Różności i nowinki technologia

Koniunkcja Jowisz-Saturn – i inne rzeczy na nocnym niebie

Ludzie często szukam ciekawych rzeczy do zrobienia w nocy. Cóż, oto sekret – wystarczy wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo. Zaufaj mi, jest kilka niesamowitych rzeczy do zobaczenia. Po prostu odłóż telefon i podnieś głowę. Tutaj omówię wszystkie najlepsze rzeczy do obejrzenia.

Powinienem używać lornetki, teleskopu, czy żadnego?

Najpierw porozmawiajmy o teleskopach i lornetkach. Powiem to dalej – jeśli nie masz teleskopu, nie martw się o to teraz. Ładny teleskop jest drogi i musisz wiedzieć, co robisz. Co więcej, wymaga konfiguracji przed użyciem każdego wieczoru.

A co z lornetkami? Lornetki są świetne. Możesz dostać parę za niewiele, a nawet użyć ich do czegoś więcej niż tylko patrzenia na nocne niebo. Co więcej, są dość proste w użyciu. Lornetka może robić dwie przydatne rzeczy. Po pierwsze, tworzą powiększony obraz. Jeśli spojrzysz na księżyc przez lornetkę, zobaczysz znacznie więcej szczegółów w kraterach niż gołym okiem. Oto krótka wskazówka dotycząca księżyca: nie patrz na księżyc w pełni. Jest bardzo jasny i naprawdę nie widać wielu szczegółów. Jeśli poczekasz na ładny, cienki półksiężyc, zobaczysz więcej cieni z gór i kraterów. Zaufaj mi.

: Rhett Allain

Drugą rzeczą, którą robi lornetka, jest zwiększenie zdolności zbierania światła. Spójrz w swoje oczy (użyj lustra). Zwróć uwagę na wielkość swoich uczniów. Nie są takie duże, prawda? Och, robią się większe, gdy jest ciemno. Ale całe światło, które wykrywają twoje oczy, musi przez nie przepływać. Teraz spójrz na przód lornetki. Zauważ, że soczewki są DUŻO większe. Oznacza to, że mogą zbierać jeszcze więcej światła. Dzięki lornetce na ciemnym niebie widać rzeczy, które w innym przypadku byłyby zbyt słabe, aby można je było dostrzec gołym okiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli próbujesz zobaczyć komety lub mgławice.

Spójrz na planety

OK, przejdźmy do dobrych rzeczy do zobaczenia. Być może najlepszą (i najłatwiejszą) rzeczą do zobaczenia są planety. Gołym okiem możesz zobaczyć pięć planet w naszym Układzie Słonecznym (technicznie możesz również zobaczyć Ziemię). Widoczne planety to Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn. Pozostałe planety (Neptun, Uran, Pluton) są zbyt daleko i zbyt ciemne, by je zobaczyć bez dużej cierpliwości i ładnego teleskopu. Mam na myśli, że Neptun nie został nawet odkryty do 1846 roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook