Nowości

Jako Cities Curb Surveillance Surveillance, policja Baltimore wzbiła się w powietrze

W sierpniu 2016 r. Raport Bloomberga ujawnił tajny program obserwacji z powietrza w Baltimore prowadzony przez miejską policję. W ciągu ośmiu miesięcy samoloty wyposażone w kamery zebrały ponad 300 godzin materiału filmowego, który został wykorzystany przez policję do zbadania domniemanych przestępstw. Mało kto poza kierownictwem wydziału policji i sprzedawcą, firmą Persistent Surveillance Systems, wiedział o tym.

Ówczesny komisarz policji Baltimore, Kevin Davis, bronił zarówno samolotów, jak i tajemnicy. Wskaźnik zabójstw w mieście gwałtownie wzrastał, rozciągnięty departament policji odpowiadał na tysiące telefonów dziennie, a nagrania z samolotów pomagały policji w znajdowaniu podejrzanych.

Samoloty zostały uziemione w obliczu sprzeciwu mieszkańców i organizacji zajmujących się swobodami obywatelskimi, którzy wezwali do natychmiastowego wstrzymania programu i podania szczegółów na temat gromadzonych przez miasto danych. Komisarz Davis został ostatecznie zwolniony po tym, jak nie udało mu się ograniczyć wskaźnika zabójstw w mieście. Jego następca, Darryl De Sousa, zrezygnował w wyniku skandalu związanego z uchylaniem się od płacenia podatków. W następnym roku burmistrz Catherine Pugh zrezygnowała w osobnym skandalu finansowym.

Cztery lata później samoloty znów znalazły się w powietrzu, ale w innych okolicznościach. W 2019 roku dyrektor generalny Persistent Surveillance Systems Ross McNutt namówił miasto do ponownego uruchomienia programu. Przelatując nad obszarem miasta o powierzchni 32 mil kwadratowych, samoloty mogły monitorować najbardziej niespokojne obszary miasta, miejsca 80 procent zabójstw z użyciem broni palnej. Finansowany w całości przez darczyńców, McNutt wykorzystał samoloty jako niedrogie, ale przełomowe narzędzie do ograniczenia rosnącego wskaźnika morderstw.

Nowy program, nazwany Aerial Investigation Research (AIR), został publicznie skomentowany i znalazł silne poparcie wśród społeczności czarnoskórych i religijnych w mieście. Miejska Rada Szacunkowa zatwierdziła go w kwietniu głosowaniem 3 do 2. Samoloty zaczęły latać w maju na sześciomiesięcznego pilota, który zakończył się w październiku.

Obecny komisarz policji Michael Harrison wspiera program. „Jeśli to nie zadziała, zobowiązuję się, że uziemimy samoloty” – powiedział Harrison na kwietniowym posiedzeniu Rady ds. Ocen.

Niektórzy działacze, w tym ACLU, nadal sprzeciwiają się programowi. Mówią, że przejrzystość jest nieistotna, ponieważ samoloty są z natury inwazyjne i niekonstytucyjne. „Problem z tym, co wydarzyło się w 2016 r., Nie polegał na tym, że zrobiono to w tajemnicy, ale na tym, że w ogóle zostało to zrobione” – mówi David Rocah, starszy prawnik ACLU Maryland.

Ponowne pojawienie się programu obserwacji z powietrza w Baltimore następuje w momencie wzmożonej kontroli działań policyjnych. Samorządy ograniczają technologię policyjną. Liderzy miast w San Francisco, Oakland i Bostonie zatwierdzili ograniczenia dotyczące stosowania przez policję funkcji rozpoznawania twarzy, ponieważ główni dostawcy, tacy jak Amazon i Microsoft, wprowadzili tymczasowe moratorium na sprzedaż technologii policji. Kalifornia uchwaliła dwa prawa dotyczące prywatności w ciągu ostatnich dwóch lat, a wyborcy w Michigan przyjęli nowe zasady dotyczące dostępu policji do podejrzanych danych.

Jednak rosnący wskaźnik morderstw w Baltimore oznacza miasto jako punkt odstający. Mieszkańcy od dawna narzekali na skomplikowany cykl przemocy w mieście. Zdecydowane reakcje policji mogą wywołać gwałtowne reakcje, podczas gdy pasywne podejście frustruje mieszkańców, którzy czują się ignorowani. Drzwi obrotowe komisarzy przyczyniły się do braku zaufania do policji, co frustruje władze, które narzekają, że nie mogą rozwiązywać przestępstw bez pomocy potencjalnych świadków. Ci sami świadkowie uważają, że policja jest bezsilna, aby chronić ich przed zemstą. Przez cały czas rośnie liczba morderstw.

„Rozumiem obawy ludzi mieszkających w Baltimore, ponieważ mieszkam w Baltimore” – mówi Rocah. Dodaje jednak, że „jeśli jest to wystarczające uzasadnienie, to czwarta poprawka jest całkowicie nieistotna”.

Ten obraz może zawierać fort, budynek, zamek i architekturę

WIRED przewodnik po dronach

Te maleńkie ulotki wypełnią niebo, zmieniając całe branże na lepsze – i gorsze.

W kwietniu ACLU złożyła skargę na BPD, argumentując, że trwający, pozbawiony gwarancji charakter programu naruszył czwartą poprawkę do ochrony przed nieuczciwymi przeszukaniami. Od tego czasu sędziowie trzykrotnie orzekali przeciwko ACLU i zezwalali na kontynuację programu.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook