Kryptowaluty

Ktoś wypłacił około 1 miliarda dolarów z portfela bitcoinów, który był nieaktywny od 2015 roku

Na klawiaturze laptopa leży stos monet z logo Bitcoin.

Prawie 1 miliard dolarów w bitcoinach został opróżniony z tajemniczego portfela, który był nieaktywny od 2015 roku.

Wartość nieco ponad 69 369 BTC – wartych około 975 milionów dolarów w momencie opublikowania tego posta – została wycofana w ciągu ostatnich 24 godzin, jak pokazuje księga bitcoinów. Alon Gal, współzałożyciel i dyrektor techniczny firmy ochroniarskiej Hudson Rock, był jednym z pierwszych – jeśli nie the pierwszy do zgłoś transakcję.

„NIEWIARYGODNE” – napisał. „Ktoś był w stanie złamać hasło do portfela bitcoin, o którym niedawno pisałem, i wydać milion dolarów, które się w nim znajdowały!” Gal kontynuował że nie było jasne, czy osobą odpowiedzialną był pierwotny właściciel portfela, czy ktoś, kto dokonał nieprawdopodobnego wyczynu złamania hasła.

Tom Robinson, współzałożyciel i główny naukowiec firmy Elliptic zajmującej się analizą blockchain, powiedział na Twitterze że portfel bitcoin jest czwartym co do wielkości na świecie. Powiedział, że wierzy, że fundusze pochodziły ze sprzedaży na Silk Road, podziemnym rynku, na którym sprzedawano narkotyki, morderstwa do wynajęcia oraz inne nielegalne towary i usługi, zanim zostały obniżone w 2013 roku. Elliptic opublikował ten wpis na blogu wcześniej w środę.

Wartość eksplodująca

Kiedy BTC wyprowadziło się z Silk Road w 2013 roku, Powiedział Robinson, były warte około 350 000 dolarów. W międzyczasie eksplodująca cena bitcoinów wzrosła do ponad 955 milionów dolarów i więcej. Konto pozostaje nieaktywne od 2015 roku, kiedy to ktoś przeniósł 101 BTC do BTC-e, giełdy bitcoinów, której założyciel został aresztowany w 2017 roku pod zarzutem, że popełnił pranie bitcoinów o wartości 4 miliardów dolarów.

Osoba lub strona, która wycofała gratkę, pozostaje tajemnicą. Możliwe, że był to ktoś powiązany z założycielem Silk Road Rossem Ulbrichtem lub jednym z wielu sprzedawców, którzy korzystali z internetowego bazaru przestępczego. Ale jest inna możliwość: artykuł opublikowany dwa miesiące temu przez Vice powiedział, że hakerzy handlowali zaszyfrowanym portfelem na forach i podziemnych rynkach w nadziei na odzyskanie kryptowaluty, która w tamtym czasie była warta około 690 milionów dolarów.

Szanse na pomyślne złamanie hasła, które odblokowały portfel, były powszechnie postrzegane jako długa szansa. Hasła są zazwyczaj długie, a szyfrowanie – połączenie AES-256-CBC i SHA-512 – jest niezwykle powolne w przetwarzaniu. Co więcej, nigdy nie było pewne, że przekazywany plik wallet.dat był prawdziwym portfelem bitcoin lub fałszerstwem.

W tej chwili quasi-anonimowy charakter transakcji bitcoinowych ukrywa tożsamość osoby lub strony, która wycofała walutę cyfrową o wartości prawie 1 miliarda dolarów. Biorąc pod uwagę zainteresowanie organów ścigania i postępy w dziedzinie kryminalistyki kryptowalut, można założyć, że ludzie ciężko pracują, aby rozwiązać tę zagadkę.



Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook