Gry

Jego pisarstwo radykalizowało młodych hakerów. Teraz chce ich odkupić

Ustaw pierwszy i ostatnie książki z eposu Cory’ego Doctorowa, trzy książki Młodszy brat cypherpunk saga obok siebie i czytają trochę jak mistrzowska klasa kreatywnego pisania, opowiadając dwie całkowicie przeciwne historie z tego samego podpowiedzi. Wspólna przesłanka: islamscy terroryści zbombardują Bay Bridge. Tysiące umierają. Departament Ojczyzny odpowiada, zmieniając San Francisco w faszystowskie państwo policyjne podlegające całkowitemu inwigilacji. Bohater, uzdolniony cyfrowo, kłopotliwy nastolatek, musi zdecydować, jak zareagować.

Na początku Młodszy brat wydanej w 2008 roku przez Doctorowa odpowiedź wydawała się słusznie nieunikniona: bohater używa swoich hackerskich umiejętności do walki. W szczególności on i jego dzielni przyjaciele hakerów odkrywają, jak jailbreakować swoje Xboxy i przesyłać zaszyfrowane komunikaty konsol do gier wideo przez sieć Tor, aby stworzyć Xnet, tani, anonimowy, odporny na inwigilację system do organizowania protestów i udaremniania panopticonów gliniarzy przez wprowadzanie fałszywych danych do swoich totalitarnych planów.

W trzeciej pracy Doctorowa z serii, opublikowanej w tym tygodniu i zatytułowanej Powierzchnia ataku, bohater idzie zupełnie inną drogą. I chociaż ta ścieżka przebiega przez tę samą linię wydarzeń z alternatywnego świata, jest zabarwiona wszystkimi odcieniami szarości, które świat zgromadził przez kilkanaście długich lat od pierwszej, szeroko otwartej historii serii.

Dzięki uprzejmości Tor Books

Tym razem bohater – lub raczej antybohater – zamiast tego wybiera pracę dla DHS. W końcu jest zła, marzy o tym, by wykorzystać swoją sprawność w cyfrowym wykorzystywaniu, a ktoś musi pomóc w ściganiu terrorystów, którzy naprawdę wiedzą, co robi. Aby dostać pracę, włamuje się do systemu Xnet swoich przyjaciół – był on oczywiście pełen błędów, które można było hakować – i wykorzystuje modelowanie kaskady informacji, aby zidentyfikować wszystkich przywódców ruchu oporu, a następnie podaje mapę władzom. Niedługo potem zamienia pracę w DHS na stanowisko kontraktowe w Iraku, gdzie wykorzystuje te same sztuczki, aby zidentyfikować przywódców rebeliantów, zhakować ich urządzenia, znaleźć ich i zaatakować w celu zabicia.

Pieniądze są bardzo dobre i ciągle rosną. Przeniosła się do Mexico City, zmienia kontrahentów i przyzwyczaja się do latania pierwszą klasą, obsługi pokoi w hotelach o tematyce japońskiej i wiekowej szkockiej na koncie firmowym. W końcu odkrywa, że ​​jej pracodawca oferuje swoje umiejętności wykorzystywania umiejętności kleptokratycznemu rządowi Europy Wschodniej, który wykorzystuje je do stłumienia ruchu w stylu „kolorowej rewolucji”. Aby złagodzić swoje poczucie winy, zaczyna też pomagać dysydentom, budując systemy nadzoru za dnia i doradzając idealistycznym młodym rebeliantom, jak ich pokonać nocą – nawet wiedząc, że są prawie na pewno skazani na porażkę, że technologiczny teren ich postawił. niemożliwa wada.

Zapisz się dzisiaj

W Młodszy brat, Pierwszą książką z serii, narratorem Doctorowa był idealistyczny i ostatecznie naiwny kryptobuntownik Marcus Yallow. W Powierzchnia ataku, ostatni, to realista, cyniczny, etycznie skompromitowany szpieg Masha Maximow. Ale Doctorow nie chce, aby czytelnik wybierał między nimi. Chce, żebyś zobaczył siebie w Marcusie i Maszy na równi, aby przeżyć jego moralną opowieść z obu perspektyw. I argumentuje, że druga perspektywa może być znacznie bardziej powiązana: jego ostatnia książka nie jest przeznaczona dla Marcusów o świeżej twarzy, którzy nadal są nieskalani etycznie, ale dla znacznie większej populacji Mashas, ​​którzy już poszli na moralne kompromisy w swojej karierze technologicznej, już pracuję w gigantycznej firmie zajmującej się mediami społecznościowymi, która narusza prywatność, w firmie zajmującej się technologiami reklamowymi, wykonawcy nadzoru lub agencji wywiadowczej.

„Chcę dotrzeć do osób, które być może są spóźnionym Robertem Oppenheimerem i zastanawiają się, czy prowadzenie tego Projektu Manhattan jest dobrym pomysłem, aby manipulować ludźmi, szpiegować ludzi lub kontrolować ludzi” – powiedział Doctorow w wywiadzie dla WIRED w zeszłym tygodniu. przed Powierzchnia atakuwydanie. „Jeśli znalazłeś się w branży technologicznej, ponieważ byłeś podekscytowany tym, jak wiele samostanowienia, mocy i przyjemności czerpałeś z opanowania technologii, a potem całe swoje życie zawodowe poświęciłeś temu, by nikt inny nigdy tego nie czuł, to jest czas na twój moralny rozrachunek ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook