Do tego zadania polecam świetny darmowy program VirtualBox VM firmy Oracle.

Który Linux?

Istnieją setki dystrybucji Linuksa na komputery stacjonarne (znane jako dystrybucje). Do najbardziej znanych należą takie dystrybucje jak Debian, openSUSE i Ubuntu. Ale dla naszych celów powiem ci, jak zainstalować Linux Mint.

Domyślny interfejs Cinnamon Mint wygląda i działa podobnie jak Windows 7.

Domyślny interfejs mennicy Cinnamon wygląda i działa podobnie jak Windows 7.

Poza tym, że jest moim ulubionym Linuxem na komputery stacjonarne, działa dobrze dla użytkowników Windows. Dzieje się tak, ponieważ domyślny interfejs Cinnamon Mint wygląda i działa podobnie jak interfejs Aero systemu Windows 7. Jasne, jest krzywa uczenia się, ale łatwiej mi było podnieść niż pulpit systemu Windows 10.

Kolejną zaletą, którą Mint dzieli z innymi dystrybucjami Linuksa, jest to, że działa na sprzęcie o niskim poborze mocy. Możesz uruchomić Mint na dowolnym komputerze z systemem Windows 7. Wszystko, czego potrzebuje Linux Mint, to procesor x86, 1 GB pamięci RAM (będziesz zadowolony z 2 GB lub 4 GB), 15 GB miejsca na dysku, karta graficzna działająca w rozdzielczości 1024 x 768 oraz napęd CD / DVD lub USB Port. Otóż ​​to. Heck, możesz uruchomić Mint na prawie każdym komputerze z systemem Windows XP, jeśli go masz.

Mint, podobnie jak inne komputery stacjonarne z systemem Linux, jest całkowicie darmowy. To nie kosztuje ani grosza.

Ale co, jeśli ci się to nie podoba? To też nie jest zmartwienie. Możesz spróbować mięty, a jeśli to nie twoja filiżanka herbaty, po prostu uruchom ponownie system Windows i gotowe. Bez szkody, bez faulu.

Więc zacznijmy. Najpierw pokażę ci, jak wypróbować Mint, a następnie jak zainstalować go na komputerze.

Wypróbuj Mint

Pobierz Mint

Najpierw pobierz plik Mint ISO. To jest obraz systemu operacyjnego Mint, którego można użyć do uruchomienia lub zainstalowania systemu operacyjnego. Ma około 1,8 GB, więc pobranie może chwilę potrwać.

Najpierw pobierz Linux Mint.

Najpierw pobierz Linux Mint.

Masz do wyboru komputery stacjonarne. W przypadku pierwszego komputera z systemem Linux polecam skorzystanie z popularnego pulpitu Cinnamon. Gdy dowiesz się więcej o Linuksie i jeśli chcesz poznać, możesz wypróbować jeden z pozostałych.

Nagraj plik Mint ISO na dysk DVD lub USB

Będziesz potrzebował programu do nagrywania ISO. Polecam darmowe programy ImgBurn na DVD lub LinuxLive USB Creator na dyski USB. Inne dobre opcje to Yumi dla Windows lub UNetbootin.

Będziesz potrzebował programu do nagrywania ISO, takiego jak Linux Live USB Creator

Będziesz potrzebował programu do nagrywania ISO, takiego jak Linux Live USB Creator
Zrzut ekranu: Linux Live USB Creator

Po zainstalowaniu programu do nagrywania w systemie Windows wraz z plikiem ISO Linux Mint użyj go do wypalenia obrazu na dysku USB. Uwaga: chociaż możesz zainstalować Mint na starszych systemach za pomocą DVD, jest to naprawdę wolne. A jeśli potrzebujesz użyć dysku DVD, najpierw sprawdź, czy na nowo nagranym dysku nie ma błędów.

Podczas tworzenia dysku USB będziesz mieć możliwość skonfigurowania go z trwałym magazynem. Dzięki tej opcji możesz przydzielić do połowy swojego miejsca na trwały plik nakładki. Pozwala to na przechowywanie nowych programów, plików, ustawień lub cokolwiek innego, tylko jeśli ten plik nakładki był mini dyskiem twardym. W ten sposób możesz kopnąć opony Mint bez instalowania niczego lub zmieniania czegokolwiek na komputerze. Jeśli ci się to nie spodoba, stracisz tylko trochę czasu.

Kolejną przydatną rzeczą w tej metodzie jest to, że jeśli okaże się, że lubisz Mint, możesz użyć dysku USB jako poręcznego komputera kieszonkowego. Oprócz Mint możesz go również używać do przechowywania własnych programów, plików i konfiguracji pulpitu. W ten sposób Mint masz zawsze ze sobą, gdziekolwiek jesteś, i możesz bezpiecznie korzystać z dowolnego publicznego komputera z własnym systemem operacyjnym i programem.

Skonfiguruj swój komputer do alternatywnego rozruchu

Teraz ponownie uruchomisz system, ale zatrzymaj proces uruchamiania, zanim pojawi się system Windows, aby uzyskać dostęp do ustawień UEFI lub BIOS komputera. Sposób, w jaki to zrobisz, zależy od systemu.

Najlepszą rzeczą jest wyszukanie w Google konkretnej marki komputera lub laptopa i „UEFI” (lub, w przypadku starszych komputerów, marki komputera i „BIOS”). Na przykład w przypadku komputerów Dell należy nacisnąć klawisz F2, aby przejść do konfiguracji systemu; w przypadku HP naciskasz klawisz Escape raz na sekundę; aw systemach Lenovo naciśnięcie klawisza (Fn +) F2 lub (Fn +) F1 pięć do 10 razy po naciśnięciu przycisku włączania powoduje przejście do konfiguracji systemu.

Po przejściu do systemu BIOS lub UEFI poszukaj opcji menu oznaczonej „Rozruch”, „Opcje rozruchu” lub „Kolejność rozruchu”. Jeśli nie widzisz niczego ze słowem „rozruch”, sprawdź inne opcje menu, takie jak „Opcje zaawansowane”, „Zaawansowane funkcje BIOS” lub „Inne opcje”. Gdy go znajdziesz, ustaw kolejność rozruchu tak, aby zamiast najpierw uruchamiać komputer z dysku twardego, uruchamiał się z napędu optycznego lub z dysku USB.

Uruchom Linux Mint

Po skonfigurowaniu komputera do uruchamiania z alternatywnego dysku włóż dysk DVD lub USB, uruchom ponownie i wybierz „Start Linux Mint” z pierwszego menu. Za około minutę będziesz uruchamiać Linux Mint.

Możesz uruchomić Mint z zewnętrznego dysku USB.

Możesz uruchomić Mint z zewnętrznego dysku USB.

Daj Mintowi szansę

Poświęć kilka dni, jeśli chcesz. Windows wciąż tam jest. Za każdym razem, gdy zrestartujesz komputer bez napędu, nastąpi powrót do systemu Windows.

Lubisz co widzisz? Następnie zainstalujmy Mint na twoim komputerze.

Zainstaluj Linux Mint

Jak w przypadku każdej poważnej aktualizacji, zacznij od wykonania pełnej kopii zapasowej systemu Windows. Instalacja Linuksa nie powinna w najmniejszym stopniu zaszkodzić konfiguracji systemu Windows, ale nie wierzę w ryzykowanie.

Kiedyś instalowanie Linuksa na komputerach z systemem Windows, które były ładowane z UEFI i Secure Boot (standardem, który zapewnia, że ​​uruchamiasz tylko zatwierdzone oprogramowanie), było dużym problemem. W dzisiejszych czasach to nie problem. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zainstalować Mint z uruchomionym Secure Boot na komputerze, zawsze możesz wyłączyć Bezpieczny rozruch. Istnieje wiele sposobów wyłączenia funkcji Secure Boot. Wszystko to polega na przejściu do panelu sterowania UEFI podczas procesu uruchamiania i wyłączeniu go.

Teraz przejdźmy do właściwej instalacji.

Upewnij się, że komputer jest podłączony

Może się to wydawać proste, ale instalacja systemu operacyjnego da komputerowi prawdziwy trening, a ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest wyczerpanie się baterii w trakcie instalacji Linux Mint. Będziesz także potrzebować połączenia internetowego (im szybciej, tym lepiej) i co najmniej 8 GB wolnego miejsca na dysku.

Skonfiguruj partycję dla Linux Mint z systemu Windows

Aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca, możesz wrócić do systemu Windows, zalogować się jako administrator i użyć jego menedżera dysków, aby zmniejszyć główną partycję dysku C:, aby zrobić miejsce na partycję Linuksa. Możesz sobie poradzić z zaledwie 15 GB, ale ja wolę dać Linuksowi co najmniej 100 GB. Następnie ponownie uruchamiam Linuksa.

Użyj menedżera dysków systemu Windows, aby upewnić się, że masz co najmniej 15 GB (więcej jest lepsze) na partycję Linuksa.

Użyj menedżera dysków systemu Windows, aby upewnić się, że masz co najmniej 15 GB (więcej jest lepsze) na partycję Linux.

Uruchom system Linux

Gdy pojawi się Mint, jedną z opcji wyboru ikony po lewej będzie zainstalowanie Mint. Kliknij go dwukrotnie, a będziesz na dobrej drodze.

Nazwij swój system, swój identyfikator użytkownika i ustaw hasło

Podczas konfiguracji zostaniesz poproszony o wybranie układu klawiatury, nadanie systemowi nazwy, wybranie nazwy użytkownika dla siebie i wymyślenie hasła. Możesz także zaszyfrować swój katalog domowy, aby chronić pliki przed wzrokiem ciekawskich.

Większość z tych decyzji jest prosta. Jedyną krytyczną opcją może być podział dysku twardego na partycje. To może być prawdziwy ból. Ale ponieważ zrobiliśmy to wcześniej w systemie Windows, nie musisz się tym martwić. W takim przypadku wybierz pierwszą opcję z menu Typ instalacji, która brzmi: „Zainstaluj obok nich Linux Mint”.

Po wykonaniu tej czynności zobaczysz ekran podobny do poniższego.

Wybierz partycję Linux.

Wybierz partycję Linux.

Następnie musisz wybrać system plików używany w systemie Linux. Najpopularniejszym wyborem jest Ext 4. Musisz także wybrać punkt montowania, z którego zacznie się Linux. Tutaj proponuję zrobić to samo, co ja i wybrać wspólny „/” dla punktu montowania.

Skonfiguruj migawkę systemu

Menu konfiguracji Mint 20 umożliwia skonfigurowanie migawki systemu za pomocą Timeshift. W ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, możesz przywrócić pliki systemowe i przywrócić działający system. Bardzo to polecam. Kiedy już to zrobisz, skonfiguruj regularny harmonogram Timeshift. Skonfigurowałem mój harmonogram tygodniowy.

Sprawdź dodatkowe sterowniki

Następnie sprawdź, czy komputer wymaga dodatkowych sterowników. Aby to zrobić, otwórz menu aplikacji, wyszukaj „Driver Manager” i uruchom program. Spowoduje to zbadanie systemu i wyszukanie wszelkich nowych lub brakujących sterowników sprzętu – zwykle są to karty graficzne lub chipsety Wi-Fi. Warto to zrobić, nawet jeśli masz całkowicie waniliowy, zwykły laptop. Jeśli Menedżer sterowników znajdzie odpowiednią aktualizację, po prostu zainstaluj ją.

Możesz także zainstalować własne kodeki multimedialne, takie jak sterowniki do oglądania filmów. Radzę ci to również zrobić.

Zaktualizuj Mint do najnowszej wersji

Powinieneś także ustawić to, aby zaktualizować system do najnowszej wersji Mint. W przeciwieństwie do systemu Windows, aktualizując Mint, aktualizujesz nie tylko system operacyjny, ale wszystkie zainstalowane programy. Obejmuje to przeglądarkę internetową, pakiet biurowy i wszelkie inne programy, które zainstalowałeś za pomocą łatwego w użyciu Menedżera oprogramowania Mint.

Aby system był aktualny, kliknij ikonę tarczy na pasku menu. Domyślnie pasek menu znajduje się u dołu ekranu, z ikoną aktualizacji tarczy po prawej stronie. Po kliknięciu zapyta Cię o hasło i zapyta, czy naprawdę chcesz zaktualizować system. Wprowadź swoje hasło, powiedz tak, a po aktualizacji będziesz gotowy do uruchomienia nowego, aktualnego systemu Mint.

Procedura konfiguracji pozwala również spojrzeć na ustawienia systemowe i znaleźć nowe programy za pomocą Menedżera oprogramowania, ale ponieważ prawdopodobnie jesteś nowym użytkownikiem, możesz na razie je pominąć.

Zresetuj komputer, aby uruchomić komputer z dysku głównego

Na koniec wróć do początku i zresetuj system, aby uruchomić komputer z dysku twardego. Następnie, przy następnym uruchomieniu, będziesz mieć możliwość wyboru systemu operacyjnego, z którego chcesz dokonać rozruchu. Bez względu na to, który wybierzesz, będziesz mieć kilka sekund na przejście na inny system operacyjny.

I to wszystko. Jesteś gotowy do drogi. Instalowałem Linuksa setki razy i od rozpoczęcia pobierania (błogosławieństwo połączenia internetowego 400 Mb / s) zajmuje mi około godziny, aby przejść z komputera z systemem Windows do uruchomienia Mint na moim komputerze. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, na wszelki wypadek pozwól sobie na kilka godzin pracy.

Używam systemu Windows, wielu dystrybucji Linuksa i macOS. Ale prawie cały mój czas na komputerze spędzam na Linux Mint. Możesz nie zakochać się w Linuksie tak szybko, jak ja, kiedy przesiadłem się z Windows 3.1 w 1993 roku, ale jeśli dasz mu szansę, myślę, że polubisz Linuksa prawie tak samo jak ja.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook