Gry

Microsoft przejmuje Nuance – twórców Dragon speech rec – za 16 miliardów dolarów

Mężczyzna z podwiniętymi rękawami mówi do zestawu słuchawkowego, patrząc na laptopa.
Powiększać / Na tym zdjęciu z 2011 roku dr Michael A. Lee używa oprogramowania do rozpoznawania głosu Dragon Medical, aby wprowadzić swoje notatki po obejrzeniu pacjenta.

Wcześniej Microsoft ogłosił dziś plany zakupu Nuance za 56 USD za akcję – 23 procent powyżej ceny zamknięcia Nuance w ubiegły piątek. Transakcja daje 16 miliardów dolarów nakładów gotówkowych i całkowitą wycenę Nuance na około 19,7 miliarda dolarów, włączając w to przejęty dług tej firmy.

Kim jest Nuance?

Na tym zdjęciu z 2006 roku Rollie Berg - który z powodu stwardnienia rozsianego ma wyjątkowo ograniczone możliwości używania rąk - używa Dragon NaturallySpeaking 8 do bezpośredniej interakcji ze swoim komputerem.
Powiększać / Na tym zdjęciu z 2006 roku Rollie Berg – który z powodu stwardnienia rozsianego ma wyjątkowo ograniczone możliwości używania rąk – używa Dragon NaturallySpeaking 8 do bezpośredniej interakcji ze swoim komputerem.

Nuance to znany gracz w dziedzinie rozpoznawania języka naturalnego. Technologia firmy jest rdzeniem osobistego asystenta Siri firmy Apple. Nuance sprzedaje również dobrze znane oprogramowanie do osobistego rozpoznawania mowy Dragon NaturallySpeaking, które jest nieocenione dla wielu osób z różnymi niepełnosprawnościami fizycznymi.

Dragon NaturallySpeaking, pierwotnie wydany w 1997 roku, był jednym z pierwszych komercyjnych produktów do ciągłego dyktowania – co oznacza oprogramowanie, które nie wymagało od użytkownika krótkiej przerwy między słowami. W 2000 roku firma Dragon Systems została przejęta przez ScanSoft, która w 2005 roku przejęła Nuance Communications i przemianowała się na Nuance.

Wcześniejsze wersje oprogramowania Dragon wykorzystywały ukryte modele Markowa, aby rozwikłać znaczenie ludzkiej mowy, ale ta metoda miała poważne ograniczenia w porównaniu z nowoczesnymi algorytmami sztucznej inteligencji. W 2009 roku Fei-Fei Li, badacz ze Stanford, stworzył ImageNet – ogromny zbiór danych szkoleniowych, który zapoczątkował boom w algorytmach uczenia głębokiego wykorzystywanych w nowoczesnych, podstawowych technologiach sztucznej inteligencji.

Po tym, jak w 2010 roku badacze z firmy Microsoft, Dong Yu i Frank Seide, z powodzeniem zastosowali techniki głębokiego uczenia do automatycznego rozpoznawania mowy w czasie rzeczywistym, Dragon – obecnie Nuance – zastosował te same techniki we własnym oprogramowaniu do rozpoznawania mowy.

Szybko do przodu, a – według Microsoft i Nuance – wersje Smoka przeznaczone do celów medycznych są używane przez 77 procent szpitali, 75 procent radiologów i 55 procent lekarzy w Stanach Zjednoczonych.

Gra przejęcia Microsoftu

Microsoft i Nuance rozpoczęły współpracę w 2019 r., Aby dostarczać dostawcom usług medycznych technologie Ambient Clinical Intelligence (ACI). Technologia ACI ma na celu zmniejszenie wypalenia lekarskiego i zwiększenie wydajności poprzez przenoszenie zadań administracyjnych na komputery. (Badanie z 2017 roku opublikowane w Annals of Family Medicine udokumentowało, że lekarze spędzają zazwyczaj dwie godziny na rejestrowaniu danych na każdą godzinę faktycznej opieki nad pacjentem).

Nabycie Nuance daje firmie Microsoft bezpośredni dostęp do całej listy klientów usług medycznych. Daje to także firmie Microsoft możliwość wprowadzenia technologii Nuance – obecnie używanej głównie w Stanach Zjednoczonych – na własny duży rynek międzynarodowy firmy Microsoft. Dyrektor naczelny Nuance, Mark Benjamin – który po przejęciu nadal będzie zarządzał Nuance jako oddziałem firmy Microsoft – opisuje to jako okazję do „zwiększenia skali zmian w branży”.

To posunięcie podwaja całkowity rynek adresowalny Microsoftu (TAM) w branży opieki zdrowotnej do prawie 500 miliardów dolarów. Łączy również to, co dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, opisuje jako „warstwę sztucznej inteligencji w punkcie dostawy opieki zdrowotnej” z własną ogromną infrastrukturą chmurową firmy Microsoft, w tym Azure, Teams i Dynamics 365.

Przejęcie zostało jednogłośnie zatwierdzone przez zarządy firm Nuance i Microsoft i oczekuje się, że zostanie sfinalizowane do końca 2021 roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook