Różności i nowinki technologia

Kalifornijski pożar prawie zniszczył historyczne obserwatorium Lick

(WIRED skontaktował się z Calem Fire, ale nie byli w stanie skomentować przed rozpoczęciem prasy z powodu trwających pożarów w Kalifornii).

Załogi nadal monitorują obszar wokół obserwatorium, biorąc pod uwagę, że ta grupa pożarów, zwana kompleksem SCU Lightning Complex, nadal zaciemnia region. Na dzień 26 sierpnia kompleks obejmował tylko 25 procent i jak dotąd przeżuł 365 000 akrów, czyli 570 mil kwadratowych. Ale wydaje się, że największe zagrożenie dla historycznego Obserwatorium Lick minęło.

Założone w 1888 roku przez magnata nieruchomości Jamesa Licka, wówczas najbogatszego człowieka w Kalifornii, Lick było pierwszym na świecie obserwatorium na szczycie góry. „Jeśli pojedziesz do Paryża, obserwatorium znajduje się w środku Paryża. Jeśli pojedziesz do Bolonii, obserwatorium znajduje się w samym środku Bolonii ”- mówi Claire Max, dyrektor University of California Observatories, które prowadzi Lick. „A więc było to pierwsze obserwatorium, które naprawdę skorzystało z faktu, że znajduje się na wysokim miejscu, gdzie jest zarówno mniej zanieczyszczeń, jak i mniej światła oraz czystsze powietrze”.

Możesz pomyśleć: „Cóż, chwileczkę. To było 130 lat temu – teraz obserwatorium znajduje się tuż nad jednym z najgęściej zaludnionych obszarów Stanów Zjednoczonych! ” W jaki sposób Lick może konkurować z takimi teleskopami jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który krąży daleko ponad zanieczyszczeniem światłem i smogiem? I prawdą jest, że naziemne teleskopy mają pewne wady. „W przypadku teleskopów naziemnych światło przemierza dosłownie miliardy lat świetlnych niezakłóconej przestrzeni, a następnie w ciągu ostatnich stu kilometrów zostaje rozmyte przez turbulencje w powietrzu” – mówi Max.

Dzięki uprzejmości Lick Cameras

Rozwiązaniem są lasery. Teleskop Lick’s Shane dzierży adaptacyjny system optyki, który wystrzeliwuje wiązkę do atmosfery. „Optyka adaptacyjna mierzy turbulencje setki lub tysiące razy na sekundę, a następnie zmienia kształt specjalnego zwierciadła, zwanego zwierciadłem odkształcalnym, aby usunąć rozmycie” – mówi Max.

Teleskop Shane’a ma również większe zwierciadło niż Hubble: 3 metry w porównaniu do 2,4 metra. Więc jeśli zdarzy się, że w pobliżu twojego celu obserwacyjnego znajduje się wystarczająco jasna gwiazda, mówi Max, „możesz uzyskać taką samą rozdzielczość przestrzenną, jaką osiąga Hubble, ponieważ nasz teleskop jest mniej więcej tej samej wielkości, a my odbieramy rozmycie atmosfery za pomocą optyki adaptacyjnej ”.

Obserwatorium Lick nie tylko może uzyskać wspaniałe zdjęcia astronomów – nawet przy całym zanieczyszczeniu światłem i zaburzeniach atmosfery powyżej – jest również bardziej dostępne dla naukowców. „To zaciekłe zawody, aby obserwować Hubble’a” – mówi Max. „Nie wiem, jaki jest ułamek sukcesu, ale jest bardzo mały. A jeśli ty robić odniesiesz sukces, nie masz zbyt wiele czasu na robienie obserwacji, ponieważ wszyscy inni się nad tym zastanawiają ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook