GryNowości

John Carmack proponuje aukcje GPU i konsol, aby pokonać skalperów

John Carmack zaproponował system aukcyjny dla popularnych produktów do gier, takich jak GPU, PS5 i Xbox Series X. Carmack, współzałożyciel id Software, uważa, że ​​„naprawdę byłoby lepiej, gdybyśmy mieli przejrzysty system aukcji bezpośrednio od producentów i bardziej wydajny rynek ”.

Tego typu system aukcyjny mógłby zostać wykorzystany do pokonania konwojatorów, którzy nie byliby skłonni płacić zawyżonych cen za nowe, wysoko cenione produkty. „Byłoby dużo oburzenia z powodu podawanych cen poza bramą, ale usunięcie pośredników powinno ostatecznie przynieść korzyści konsumentom”, mówi Carmack na Twitterze.

Ze względu na globalny niedobór chipów i niewiarygodny popyt, prawdziwa cena PS5 wyniosła w grudniu ponad 1000 USD, a RTX 3080s sprzedawano za 1227 USD zamiast 699 USD na naklejce. Nawet starsze karty graficzne są teraz wyprzedane, a wartość odsprzedaży w serwisie eBay rośnie.

Nvidia przywraca nawet swoje stare procesory graficzne RTX 2060 i GTX 1050 Ti, aby poradzić sobie z globalnym niedoborem chipów. Wydaje się, że sytuacja z dostawami potrwa również kilka miesięcy. Microsoft ostrzegł, że Xbox Series X będzie niedostatek do czerwca, a Nvidia twierdzi, że jej zapasy będą ograniczone przynajmniej do maja.

Nvidia RTX 3080 cieszy się dużym zainteresowaniem.
: Tom Warren / The Verge

Ograniczenia podaży są oczywiście problemem, ale Nvidia ujawniła w zeszłym miesiącu, że jej GPU z serii RTX 30 o wartości 499 USD i więcej sprzedały się prawie dwa razy więcej niż seria RTX 20 po tym samym czasie. Wiele osób najwyraźniej próbuje ulepszyć swoje komputery i nawet PS5 sprzedaje się tak samo dobrze, jak PS4 w okresie premiery, pomimo ograniczeń w dostawach.

System aukcyjny może wyeliminować skalperów, którzy próbują czerpać zyski z tego cyklu podaży i popytu, ale jeśli nie weźmie w nim udziału każdy producent, jest mało prawdopodobne, aby miał on znaczący wpływ. Widzieliśmy wiele prób powstrzymania skalperów, w tym sprzedawców detalicznych z własnymi systemami kolejkowymi lub poprzez łączenie tych nowych procesorów graficznych i konsol z dodatkowymi produktami.

Wszystkie najnowsze procesory graficzne AMD i Nvidia nadal można znaleźć po zawyżonych cenach w serwisie eBay, a dodatkowe podatki od kart graficznych importowanych z Chin również podniosły ceny w USA.

Nvidia próbuje nawet sprostać popytowi na swoją nadchodzącą kartę graficzną RTX 3060 za 329 USD, czyniąc ją mniej atrakcyjną dla górników kryptowaluty Ethereum. Sterowniki, których potrzebujesz, aby RTX 3060 działał, obniżą szybkość haszowania wydobycia Ethereum o około 50 procent, aby karty były bardziej skoncentrowane na grach.

Carmack nie jest fanem najnowszego podejścia Nvidii. „Cóż za okropne zadanie inżynieryjne komuś powierzyć – dowiedzieć się, kiedy jesteśmy wykorzystywani do tego, w czym jesteśmy całkiem dobrzy, i zlikwidować to”, powiedział Carmack na Twitterze.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook