Foto

Leica Q2 Monochrom to najnowszy czarno-biały aparat firmy

Leica nie jest obca w wypuszczaniu na rynek aparatów, które przekraczają normy, takie jak M10-D, w którym całkowicie brakuje ekranu LCD, lub różne generacje kamer M Monochrom, które rejestrują tylko czarno-białe obrazy. Firma rozszerza teraz linię Monochrom o nowy Monochrom Q2, dostępny od 10 listopada za 5 995 USD.

Q2 Monochrom to pierwszy aparat Monochrom z autofokusem, którego wszystkie poprzednie modele bazowały na dalmierzach serii M. Jak można się spodziewać, jest oparty na standardowym Q2 i ma ten sam projekt, obsługę, wizjer, system autofokusa, procesor, baterię, oprogramowanie i wiele innych. Stały obiektyw 28 mm f / 1,7 pozostaje niezmieniony, podobnie jak klasa odporności na warunki atmosferyczne IP52.

Różnica polega oczywiście na tym, że Q2 Monochrom ma czarno-biały 47-megapikselowy czujnik pełnoklatkowy, który może uchwycić szerszy zakres dynamiczny i ma lepszą czułość przy słabym świetle niż czujnik koloru w standardowym Q2. Leica twierdzi, że może uchwycić do 13 stopni światła, o dwa stopnie więcej niż model kolorowy, a jej zakres ISO rozciąga się od 100 do 100 000. Firma twierdzi również, że ma wyższą efektywną rozdzielczość niż czujnik koloru, pomimo posiadania tej samej liczby fizycznych pikseli, ze względu na brak tablicy filtrów kolorów. Jest to kamera Monochrom o najwyższej rozdzielczości, jaką można uzyskać.

Q2 Monochrom nie ma charakterystycznej czerwonej plakietki Leiki ani żadnych szczegółów kolorystycznych na matowej czarnej obudowie.
: Leica

Leica twierdzi, że aby stworzyć kamerę Monochrom, całkowicie przeprojektowuje wewnętrzny czujnik, w tym mikrosoczewki, które skupiają światło na każdym pojedynczym pikselu. To właśnie pozwala czarno-białym kamerom działać lepiej przy wysokich czułościach i rejestrować szerszy zakres dynamiczny.

Z zewnątrz Q2 Monochrom wygląda zasadniczo tak samo jak standardowy Q2, chociaż nie ma czerwonej plakietki, a wiele szczegółów to proste monochromatyczne trawienia. Korpus jest również pomalowany na bardziej matowe wykończenie niż standardowy model.

Monochrom M jest uwielbiany przez czarno-białych fotografów od czasu jego premiery w 2012 roku ze względu na możliwość uchwycenia lepszych tonów i szczegółów niż obraz kolorowy, który po fakcie przekształca się w czarno-biały. Ale trzeba było być fanem strzelania z dalmierza i ręcznego ustawiania ostrości przy każdym ujęciu, co może odstraszyć wielu współczesnych fotografów. Rozszerzając rodzinę Monochrom o linię Q, która ma na wskroś nowoczesny system autofokusa, a nawet możliwość nagrywania filmów 4K, Leica czyni ją bardziej dostępną niż wcześniej.

Q2 Monochrom to pierwszy aparat z autofokusem, który został poddany obróbce Monochrom
: Leica

Ta dostępność jest jednak niewielka, ponieważ cena 6000 $ stawia Monochrom Q2 o pełne tysiąc dolarów powyżej i tak już oszałamiająco drogiego Q2. Jeśli nie przeszkadza Ci ta cena i zadowolenie z możliwości fotografowania tylko w czerni i bieli, możesz zamówić Q2 Monochrom u dealerów Leiki na całym świecie już teraz.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook