OprogramowanieRTV

macOS 101: jak wymusić zamknięcie aplikacji Mac

Aplikacje w systemie macOS zwykle zachowują się dobrze, ale zdarzają się sytuacje, w których mogą przestać działać lub zawiesić się i spowolnić cały komputer Mac. Jeśli tak się stanie (i może się to zdarzyć często, jeśli grasz z najnowszymi wersjami beta Monterey), czas zamknąć aplikację.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest oczywiście normalne wyjście z aplikacji:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji na pasku menu i wybierz „Zakończ” lub…
 • Naciśnij klawisze Command-Q.

Jeśli jednak aplikacja zostanie zamrożona lub po prostu nie zniknie, musisz wymusić zamknięcie. Znowu można to zrobić na kilka sposobów:

 • Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu i poszukaj opcji „Wymuś zakończenie” lub…
 • Naciśnij Command-Opcja-Esc.

Możesz znaleźć

Możesz znaleźć “Wymuś zakończenie” w menu rozwijanym Apple.

Tak czy inaczej, spowoduje to wyświetlenie okna “Wymuś zamknięcie aplikacji”, które będzie zawierało listę aktualnie aktywnych aplikacji. Zaznacz kłopotliwą aplikację i kliknij przycisk „Wymuś zakończenie”. Wyskakujące okienko zapyta, czy jesteś pewien; kliknij „Wymuś zakończenie”, aby w końcu zamknąć aplikację.

Użyj menu

Użyj menu “Wymuś ciche aplikacje”, aby zamknąć błędną aplikację.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz uzyskać dostępu do menu “Wymuś zakończenie”, istnieje inny sposób na zamknięcie aplikacji za pomocą Monitora aktywności, który zawiera listę wszystkich aktywnych procesów na komputerze Mac. Aby dostać się do Monitora aktywności:

 • Użyj wyszukiwania Spotlight, aby znaleźć „Monitor aktywności” lub…
 • W Finderze kliknij Aplikacje w menu po lewej stronie. Na wynikowej liście aplikacji kliknij dwukrotnie Narzędzia, aby otworzyć folder, a następnie kliknij dwukrotnie Monitor aktywności.

Monitor aktywności znajdziesz w folderze Applications Utility.

Monitor aktywności znajdziesz w folderze Applications’ Utility.

 • Zobaczysz listę aktywnych procesów, która powinna zawierać twoją niewłaściwie działającą aplikację. Będzie to długa lista, więc możesz kliknąć nagłówek „Nazwa procesu”, aby uporządkować listę w kolejności alfabetycznej w celu łatwiejszego znalezienia. Jeśli podejrzewasz, że aplikacja obciąża procesor, możesz spróbować kliknąć nagłówek „% procesora”, co może umieścić aplikację na górze listy.

Po znalezieniu aplikacji kliknij ikonę „x” u góry listy.

Po znalezieniu aplikacji kliknij ikonę „x” u góry listy.

 • Zaznacz aplikację, którą chcesz zamknąć, i kliknij ikonę „x” u góry okna.
 • Kliknij „Wymuś zakończenie”.

Teraz możesz zamknąć lub wymusić zamknięcie aplikacji.

Teraz możesz zamknąć lub wymusić zamknięcie aplikacji.

A jeśli nadal masz problemy, zawsze możesz wyłączyć system. Możesz stracić część tego, nad czym obecnie pracujesz, ale zamknie to aplikację, która doprowadza Cię do szału.

 • Przytrzymaj przycisk zasilania (lub przycisk Touch ID, jeśli komputer Mac jest wyposażony w pasek Touch Bar), aż na ekranie pojawi się logo Apple.
 • Puść i pozwól systemowi na ponowne uruchomienie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook