GryNowości

Microsoft Pluton to nowy procesor z zabezpieczeniami podobnymi do Xbox dla komputerów z systemem Windows

Firma Microsoft tworzy nowy układ zabezpieczający, który ma chronić przyszłe komputery z systemem Windows. Microsoft Pluton to procesor bezpieczeństwa, który jest wbudowany bezpośrednio w przyszłe procesory i zastąpi istniejący Trusted Platform Module (TPM), układ, który jest obecnie używany do zabezpieczania sprzętu i kluczy kryptograficznych. Pluton opiera się na tych samych technologiach bezpieczeństwa, które są używane do ochrony konsol Xbox, a Microsoft współpracuje z Intel, AMD i Qualcomm, aby połączyć je w przyszłe procesory.

Ten nowy układ został zaprojektowany do blokowania nowych i pojawiających się wektorów ataków, które są używane do naruszania bezpieczeństwa komputerów, w tym luk w zabezpieczeniach procesora, takich jak Spectre i Meltdown. Intel ujawnił w 2018 roku, że przeprojektowuje swoje procesory, aby chronić je przed przyszłymi atakami, a Pluton jest jeszcze większym krokiem w zabezpieczaniu procesorów i ogólnie komputerów z systemem Windows.

Istniejące moduły TPM są oddzielone od procesorów, a napastnicy opracowywali również metody kradzieży danych i informacji przepływających między modułem TPM a procesorem, gdy mają fizyczny dostęp do urządzenia. Tak jak nie można łatwo włamać się do konsoli Xbox One, aby uruchomić pirackie gry, istnieje nadzieja, że ​​w przyszłości znacznie trudniej będzie fizycznie włamać się do komputera z systemem Windows, integrując Pluton z procesorem.

Pluton to te same zabezpieczenia, które można znaleźć w konsolach Xbox One.
: James Bareham / The Verge

„Wysłaliśmy Xboksa, który ma tę fizyczną ochronę przed atakami, więc ludzie nie mogą go po prostu włamać do gier itp.” – wyjaśnia David Weston, dyrektor ds. Bezpieczeństwa przedsiębiorstwa i systemu operacyjnego w firmie Microsoft. „Na tej podstawie nauczyliśmy się zasad skutecznych strategii inżynieryjnych, dlatego wykorzystujemy tę wiedzę i współpracujemy z firmą Intel, aby stworzyć coś dla komputera PC, które wytrzyma ten wyłaniający się wektor ataku”.

Wiele firm sprzedaje zestawy lub luki w zabezpieczeniach 0-day, które pozwalają atakującym uzyskać dostęp do maszyn i dosłownie włamać się do otwartych komputerów w celu kradzieży krytycznych danych, które mogą odblokować inne sposoby dostania się do systemów firmowych lub uzyskania dostępu do danych osobowych. „Naszym marzeniem na przyszłość jest to, że nie jest to możliwe na platformie PC” – mówi Weston.

Pluton to w istocie ewolucja TPM, umieszczona bezpośrednio w CPU. „To lepszy, silniejszy, szybszy i bardziej spójny TPM” – wyjaśnia Weston. „Udostępniamy te same interfejsy API, co obecnie TPM, więc pomysł jest taki, że wszystko, co może korzystać z TPM, może to wykorzystać”. Oznacza to, że funkcje takie jak szyfrowanie BitLocker lub uwierzytelnianie Windows Hello zostaną w przyszłości przeniesione na używanie Pluton.

Współpraca Microsoftu z Intel, AMD i Qualcomm oznacza również, że Pluton będzie aktualizowany z chmury. Aktualizacje będą wydawane co miesiąc w ten sam wtorek poprawek, co zwykłe poprawki systemu Windows. Jest nadzieja, że ​​powinno to ulepszyć aktualizacje oprogramowania systemowego zarówno dla konsumentów, jak i firm korzystających z komputerów z systemem Windows.

Magazyn Windows Hello 2

W przyszłości Windows Hello zostanie przeniesiony do Pluton.
: Tom Warren / The Verge

Nie jest jasne, kiedy komputery PC z układami Pluton zaczną być dostarczane, ale Intel, AMD i Qualcomm zobowiązują się do wbudowania tej funkcji w swoje przyszłe procesory. Nadal będziesz mógł budować niestandardowe komputery z wbudowanymi układami Pluton, aw przyszłości powinno być nawet wsparcie dla Linuksa.

„To przyszłość, którą zamierzamy zbudować” – mówi Mike Nordquist, dyrektor ds. Planowania strategicznego i architektury w firmie Intel. „Chodzi o to, że nie musisz szukać płyty głównej z układem TPM … więc po prostu ją masz”. Nordquist twierdzi, że Intel obsługuje również wybór dla systemów operacyjnych i że „nie chce zaczynać robić różnych rzeczy dla wielu różnych dostawców systemów operacyjnych”. Nie ma jeszcze żadnych szczegółowych informacji na temat obsługi systemu Linux, ale Microsoft już używa Linuksa z Plutonem w swoich urządzeniach Azure Sphere, więc prawdopodobnie będzie dostępny, gdy tylko te chipy zostaną dostarczone.

Nowe chipy i zabezpieczenia oznaczają nowe obawy dotyczące DRM oraz fakt, że procesory będą teraz wzywać do infrastruktury chmurowej Microsoftu po aktualizacje. „Tu chodzi o bezpieczeństwo, a nie o DRM” – wyjaśnia Weston. „Rzeczywistość jest taka, że ​​stworzymy API, w którym ludzie będą mogli z niego korzystać. Zdecydowanie jest możliwe, aby ludzie używali go do ochrony treści, ale tak naprawdę chodzi o bezpieczeństwo głównego nurtu oraz ochronę kluczy identyfikacyjnych i szyfrowania”.

Microsoft, Intel, AMD i Qualcomm wszyscy wyraźnie wierzą, że procesory, które są stale aktualizowane z wbudowanymi zabezpieczeniami, to przyszłość komputerów z systemem Windows. Spectre i Meltdown były sygnałem ostrzegawczym dla całej branży, a Pluton jest znaczącą odpowiedzią na złożone zagrożenia bezpieczeństwa, z którymi borykają się obecnie nowoczesne komputery PC.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook