Różności i nowinki technologia

Jedno wielkie wyzwanie dla Bidena? Chiny dążą do supremacji technologicznej

Ameryka zachwiała się przez ostatni odcinek gorzkich i podzielających wybory prezydenckie w USA w zeszłym miesiącu Chiny dopracowywały starannie opracowane plany naprawy gospodarczej, wzmocnienia militarnego i, co najważniejsze, zwiększenia samodzielności technologicznej.

Propozycje przedstawione w najnowszym planie pięcioletnim Komunistycznej Partii Chin uwypuklają kluczowe wyzwanie dla prezydenta elekta Joe Bidena na początku jego czteroletniej kadencji.

Wysiłki prezydenta Trumpa mające na celu załamanie chińskiej technologii tylko częściowo się powiodły. Jak na ironię, mogą ostatecznie przyspieszyć rozwój Chin w kluczowych, przełomowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja, chipmaking, 5G i biotechnologia.

Eksperci ds. Polityki zagranicznej twierdzą, że USA muszą stawić czoła Chinom w kwestiach takich jak dostęp do rynku, wymuszony transfer technologii i prawa człowieka. Ale wielu twierdzi, że podejście Ameryki do Chin bardzo potrzebuje ponownego uruchomienia. Aby wyprzedzić Pekin i jego aspiracje jako globalnej potęgi technologicznej, prezydent musi zrobić więcej niż tylko powstrzymać Chiny.

Czytaj więcej

„Całość naszej strategii nie może po prostu polegać na odcięciu Chin, po części dlatego, że Chiny opracują inne alternatywy” – mówi Susan Shirk, przewodnicząca Centrum Chin XXI wieku na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Shirk mówi, że USA potrzebują bardziej szczegółowego zrozumienia tego, co próbują osiągnąć dzięki swojej polityce wobec Chin. Na przykład, oprócz zapobiegania dominacji Chin w 5G, rząd powinien mieć jasną strategię rozwoju własnej branży 5G. Twierdzi również, że amerykańscy urzędnicy zajmujący się Chinami coraz bardziej potrzebują głębokiego zrozumienia technologii – podobnie jak wiedza na temat broni jądrowej była kluczem do polityki USA wobec Związku Radzieckiego podczas zimnej wojny.

Harmonogram posiedzenia Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin – w przededniu wyborów w USA – pokazuje, że plany prezydenta Xi Jinpinga są niezależne od tego, kto zajmuje Biały Dom, mówi Jude Blanchette, przewodnicząca Freeman China Studies w Centre for Strategic and Studia międzynarodowe.

„Większość tego, co robimy, dotyczy przeciwdziałania Chinom, ale większość tego, co robią Chiny, nie polega na zwalczaniu Stanów Zjednoczonych” – mówi. „Chodzi o to, aby Chiny realizowały swoje własne cele strategiczne w dłuższej perspektywie.

Administracja Trumpa agresywnie potraktowała Chiny zarówno w zakresie handlu, jak i technologii. Administracja zaostrzyła sankcje wobec chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, który jest postrzegany jako zagrożenie ze względu na jego wiodącą rolę w dostarczaniu sprzętu 5G oraz z powodu rzekomych powiązań z chińskim rządem, które czynią go zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Najnowsze sankcje nałożone w sierpniu zakazują eksportu chipów wykonanych przy użyciu sprzętu i oprogramowania produkowanego w USA do Huawei, co jest manewrem, który skutecznie odcina dostawę najnowocześniejszych procesorów do urządzeń takich jak smartfony. Stanom Zjednoczonym udało się również przekonać niektórych europejskich sojuszników do usunięcia technologii Huawei z ich sieci bezprzewodowych.

Rekord administracji Trumpa w innych chińskich kwestiach technicznych jest mieszany. W październiku 2019 roku administracja ograniczyła eksport do chińskich firm AI, którym zarzuciła dostarczanie technologii nadzoru wykorzystywanej do represji wobec mniejszości muzułmańskich w Xinjiangu. Atak administracji na należącą do Chin firmę TikTok zajmującą się udostępnianiem wideo, oparty na wątpliwych twierdzeniach o ryzyku bezpieczeństwa, doprowadził do wymuszonej sprzedaży firm Oracle i Walmart, która od tego czasu przekształciła się w zagmatwany bałagan.

Ograniczanie chińskich firm do nabywania chipów z technologią amerykańską tylko pogłębiło zobowiązanie Chin do wydawania dużych pieniędzy na rozwój własnych zdolności wytwarzania chipów. OECD twierdzi, że chiński rząd zainwestował ponad 200 miliardów dolarów w swój krajowy przemysł chipowy w latach 2014-2018. To już miało wzrosnąć w ramach planu pekińskiego Made in China 2025, który przewiduje, że do tego roku 70 procent chipów będzie produkowanych w kraju. Postęp w tej dziedzinie może jednak zająć Chinom jeszcze dziesięciolecia lub dłużej, biorąc pod uwagę wyzwania inżynieryjne związane z produkcją najnowszych komponentów krzemowych.

„Chiński rząd będzie zmuszony bardziej skupić się na technologii i innowacjach” – mówi Huiyao Wang, prezes Centrum Chin i Globalizacji, think tanku z siedzibą w Pekinie i doradca chińskiego rządu ds. Gospodarczych.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook