Różności i nowinki technologia

Mężczyzna oskarżony o rzekome majstrowanie przy komputerze w publicznej oczyszczalni wodociągowej

Zlewozmywak z bieżącą wodą

Prokuratura federalna oskarżyła mężczyznę z Kansas o rzekome logowanie do systemu komputerowego w publicznej sieci wodociągowej i manipulowanie procesem czyszczenia i dezynfekcji wody pitnej klientów.

Akt oskarżenia wniesiony do amerykańskiego sądu okręgowego dla okręgu Kansas powiedział, że 22-letni Wyatt A. Travnichek z hrabstwa Ellsworth w stanie Kansas był pracownikiem od stycznia 2018 r. Do stycznia 2019 r. W wiejskim okręgu wodnym hrabstwa Ellsworth nr 1. Post Rock Water District, obiekt obsługuje ponad 1500 klientów detalicznych i 10 klientów hurtowych w ośmiu hrabstwach stanu Kansas. Do obowiązków Wyatta należało zdalne logowanie się do systemu komputerowego wodociągu w celu monitorowania pracy elektrowni po godzinach.

Logowanie ze szkodliwymi zamiarami

Pod koniec marca 2019 r., Zgodnie ze środowym aktem oskarżenia, Post Rock doświadczył zdalnego włamania do swojego systemu komputerowego, co spowodowało zamknięcie procesów zakładu w celu zapewnienia, że ​​woda jest zdatna do picia.

„Około 27 marca 2019 r. W dystrykcie Kansas oskarżony Wyatt Travnichek świadomie majstrował przy publicznym systemie wody pitnej, a mianowicie w Ellsworth County Rural Water District No. 1” – zarzucili prokuratorzy. „To znaczy: logował się zdalnie do systemu komputerowego Wiejskiego Okręgu Wodnego Post Rock i wykonywał czynności, które wyłączały procesy w obiekcie wpływające na procedury czyszczenia i dezynfekcji obiektu z zamiarem uszkodzenia Wiejskiego Okręgu Wodnego Powiatu Ellsworth nr 1”.

Zarzuty pojawiły się siedem tygodni po tym, jak władze w Oldsmar na Florydzie poinformowały, że ktoś włamał się do systemu komputerowego miejskiej oczyszczalni ścieków i próbował zatruć wodę pitną dla około 15 000 mieszkańców gminy.

Intruz zmienił poziom wodorotlenku sodu w wodzie do 11 100 części na milion, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z normalną ilością 100 ppm. Wodorotlenek sodu, lepiej znany jako ług, jest stosowany w niewielkich ilościach do leczenia kwasowości wody i usuwania metali. Na wyższych poziomach substancja żrąca jest toksyczna.

Operator zakładu wodnego szybko odkrył tę zmianę i cofnął ją. Gdyby zmiana nie została wykryta, spowodowałoby to podniesienie poziomu ługu do poziomów toksycznych. Nawet wtedy władze stwierdziły, że zakład wprowadził wiele środków, aby zapobiec udostępnieniu zanieczyszczonej wody mieszkańcom. Niemniej jednak incydent uwydatnił możliwość, że takie włamania mogą mieć fatalne konsekwencje.

Udostępnianie haseł

Doradca urzędników z Massachusetts powiedział później, że zakład Oldsmar używał nieobsługiwanej wersji systemu Windows bez zapory i dzieliło to samo hasło TeamViewer wśród swoich pracowników. Pracownicy korzystali ze zdalnego oprogramowania, aby uzyskać dostęp do sterowania zakładem, znanego jako SCADA – skrót od „kontroli nadzorczej i gromadzenia danych” – systemu.

Środowy akt oskarżenia nie powiedział, w jaki sposób Wyatt rzekomo uzyskał dostęp do obiektu Post Rock. Jego wcześniejsze stanowisko jako pracownika zakładu, który regularnie logował się zdalnie do systemu komputerowego dzielnicy wodnej, pozostawia otwartą możliwość, że tamtejsi urzędnicy wodni również nie zdołali zabezpieczyć danych uwierzytelniających, nie zamykając konta zdalnego dostępu Wyatta po jego wyjściu. Nikt w placówce nie był dostępny, aby odpowiadać na pytania na to stanowisko.

Akt oskarżenia obciąża Wyatta jednym zarzutem ingerencji w publiczną instalację wodną i jednym przypadkiem lekkomyślnego uszkodzenia chronionego komputera podczas nieuprawnionego dostępu. Jeśli zostanie skazany, grozi mu maksymalna kara 25 lat więzienia i 500 000 dolarów grzywny. Próby skontaktowania się z Wyattem w celu uzyskania komentarza nie powiodły się.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook