KryptowalutyNowości

Monero staje się kryptowalutą wybieraną przez cyberprzestępców

Monero staje się kryptowalutą wybieraną przez cyberprzestępców

53 studia | Obrazy Getty

Dla cyberprzestępców, którzy chcą prać nielegalne zyski, bitcoin od dawna jest preferowaną metodą płatności. Ale na pierwszy plan wysuwa się inna kryptowaluta, która obiecuje pomóc sprawić, że brudne pieniądze znikną bez śladu.

Podczas gdy bitcoin pozostawia widoczny ślad transakcji na swoim bazowym blockchainie, niszowe „monero prywatności” zostało zaprojektowane tak, aby przesłonić nadawcę i odbiorcę, a także wymienianą kwotę.

W rezultacie stał się coraz bardziej poszukiwanym narzędziem dla przestępców, takich jak gangi ransomware, stwarzając nowe problemy organom ścigania.

Wzrost monero następuje, gdy władze ścigają się, by rozprawić się z cyberprzestępczością po serii zuchwałych ataków, w szczególności włamania na Rurociąg Kolonialny, główną arterię naftową zaopatrującą wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

„Widzieliśmy, jak grupy ransomware przestawiają się na monero” – powiedział Bryce Webster-Jacobsen, dyrektor ds. wywiadu w GroupSense, grupie zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, która pomogła rosnącej liczbie ofiar płacić okupy w monero. “[Cyber criminals] rozpoznali możliwość popełniania błędów przy użyciu bitcoinów, które pozwalają transakcjom blockchain ujawnić ich tożsamość.”

Według Bretta Callow, analityka zagrożeń w Emsisoft, powiązana z Rosją REvil, znana grupa oprogramowania ransomware, która prawdopodobnie stała za atakiem w tym miesiącu na firmę Meatpacker JBS, usunęła w tym roku opcję płacenia w bitcoinach, żądając tylko monero.

Tymczasem zarówno DarkSide, grupa obwiniana za włamanie do Colonial Pipeline, jak i Babuk, który w tym roku stał za atakiem na policję w Waszyngtonie, zezwalają na płatności w obu kryptowalutach, ale pobierają od 10 do 20 procent premii od ofiar płacących bardziej ryzykownymi bitcoinami. eksperci mówią.

Justin Ehrenhofer, ekspert ds. zgodności kryptowalut i członek społeczności deweloperów monero, powiedział, że na początku 2020 r. jego użycie przez gangi ransomware było „błędem zaokrąglania”. Dziś szacuje, że około 10 do 20 procent okupów płaci się w monero, a do końca roku liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do 50 procent.

Zamienne pieniądze

Monero zostało uruchomione jako projekt open-source w 2014 roku przez użytkownika forum bitcoin o pseudonimie „thankful_for_today”. W oryginalnej białej księdze argumentowano, że identyfikowalność bitcoina była „krytyczną wadą”, dodając, że „prywatność i anonimowość są najważniejszymi aspektami elektronicznej gotówki”.

Ehrenhofer jest jednym z tych, którzy twierdzą, że widoczność bitcoina powinna zostać odrzucona na rzecz w pełni prywatnego systemu finansowego. „Głównym celem jest nierozróżnialność transakcji – zarobienie prywatnych i zamiennych pieniędzy” – powiedział. „Chcemy, aby Monero było jak najbardziej podobne do gotówki, gdzie jeden banknot 10 USD jest taki sam jak inny, a sprzedawca nie wie, skąd pochodzi”.

Podczas gdy waluta odnotowała ponad pięciokrotny wzrost ceny od początku 2020 r., śledząc szerszy wzrost kryptowalut, jej ogólna kapitalizacja rynkowa pozostaje odłamkiem kapitalizacji bitcoina: prawie 5 miliardów dolarów w porównaniu z 727 miliardami dolarów, według danych CoinMarketCap.

Mimo to zainspirował lojalnych zwolenników idealistów prywatności i hobbystów kryptografii przeciwko establishmentowi, takich jak Ehrenhofer, którzy poświęcają się utrzymywaniu kodu i użyciu zaawansowanej matematyki, aby zapewnić, że transakcje pozostają niewykrywalne. Jak pokazują dane, ma teraz trzecią co do wielkości społeczność twórców dowolnej kryptowaluty, za bitcoinem i ethereum.

Ale monero również wzbudzało kontrowersje od samego początku, dzięki powiązaniu z nielegalnymi płatnościami i praniem brudnych pieniędzy. Dr Tom Robinson, główny naukowiec i współzałożyciel grupy Elliptic zajmującej się wywiadem blockchain, powiedział, że coraz większa liczba rynków w ciemnej sieci akceptuje wyłącznie Monero do sprzedaży wszystkiego, od broni po narkotyki. „To była duża zmiana w ciągu ostatniego roku”.

Tymczasem, według Ehrenhofera, negocjatorzy oprogramowania ransomware, którzy są zazwyczaj zatrudniani przez ofiary do pomocy w obsłudze wymuszenia, również zaczęli kontaktować się z twórcami monero, aby zrozumieć, jak działa kryptowaluta. Powiedział, że negocjatorzy mieli na celu „zbudowanie relacji płynnościowych” potrzebnych do ułatwienia płatności w przypadku żądania okupu monero.

Ukryte szlaki

Brak śladu cyfrowego dla monero staje się coraz bardziej problematyczny dla organów ścigania, które zazwyczaj współpracują z grupami analityków kryptowalut z sektora prywatnego w celu śledzenia podejrzanych transakcji w cyfrowej księdze bitcoinów.

Europol, w raporcie z 2020 r., umieścił monety prywatności wśród czynników, które „uczyniły dochodzenia w sprawie kryptowalut bardziej wymagających i [that] możemy się spodziewać, że będą one bardziej widoczne w przyszłych dochodzeniach”.

We wrześniu ubiegłego roku US Internal Revenue Service zaoferował nagrodę w wysokości 625 000 USD dla wszystkich wykonawców, którzy byli w stanie opracować narzędzia pomagające w śledzeniu monero. Od tego czasu przyznał kontrakt grupie kryminalistycznej Chainalysis i grupie analizującej dane Integra FEC.

Inne grupy kryminalistyki kryptowalut również po cichu próbowały zrobić to samo. Dyrektor naczelny CipherTrace, Dave Jevans, powiedział, że jego firma rozpoczęła pracę nad walutą ponad dwa lata temu na podstawie umowy z amerykańskim departamentem bezpieczeństwa wewnętrznego i złożyła wnioski patentowe w ramach tej pracy, ale nie ujawni dalszych szczegółów.

Niektórzy eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby gangi zajmujące się oprogramowaniem ransomware przestawiły się na wyłącznie żądające monero, ponieważ trudności w pozyskaniu go mogą sprawić, że ofiary będą mniej skłonne do płacenia.

Wielu wskazuje na wyzwania związane z jego płynnością i dostępnością, co oznacza, że ​​możliwe są tylko mniejsze transakcje. „Jeśli wybierzesz walutę, która jest zbyt niejasna, sam akt zakupu waluty może sprawić [it] droższe w zakupie. Stwarza to poziom nieprzewidywalności w negocjacjach” – powiedział Eric Friedberg, współprzewodniczący należącej do Aon grupy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Stroz Friedberg.

Inni zauważają, że biorąc pod uwagę jego nieprzejrzystość, nie można ustalić, czy twoje transakcje są dokonywane z podmiotami objętymi sankcjami, co może grozić surowymi karami.

Wielu ekspertów twierdzi, że amerykańscy ustawodawcy do tej pory odchodzą od wyodrębniania jakiejkolwiek konkretnej kryptowaluty podczas opracowywania odpowiednich przepisów. Mimo to wiele dużych giełd kryptowalut unikało umieszczania na giełdzie monet zapewniających prywatność w obawie przed przyciągnięciem kontroli regulacyjnej, ponieważ władze coraz częściej nalegają na wyższe standardy znajomości klienta i prania pieniędzy.

W rezultacie niektórzy negocjatorzy oprogramowania ransomware są zdenerwowani jakimkolwiek zaangażowaniem w Monero.

„Jeżeli klient chce zrobić coś z monetą prywatności, nie popieramy tego”, powiedział Bill Siegel, dyrektor generalny Coveware, jednej z najpopularniejszych firm zajmujących się negocjacjami okupu. „Rozumiemy, jakie jest nastawienie z punktu widzenia przepisów i chcemy być pomocni dla organów ścigania”.

© 2021 The Financial Times Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone Zakaz rozpowszechniania, kopiowania lub modyfikowania w jakikolwiek sposób.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook