Różności i nowinki technologia

Ktoś włamał się do stacji uzdatniania wody i próbował otruć mieszkańców

Zbliżenie dłoni rękawicy trzymającej jasny słoik z mglistą cieczą.

Ktoś włamał się do systemu komputerowego stacji uzdatniania wody na Florydzie i próbował zatruć wodę pitną dla ponad 13 000 mieszkańców gminy, poinformowali w poniedziałek urzędnicy.

Włamanie miało miejsce w piątek wieczorem, kiedy nieznana osoba zdalnie uzyskała dostęp do interfejsu komputera używanego do regulacji chemikaliów uzdatniających wodę pitną dla Oldsmar, małego miasta położonego około 16 mil na północny zachód od Tampy. Intruz zmienił poziom wodorotlenku sodu do 1100 części na milion, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z normalną ilością 100 ppm, powiedział szeryf hrabstwa Pinellas Bob Gualtieri na poniedziałkowej porannej konferencji prasowej. Gdyby zmiana nie została cofnięta prawie natychmiast, spowodowałoby to wzrost ilości substancji chemicznej do toksycznego poziomu.

„Jest to oczywiście znaczący i potencjalnie niebezpieczny wzrost” – powiedział dziennikarzom Gualtieri.

Pierwsze oznaki, że coś jest nie tak, pojawiły się w piątek rano, kiedy operator zakładu zauważył, że ktoś zdalnie uzyskał dostęp do systemu kontrolującego chemikalia i inne aspekty procesu uzdatniania wody. Gualtieri powiedział, że operator nie myślał dużo o incydencie, ponieważ jego przełożony i współpracownicy regularnie logowali się do zdalnego systemu w celu monitorowania operacji.

Następnie, około 1:30 tego samego dnia, operator obserwował, jak ktoś ponownie uzyskuje zdalny dostęp do systemu. Operator mógł zobaczyć, jak mysz na ekranie jest poruszana, aby otworzyć różne funkcje kontrolujące proces leczenia. Nieznana osoba otworzyła następnie funkcję kontrolującą dopływ wodorotlenku sodu i zwiększyła go 11-krotnie. Wtargnięcie trwało od trzech do pięciu minut.

Operator natychmiast zmienił ustawienie z powrotem na normalne 100 ppm, powiedział szeryf. Nawet gdyby złośliwa zmiana nie została cofnięta, powiedział, że inne rutynowe procedury w zakładzie wychwyciłyby niebezpieczny poziom, zanim woda stałaby się dostępna dla mieszkańców. Uzdatniona woda trafia do systemu zaopatrzenia w ciągu 24 do 36 godzin. Żadna trująca woda nigdy nie została uwolniona.

Wodorotlenek sodu, lepiej znany jako ług, jest stosowany w bardzo małych ilościach w celu podniesienia alkaliczności wody i usunięcia metali. Jest również aktywnym składnikiem płynów do czyszczenia rur.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana w ciągu dnia.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook