GryNowościOprogramowanie

Microsoft lekceważy gałąź oliwną Apple do gier w chmurze: „Złe doświadczenie dla klientów”

Apple wydało dziś nowe zasady App Store, zezwalając usługom strumieniowania gier, takim jak xCloud lub Stadia, na iOS lub iPadOS z dużym haczykiem. Apple chce, aby firmy takie jak Microsoft przesyłały swoje gry indywidualnie jako osobne aplikacje, korzystając z technologii przesyłania strumieniowego. Microsoft i Google mogą swobodnie tworzyć aplikacje w stylu „katalogu”, które gromadzą i łączą również wszystkie te pojedyncze aplikacje.

Microsoft nie jest pod wrażeniem.

„To nadal jest złe doświadczenie dla klientów” – mówi rzecznik firmy Microsoft w oświadczeniu skierowanym do The Verge. „Gracze chcą wskoczyć bezpośrednio do gry ze swojego wyselekcjonowanego katalogu w jednej aplikacji, tak jak robią to z filmami lub piosenkami, i nie muszą być zmuszani do pobierania ponad 100 aplikacji, aby grać w pojedyncze gry z chmury. Naszym celem jest umieszczenie graczy w centrum wszystkiego, co robimy, a zapewnienie wspaniałych wrażeń jest podstawą tej misji ”.

Usługa strumieniowania gier Microsoft xCloud.
: Nick Statt / The Verge

Gdyby Microsoft podążał za sugestiami Apple, oznaczałoby to, że każda gra przesyłana strumieniowo na iPhone’a lub iPada z xCloud podlegałaby zwykłym regułom Apple App Store, w tym spornym 30-procentowym ograniczeniom zakupów w aplikacji. To cięcie, które znajduje się w centrum bitwy prawnej między Apple i Epic Games i które przyciągnęło uwagę organów regulacyjnych w USA i UE.

Microsoft celowo podnosi kwestię dotyczącą przesyłania strumieniowego filmów lub piosenek, które nie podlegają takim samym ograniczeniom dotyczącym treści jak gry. Apple nie zmusza Netflix, Disney Plus ani Spotify do przesyłania poszczególnych filmów, programów telewizyjnych lub albumów do oddzielnej aplikacji. Apple inaczej traktuje gry w swoim App Store, a firma czerpie duże dochody z zakupów w aplikacji związanych z grami. Gry to największa część App Store i największa branża rozrywkowa w USA, w której Apple nie konkurowało na poważnie aż do Apple Arcade.

Oświadczenie Microsoftu nie mówi, czy firma będzie, czy nie będzie przerabiać xCloud, aby działał zgodnie z nowymi zasadami Apple. Gałązka oliwna Apple, z wieloma zastrzeżeniami, może nadal otwierać drzwi do jakiejś formy strumieniowania gier z Microsoft lub Google, o ile obie firmy są skłonne zapłacić cenę.

Microsoft uruchamia w przyszłym tygodniu usługę strumieniowania gier, dawniej nazwaną xCloud, w ramach Xbox Game Pass Ultimate. Opcja streamowania gier będzie dostępna w 22 krajach 15 września, ale w momencie premiery będzie dostępna tylko na smartfonach i tabletach z Androidem.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook