RTV

Microsoft podobno projektuje własne chipy oparte na ARM dla serwerów i komputerów Surface

Microsoft projektuje własne procesory oparte na ARM dla serwerów i prawdopodobnie przyszłego urządzenia Surface, zgodnie z Bloomberg News. Zgodnie z raportem, procesory będą używane na serwerach usług Microsoft Azure w chmurze i będą oparte na projektach ARM. Microsoft podobno „bada” również użycie innego chipa dla niektórych swoich urządzeń Surface, ale nie jest jasne, czy rozwinie się to w finalnym produkcie.

Firma Microsoft używa obecnie procesorów opartych na procesorach Intel w większości swoich usług w chmurze Azure, a większość linii Surface działa również na chipach Intela. Microsoft współpracował z AMD i Qualcomm nad niestandardowymi układami dla swoich urządzeń Surface Laptop 3 i Surface Pro X, wykazując chęć odejścia od samego Intela.

Niestandardowe chipy Microsoftu dla urządzeń Surface.
: Amelia Holowaty Krales / The Verge

W zeszłym roku Microsoft wspólnie opracował procesor SQ1 oparty na architekturze ARM dla Surface Pro X, a kilka miesięcy temu wprowadził do niego wariant SQ2. AMD współpracowało również z Microsoftem, aby stworzyć niestandardową wersję swojego procesora Ryzen dla Surface Laptop 3.

Przejście na ARM po stronie serwera jest z pewnością bardziej znaczące, szczególnie dla Intela. Apple zasygnalizował już odejście od chipów Intela dla swoich produktów Mac, z własnym krzemem M1 opartym na projektach ARM. Procesory serwerowe Intel Xeon rządzą obecnie rynkiem serwerów, a AMD już zajmuje się tym lukratywnym rynkiem dzięki własnym procesorom EPYC.

Skontaktowaliśmy się z firmą Microsoft, aby skomentować raport, i odpowiednio Cię poinformujemy.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook