GryNowości

Microsoft ryzykuje rok dobrej woli podwyżką cen Xbox Live

Microsoft spędził większość 2020 roku na budowaniu dobrej woli dla swojej usługi Xbox Game Pass i konsol nowej generacji, ale nowa podwyżka ceny Xbox Live Gold grozi wymazaniem tego wszystkiego. Producent Xbox ogłosił dziś szereg zmian w cenach Xbox Live Gold – aby uzyskać szczegółowe informacje, przeczytaj nasz pełny post – a najważniejsze jest to, że dla większości ludzi zmienia się on z 60 USD rocznie do 120 USD. To ogromny skok i to w złym czasie: dzieje się to w środku pandemii, tak jak Microsoft odnotował duży wzrost przychodów z gier w 2020 roku.

Przyczyna tego ruchu jest oczywista – zdobądź ludzi na Xbox Game Pass – ale Microsoft zrobił to w niezgrabny i słabo zaplanowany sposób.

Fani Xbox są, co zrozumiałe, wściekli. Microsoft jest jedynym głównym posiadaczem platformy, który zmusza graczy Fortnite, Call of Duty: Warzonei inne popularne darmowe gry, w których można płacić abonament za dostęp do trybu wieloosobowego. W przypadku większości graczy Xbox ta opłata podwaja się co roku, ponieważ większość ludzi kupuje kody, aby doładować swoją subskrypcję Xbox Live. Microsoft po cichu usunął te 59,99 $ 12-miesięczne kody w zeszłym roku, a sześciomiesięczne kody są teraz wyceniane na 59,99 $. Prawdopodobnie nadal możesz znaleźć 12-miesięczne kody od sprzedawców i sprzedawców detalicznych, ale są one oficjalnie wycofane.

Ceny usług gier online

Subskrypcja PlayStation Plus Xbox Live Gold Nintendo Online
Subskrypcja PlayStation Plus Xbox Live Gold Nintendo Online
1 miesiąc 9,99 $ 10,99 $ 3,99 $
3 miesiące 24,99 $ 29,99 $ 7,99 USD
6 miesięcy Nie dotyczy 59,99 $ Nie dotyczy
12 miesięcy 59,99 $ Nie dotyczy 19,99 $

To oznacza wielu Fortnite gracze będą teraz musieli płacić 120 $ rocznie tylko za grę na konsoli Xbox. Fortnite na PlayStation i Nintendo Switch jest darmowe, a nawet na platformie Microsoft Windows jest darmowe. W rzeczywistości gracze na PC grający w gry obsługujące Xbox Live nie muszą nawet płacić za Xbox Live Gold, aby uzyskać dostęp do trybu dla wielu graczy. To dziwna sytuacja, w którą Microsoft świadomie się angażuje.

Oświadczenie Microsoftu nawet nie próbuje usprawiedliwić tej podwyżki cen. W poście na blogu, który brzmi tak, jakby został napisany przez prawnika, Microsoft pisze, że „okresowo oceniamy wartość i ceny naszych usług, aby odzwierciedlić zmiany na regionalnych rynkach i nadal inwestować w społeczność Xbox”, zanim ogłosimy zmiany. Jedynym uzasadnieniem jest:

Inwestujemy w naszą społeczność, wzmacniając cyfrowe bezpieczeństwo naszych graczy, umożliwiając nowe sposoby udostępniania, komunikowania się i grania z przyjaciółmi oraz zapewniając wiodącą w branży niezawodność w całej naszej sieci.

To, czego Microsoft nie precyzuje, to prawdziwy powód tych zmian cen: Xbox Game Pass. Microsoft szybko zdołał w zeszłym roku zachęcić 10 milionów ludzi do skorzystania z Xbox Game Pass, oferując 1 USD i nie tylko. We wrześniu liczba ta szybko wzrosła o 50 procent, do 15 milionów, dzięki czemu Xbox Game Pass wygląda na bardzo sprytny zakład dla Microsoftu.

Xbox Game Pass był szeroko chwalony, ale Microsoft wyraźnie próbuje teraz agresywnie przenieść swoją istniejącą bazę graczy Xbox Live Gold do serwisu. Microsoft zezwala subskrybentom Xbox Live Gold na przejście na Xbox Game Pass Ultimate (zwykle 14,99 USD miesięcznie) i zamianę czasu w miesiącach lub latach na subskrypcje Ultimate. To dobra początkowa oferta dla subskrybentów Xbox Live Gold, ale ostatecznym celem jest uzyskanie przez Microsoft większych przychodów na użytkownika Xbox w przyszłości po podłączeniu do Xbox Game Pass Ultimate i wszystkiego, co oferuje.

xcloud

Xbox Game Pass Ultimate obejmuje przesyłanie strumieniowe xCloud.
: Nick Statt / The Verge

Ten ruch może również pozwolić Microsoftowi na dalsze rozpowszechnianie Xbox Game Pass przez cały 2021 rok bez konieczności zwiększania jego ceny. Microsoft do tej pory opierał się podwyżce cen Xbox Game Pass, z wyjątkiem wstępnej ceny subskrypcji na PC.

Wcześniej argumentowałem, że Xbox Game Pass to prawdziwa konsola nowej generacji Microsoftu, a przejęcie firmy Bethesda za 7,5 miliarda dolarów wzmocniło to pod koniec ubiegłego roku. Microsoft ma duże plany dotyczące Xbox Game Pass na 2021 rok i później, ale wyraźnie chce przenieść swoich starszych subskrybentów Xbox Live do usługi.

Xbox Game Pass Ultimate to zabójcza umowa z dostępem do ponad 100 gier, strumieniowego przesyłania gier xCloud i Xbox Live Gold za 14,99 USD miesięcznie. Microsoft właśnie nagle poradził sobie z tą migracją, z okropnym wyczuciem czasu i wiadomościami. Wielu wciąż rozważa zakup Xboksa lub PS5, ponieważ obie konsole są nadal wyprzedane. Uderzenie podwyżki ceny Xbox Live Gold mogło zostać złagodzone w przypadku nowych i istniejących posiadaczy Xbox dzięki usunięciu potrzeby Xbox Live Gold w darmowych grach wieloosobowych.

To jest coś, co Microsoft powinien rozważyć, szczególnie zgodnie z zapowiedziami firmy Halo Infinite tryb wieloosobowy będzie darmowy, gdy zostanie uruchomiony później w tym roku. Jeśli ten wymóg Xbox Live Gold nadal obowiązuje, oznacza to Halo Infinite w niezręcznej sytuacji grania na PC, ale wymagającej miesięcznej subskrypcji za 10,99 $ na Xbox.

Wszystko to stawia Microsoft w dziwnej sytuacji, oferując teraz jedną z najlepszych ofert w grach (Xbox Game Pass), a teraz jedną z najgorszych (Xbox Live Gold). Dla tych, którzy nie są zainteresowani Xbox Game Pass, to gorzka pigułka do przełknięcia.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook