Różności i nowinki technologia

Microsoft Viva: nowa platforma zaprojektowana z myślą o przyszłości pracy zdalnej

Microsoft Viva to nowy nacisk firmy Microsoft na pomoc firmom w pracy zdalnej i duży zakład, że ten nowy styl życia stanie się normą. Został zaprojektowany, aby działać jako portal zarówno dla pracowników, jak i firm, umożliwiający poruszanie się po złożoności pracy z domu. Microsoft wprowadza dziś Vivę, a części platformy będą wdrażane w 2021 roku.

„Braliśmy udział w największym na skalę eksperymencie pracy zdalnej, jaki widział świat” – mówi dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, podkreślając trwającą prawie 11 miesięcy pandemię, która zmieniła sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się i żyją. „Gdy świat się odradza, nie ma powrotu. Elastyczność w kwestii tego, kiedy, gdzie i jak pracujemy, będzie kluczowa ”.

Microsoft Viva nie jest aplikacją ani nawet usługą, ale raczej platformą usprawniającą pracę zdalną i ułatwiającą firmom dostosowanie się do niej. Podczas gdy firmy wspólnie wydają miliardy dolarów każdego roku na dobre samopoczucie pracowników, Microsoft uważa, że ​​Viva pomoże w tej nowej cyfrowej erze pracy.

„Musimy przestać myśleć o pracy jako miejscu i zacząć myśleć o tym, jak utrzymać kulturę, połączyć pracowników i wykorzystać ludzką pomysłowość w hybrydowym świecie” – mówi Jared Spataro, szef Microsoft 365. Spataro szybko przewidział w pandemii, która na zawsze zmieni sposób, w jaki pracujemy i uczymy się, a Microsoft Viva jest wyraźnie wynikiem trendów, których Microsoft jest świadkiem.

Zaprojektowany z myślą o tej nowej, elastycznej i cyfrowej erze pracy, Viva integruje się z Microsoft Teams i działa raczej jak stary intranet, gromadząc podstawowe części firmy w centralnej lokalizacji. Microsoft dzieli Viva na cztery konkretne moduły: połączenia, spostrzeżenia, tematy i nauka.

Viva Connections działa jako portal dla pracowników.
Obraz: Microsoft

Połączenia obejmują komunikację wewnętrzną lub zasoby, takie jak świadczenia i zasady firmy. Został również zaprojektowany jako portal, do którego możesz się udać, jeśli dopiero zaczynasz pracę w firmie, a nigdy nawet nie spotkałeś swoich współpracowników z powodu pandemii. „Można to traktować jako bramę do cyfrowego miejsca pracy” – wyjaśnia Spataro.

Viva Connections jest oparta na technologii Microsoft SharePoint i obejmuje takie rzeczy, jak wiadomości firmowe, ratusze, a nawet grupy zasobów i społeczności pracowników. Jest to w zasadzie pulpit nawigacyjny do zdalnego łączenia się ze współpracownikami.

Viva Insights dostarcza danych o wzorcach pracy i trendach.
Obraz: Microsoft

Viva Insights wydaje się kolejnym krokiem w kontrowersyjnej funkcji Microsoft Productivity Score. Firma Microsoft była szeroko krytykowana za umożliwienie menedżerom zagłębiania się w dane dotyczące poszczególnych pracowników za pomocą metadanych zebranych z jej oprogramowania i usług. Firma została zmuszona do wprowadzenia zmian w swoim wyniku produktywności, a Viva Insights zawiera podobne, oparte na danych spostrzeżenia dla menedżerów i pracowników.

Microsoft twierdzi, że Viva Insights będzie zawierało dane dla menedżerów i liderów w celu monitorowania wzorców pracy i trendów, ale ta prywatność będzie chroniona. „Oznacza to, że spostrzeżenia osobiste są widoczne tylko dla pracownika, podczas gdy spostrzeżenia menedżerów i liderów są domyślnie agregowane i usuwane w celu ochrony prywatności osób” – mówi Spataro.

Viva Learning to trzeci moduł firmy Microsoft w Viva i jak sama nazwa wskazuje, dotyczy uczenia się i rozwoju pracowników. To tutaj pracodawcy będą umieszczać materiały szkoleniowe, kursy i inne treści do edukacji pracowników. Będzie to obejmować treści z LinkedIn Learning, Microsoft Learn, a nawet treści własne firmy, a także materiały szkoleniowe od dostawców zewnętrznych.


Viva Learning zawiera wszystkie materiały szkoleniowe dla firmy.
Obraz: Microsoft

Ostatnim modułem w Viva jest Tematy. „Pomyśl o tematach Viva jak o Wikipedii dla organizacji” – wyjaśnia Spataro. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do organizowania treści i automatycznie wyświetla karty tematów z dokumentami, filmami i powiązanymi osobami. Viva Topics wygeneruje karty tematów z aplikacji takich jak Office, Teams i SharePoint.

Microsoft Viva jest dziś częściowo uruchamiany. Viva Topics jest już dostępna dla klientów Microsoft 365, a publiczna wersja zapoznawcza Viva Insights również rozpoczyna się dzisiaj. Microsoft uruchamia również prywatną wersję zapoznawczą Viva Learning i planuje ogłosić kolejne dodatki do Microsoft Viva w 2021 roku.

Microsoft twierdzi, że dopiero zaczyna pracę z Microsoft Viva i że ma być „otwartą i rozszerzalną platformą” dla partnerów. Viva wspiera również ambicję Microsoft, aby umieścić Teams w centrum swojej strategii pracy i działać jako centrum wszystkiego, co robi firma.

Podobnie jak funkcja trybu Razem w Microsoft Teams, Viva jest wyraźnie zainspirowana dążeniem do pracy zdalnej w erze pandemii. Chociaż wciąż toczy się debata na temat tego, jak dramatycznie zmienią się miejsca pracy w biurze po zakończeniu pandemii, Microsoft bardzo się założył, że sposób, w jaki teraz pracujemy, jest nową normą.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook