Nowości

Kreator tablicy rozdzielczej koronawirusa ma nowy cel: wybory

Ostatnie dziewięć miesiące – długi marzec 2020 roku – były litanią nieszczęść. Koronawirus pandemiczny; niekontrolowane pożary; karające huragany i derecho; przemoc paramilitarna podczas protestów na rzecz sprawiedliwości rasowej. Ale pośród tego wszystkiego, pośród smogu dezinformacji unoszącego się nad tym wszystkim, łatwo jest zapomnieć, że w styczniu i lutym wszyscy wiedzieli, że nadchodzą złe rzeczy, ale nie co to było. Wirus wychodził z Chin i rozprzestrzeniał się po całym świecie, a podczas gdy naukowcy ścigali się, aby zrozumieć, co się dzieje, 17-letni dzieciak ze stanu Waszyngton stał się jednym z pierwszych, który przyniósł trochę jasności – aby nadać imię bój się i pomóż to zrozumieć.

Avi Schiffmann był już zapalonym programistą: zbudował proste, ale solidne narzędzie do przeglądania sieci, aby zebrać statystyki sportowe dla swojego liceum. W styczniu, kiedy Covid-19 po raz pierwszy zaczął się rozprzestrzeniać – zanim choroba otrzymała nawet oficjalną nazwę – Schiffmann zdał sobie sprawę, że może pomóc. „Nie mogłem znaleźć innych urządzeń śledzących Covid” – powiedział dziś w wywiadzie dla wirtualnego wydarzenia WIRED25 starszej pisarki naukowej WIRED, Megan Molteni. „Domena mojej witryny internetowej„ ncov2019 ”jest trudna do powiedzenia i trochę śmieszna, ale wtedy była to oficjalna nazwa wirusa”.

To, co znalazł Schiffmann, było albo trudne do odczytania (ponieważ było źle zaprojektowane), albo trudne do zrozumienia (ponieważ nie mówi po mandaryńsku). „Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić tablicę rozdzielczą, aby to śledzić” – mówi Schiffmann.

On miał rację. To było świetne. Każdy film o katastrofie przedstawia rządowe centra dowodzenia kryzysowego z ogromnymi ekranami z przodu, na których wyświetlane są mapy i liczby w odpowiedzi na polecenia typu „sitrep!” i „widok taktyczny”! Sieć jest teraz ich pełna, ale w pierwszych miesiącach 2020 roku można śmiało powiedzieć, że nikt nie wiedział, co się do cholery dzieje – dopóki Schiffmann nie zaczął zbierać danych z różnych stron internetowych krajowych agencji zdrowia. Chiny i Korea Południowa miały dobre. Stworzenie oryginalnej strony zajęło mu tylko kilka dni; był oparty na trackerze sportowym. A potem jego ruch zaczął gwałtownie rosnąć.

Rozszerzył się – ostatecznie do wszystkich 195 krajów, a także do podziałów regionalnych w nich, gdzie mógł znaleźć dane. „Każdego dnia, przez miesiące i miesiące, infekowano nowe kraje. Więc to były nowe skrobaki do sieci. Sytuacja zmieniała się ”- mówi Schiffmann. „W marcu każdy dzień był czymś nowym”. Samozwańczy zły uczeń, zaczął być besztany przez swoich nauczycieli za pracę na stronie, zamiast zwracać uwagę na lekcjach.

Mimo wszystko było warto. Praca Schiffmanna nadająca jasności pandemii zdobyła nagrodę Człowieka Roku w konkursie Webby Awards. Dostał się na Daily Show.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED, aby poznać najważniejsze historie dotyczące technologii, nauki i przyszłości naszego życia.

Wszystko to oznacza, że ​​nadszedł czas, aby przejść do ilościowego określenia kolejnej potencjalnej katastrofy. Schiffmann mówi Molteni, że jego kolejny projekt, który zadebiutuje za kilka dni, zbierze i przedstawi zrozumiałe informacje o wyborach prezydenckich. „Czuję, że wiele osób chce dowiedzieć się więcej o faktycznej polityce kandydatów” – mówi. „Jeśli przejdziesz do witryn kampanii Trumpa lub Bidena, naprawdę trudno jest znaleźć potrzebne informacje”. Schiffmann twierdzi, że jego witryna będzie bardziej szczegółowo omawiać zasady, a nawet propozycje budżetowe, zamiast oferować tylko (jak mówi) kilka cytatów. I podobnie jak jego tracker Covid, będzie to „zrobione w interesujący sposób, który nie wygląda jak nudna rządowa strona internetowa”.

Ponieważ frekwencja wyborcza wśród młodych ludzi jest zazwyczaj dość niska (chociaż liczba głosujących w wieku 18-29 lat wzrosła o 79 procent w latach 2014-2018), lepsze informacje mogą tylko pomóc.

Ale poczekaj. Czy Schiffmann będzie w ogóle wystarczająco dorosły, aby głosować w listopadzie?

– Właściwie to zrobię. Skończę 18 października 26 października, więc jestem tym bardzo podekscytowany ”- mówi. „Ledwo się nacinam”. To dobra wiadomość; walka o demokrację i wiedzę potrzebuje wszystkich żołnierzy, jakich może zdobyć.


Więcej od dostawcy WIRED25

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook