Nowości

Mozilla zwolni 250 miejsc pracy, twierdzi, że wpłynie to na rozwój Firefoksa

Logo Firefoksa.

Mozilla Corporation zwalnia 250 osób, czyli około jednej czwartej siły roboczej, wyjaśniając, że pandemia COVID-19 znacznie obniżyła przychody. Wcześniej Mozilla zatrudniała około 1000 pracowników.

Dyrektor generalny producenta Firefoksa, Mitchell Baker, ogłosił wczoraj redukcję zatrudnienia, pisząc, że „warunki ekonomiczne wynikające z globalnej pandemii znacząco wpłynęły na nasze przychody. W rezultacie nasz plan sprzed COVID nie był już wykonalny”.

W notatce wysłanej do pracowników Baker powiedział, że zwolnienia 250 miejsc pracy obejmują „zamknięcie naszej obecnej działalności w Tajpej na Tajwanie”. Zwolnienia zmniejszą zatrudnienie Mozilli w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Australii i Nowej Zelandii. Kolejnych 60 osób zostanie przydzielonych do różnych zespołów.

Będzie to miało wpływ na rozwój przeglądarki. „Aby ponownie skoncentrować się na rozwoju przeglądarek Firefox na podstawowym rozwoju przeglądarek poprzez zróżnicowane doświadczenia użytkowników, ograniczamy inwestycje w niektórych obszarach, takich jak narzędzia programistyczne, narzędzia wewnętrzne i rozwój funkcji platformy, a także przenosimy powiązane produkty bezpieczeństwa / prywatności do naszych nowych produktów i operacji. zespół ”- napisał Baker.

Wszyscy zwolnieni pracownicy otrzymają odprawy „co najmniej równe pełnemu wynagrodzeniu podstawowemu do 31 grudnia 2020 r.” – napisał Baker. Mozilla Corporation jest spółką zależną Mozilla Foundation, organizacji non-profit.

Problemy z dochodami

Mozilla Corporation uzyskuje zdecydowaną większość swoich przychodów (które wyniosły 435,7 miliona dolarów w 2018 roku) od wyszukiwarek, które płacą za domyślną opcję wyszukiwania w Firefoksie w różnych częściach świata, w tym Google, Yandex i Baidu.

Ogłoszenie i notatka Bakera nie mówiły dokładnie, w jaki sposób pandemia obniżyła dochody. Zapytaliśmy Mozillę o szczegóły i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy odpowiedź.

Computerworld napisał wczoraj, że wraz z umowami wyszukiwania Firefoksa „zmniejsza się [browser market] dzielić się wpływami finansowymi. Nawet jeśli efekty nie są natychmiastowe i bezpośrednie, prawdopodobnie pojawią się w połowie okresu lub gdy pojawią się umowy do przedłużenia. ”Sprawozdanie finansowe Mozilli mówi, że ma umowy z dostawcami wyszukiwarek, które wygasają w listopadzie 2020 roku.

Pandemia może również zaszkodzić próbom dywersyfikacji przychodów Mozilli poprzez oferowanie subskrypcji produktów spoza jej flagowego Firefoksa. W notatce Bakera dla pracowników napisano wczoraj, że Mozilla spróbuje zmienić sytuację „statkiem”[ping] nowe produkty szybciej i się rozwijają[ing] nowe źródła przychodów. Nasze początkowe inwestycje będą obejmować Pocket, Huby, VPN, Web Assembly oraz produkty z zakresu bezpieczeństwa i prywatności. Ponadto tworzymy nowy zespół ds. Projektowania i UX, który będzie obsługiwał te produkty, oraz nowy zespół ds. Uczenia maszynowego, który pomoże naszym produktom zawierać funkcje ML ”.

Mozilla wcześniej zwolniła 70 pracowników w styczniu, a notatka wysłana przez Bakera może rzucić światło na ostatnie zmagania firmy. W styczniowej notatce opublikowanej przez TechCrunch Baker wyjaśnił, że „spodziewaliśmy się, że w 2019 i 2020 roku będziemy uzyskiwać przychody z nowych produktów subskrypcyjnych, a także wyższe przychody ze źródeł spoza wyszukiwania. Tak się nie stało”.

„Życie w granicach naszych możliwości”

Mozilla „nie doceniała, ile czasu zajmie zbudowanie i dostarczenie nowych, generujących dochody produktów” – napisała również w styczniowej notatce. W ten sposób Mozilla „zdecydowała się przyjąć bardziej konserwatywne podejście do prognozowania naszych przychodów na 2020 rok” i „zgodziła się na zasadę życia w ramach dostępnych środków, czyli nie wydawania więcej niż zarabiamy w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Jednak ten bardziej konserwatywny plan budżetu na 2020 rok został zakłócony przez pandemię, o czym świadczy wczorajsze oświadczenie Bakera, że ​​„nasz plan sprzed COVID nie był już wykonalny”. Podczas gdy pandemia przypomina, że ​​zdolność firmy do generowania przychodów może zmienić się szybko i nieoczekiwanie, Baker napisał, że wczorajsze cięcia i reorganizacja mają na celu zapewnienie trwałości finansowej Mozilli w „epoce COVID i po COVID”.

„Nie dokonaliśmy po prostu„ przycięcia ”- napisał Baker w notatce. „Nie traktowaliśmy tego jako przerwy ani sposobu na przeprowadzenie nas przez kilka następnych miesięcy. Przyjrzeliśmy się temu, co musi zrobić Mozilla Corporation, aby była trwała i wywierała wpływ na przestrzeni czasu. Następnie zmieniliśmy kształt organizacji, aby sprostać temu, odwzorowanie kluczowych ról i zestawów umiejętności wymaganych do osiągnięcia tego wyniku ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook