Różności i nowinki technologia

Kim będziemy, gdy to się skończy?

W takim razie weźmy pod uwagę, że 43 procent podstawowych pracowników to osoby kolorowe – twierdzi Chandra Farley, dyrektor programu Just Energy w ramach Partnerstwa dla Southern Equity. „Czasami automatycznie określamy ludzi jako bezbronnych, nie mówiąc, że są zrobiony być bardziej podatnym na pewne rzeczy z powodu systemowego rasizmu i historycznych nierówności ”- powiedział Farley w rozmowie z WIRED w sierpniu. Badanie opublikowane w lipcu przez naukowców z NYU Grossman School of Medicine wykazało, że w biedniejszych hrabstwach Stanów Zjednoczonych osoby o znacznej populacji innej niż biała miały osiem razy większą liczbę zakażeń Covid niż te z populacjami zasadniczo białymi i dziewięć razy większą liczbę zgonów. To wszystko, co można powiedzieć: to, kim się staniesz w czasie pandemii i po niej, zależy od twoich przywilejów systemowych.

Wiek też ma znaczenie. Osoby starsze są bardziej podatne na ciężką postać Covid-19, ale są też bardziej podatne na izolację. A izolacja ma swoje własne zagrożenia, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. „Muszę powiedzieć, że moje zdanie jest dość ponure” – mówi Elena Portacolone, socjolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Starsze osoby mieszkające samotnie również mogą zmagać się z chorobami, takimi jak cukrzyca, rak lub demencja.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Osoby o stałych dochodach mogły już borykać się z problemem przed pandemią, a teraz są obciążone dodatkowymi kosztami. Na przykład ceny żywności wzrosły podczas pandemii. Portacolone twierdzi, że pieniądze mogą być tak ograniczone, że niektórych starszych Amerykanów ledwo stać na zakup masek. „Zatem cierpienie wynikające z utknięcia i posiadania bardzo niewielkich pieniędzy zostało zaostrzone przez pandemię” – mówi Portacolone.

Jednocześnie jedną z niewielu zalet pandemii jest to, że otworzyła ona drzwi do opieki nad osobami starszymi i innymi. „Nastąpiła duża zmiana w telezdrowiu i cyfrowym zdrowiu psychicznym” – mówi Heinz. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy zajmujący się zdrowiem psychicznym, tacy jak Heinz, nie mogli osobiście zobaczyć swoich pacjentów, więc przechodzą do sesji wideo. Ma nadzieję, że po pandemii ten trend się utrwali. „Praca nad dostępem do zasobów i opieki za pomocą środków cyfrowych jest zmianą, która, mam nadzieję, będzie trwać nadal” – dodaje Heinz.

Wideokonferencje mogą również pomóc złagodzić samotność. W czerwcu przedsiębiorca Cat Lee współtworzył usługę o nazwie Pace. To trochę jak Zoom, ale do terapii grupowej. Specjalista zdrowia psychicznego pełni rolę facylitatora dla grup terapeutycznych, czy to dla walczących ojców i matek, czy też dla tych, którzy przechodzą rozwód lub separację, która jest tym trudniejsza podczas pandemii bez dostępu do sieci wsparcia. (Heinz działa jako pomocnik dla Pace). „Wspólnym tematem jest to, że ludzie walczą w izolacji, czują się samotni i chcą poczuć więź” – mówi Lee. „A te grupy dają ludziom szansę na ćwiczenie wzajemnej empatii i wrażliwości”.

Tempo nie ma być zamiennikiem terapii jeden na jeden, ale jej uzupełnieniem. Chodzi o to, aby ludzie mogli porozmawiać o swoich problemach i znaleźć społeczność w środku pandemii. „Przechodzisz przez podobne okoliczności życiowe lub podobne zmagania, a to przełamuje lody i w pewnym sensie uruchamia zaufanie i spełnia ich cel, jakim jest pogłębienie więzi z innymi” – mówi Lee.

I choć był to okropny rok, być może pandemia może wywołać zmianę w nas samych i w społecznościach. Może zająłeś się gotowaniem, nowym hobby lub w końcu zacząłeś tę powieść. Może bardziej pilnowałeś się utrzymywania kontaktu z dalekimi przyjaciółmi i krewnymi. Może lepiej poznałeś swoich sąsiadów. „Było tyle zagłady i przygnębienia, traumy i przeciwności” – mówi Heinz. „I myślę, że czasami zapominamy w środku tego, kiedy jesteśmy wśród chwastów, że jesteśmy w stanie dużo się rozwijać, kiedy przechodzimy przez trudne rzeczy. Czasami wychodzimy jako lepsze wersje nas samych, zarówno jako jednostek, jak i jako społeczności ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook