Nowości

Kolejny statek kosmiczny SpaceX wygrywa lot testowy, ale wybucha przy lądowaniu

Najnowszy prototyp statku kosmicznego SpaceX wystrzelił we wtorek, szybując wiele mil nad swoimi obiektami w południowym Teksasie podczas udanej demonstracji lotu, zanim wybuchnie podczas próby lądowania. Jest to drugie nieudane lądowanie z rzędu, po wystrzeleniu poprzedniego prototypu SN8, który nie zdołał utrzymać lądowania w grudniu.

Demo premiery w tym tygodniu – jedno z wielu już w książkach – następuje po tygodniach napięć między SpaceX a Federalną Administracją Lotniczą, która zatwierdza testy takie jak ten. Podczas testowego startu na dużej wysokości z SN8 dwa miesiące temu firma naruszyła licencję FAA na start. To wywołało śledztwo, które wstrzymało dzisiejszy lot SN9 i sfrustrowało CEO SpaceX, Elona Muska, The Verge zgłoszone w zeszłym tygodniu.

W oświadczeniu we wtorek rano, w którym ogłoszono, że SN9 może latać, FAA potwierdziła poprzednie naruszenie: przed uruchomieniem SN8 agencja odrzuciła prośbę SpaceX o zniesienie limitów bezpieczeństwa publicznego związanych z lotem, ale SpaceX i tak uruchomiła to. Nadal nie jest jasne, jakie ograniczenia bezpieczeństwa SpaceX chciał znieść w związku z premierą. FAA odmówiła określenia, a SpaceX jeszcze nie odpowiedział na komentarz.

We wtorek, po ponownym zatwierdzeniu przez FAA planu lotu, który jest „zgodny ze wszystkimi przepisami bezpieczeństwa i powiązanymi przepisami federalnymi”, 16-piętrowa rakieta wystartowała z obiektów testowych SpaceX w Boca Chica w Teksasie około godziny 15:30 ET pod czystym niebem, osiągając wysokość 6,2 mil (10 km) – nieco mniej niż docelowa wysokość SN8 wynosząca 7,7 mil. Następnie SN9 wyłączył swoje trzy silniki, aby rozpocząć swobodny taniec z powrotem na Ziemię, przechylając się na bok, aby przetestować nowe klapy aerodynamiczne i wykonać manewr „brzuch flop”. Gdyby wszystko poszło dobrze, rakieta wylądowałaby pionowo.

SN9 tuż przed przedwczesnym zakończeniem.
SpaceX

Zamiast tego SN9 uderzył w ziemię pod kątem około 45 stopni, ginąc w wybuchowej kuli ognia, podobnie jak SN8. „Mieliśmy kolejny świetny lot do apogeum 10 km … po prostu musimy trochę popracować nad tym lądowaniem”, powiedział inżynier SpaceX, John Insprucker, który zwykle opowiada tylko o transmisjach wideo na żywo firmy dotyczących rutynowych startów Falcona 9.

Eksplozja podczas lądowania spryskała gruzem SN10, kolejny prototyp statku kosmicznego, który był gotowy do następnego lotu testowego SpaceX. W zeszły piątek wieczorem firma wywiozła SN10 ze swoich wysokich obiektów w kształcie rakiet, aby zrobić miejsce na przyszłą budowę prototypów.

Podczas transmisji na żywo Insprucker przypomniał publiczności SpaceX, że lot SN9, mimo że zakończył się dramatyczną eksplozją, był testem i spełniono szereg celów testowych. To był „drugi raz, kiedy lataliśmy statkiem kosmicznym w tej konfiguracji, mamy dużo dobrych danych, a głównym celem, jakim było zademonstrowanie kontroli nad pojazdem podczas poddźwiękowego powrotu, wyglądało na bardzo dobre. I wiele z tego wyciągniemy ”- powiedział.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook