NowościTelefony

Nad komputerami Apple’s Arm Mac wisi znak zapytania

Apple w końcu przedstawił swoje pierwsze komputery Mac z procesorami, które sam zaprojektował: 13-calowy MacBook Air, 13-calowy MacBook Pro i Mac mini. Apple obiecuje znaczące korzyści w zakresie wydajności w porównaniu z procesorami Intela, aw przypadku laptopów ogromny wzrost żywotności baterii. (Aby dać ci wyobrażenie o poziomie ulepszeń reklamowanych przez Apple, Apple twierdzi, że nowy MacBook Pro może osiągnąć nawet 20 godzin pracy na baterii.)

Będą również mogli natywnie uruchamiać aplikacje na iOS, co oznacza, że ​​komputery Mac będą teoretycznie mieć znacznie więcej opcji oprogramowania od razu. Ale zanim zamienisz te ekscytujące obietnice w przedsprzedaży, powinieneś wiedzieć, że nad nowymi komputerami wciąż jest duży znak zapytania.

Renderowanie Apple M1 osadzone w maleńkiej płycie głównej MacBooka.
: Apple

Powodem, dla którego mogą natywnie uruchamiać aplikacje na iOS, jest to, że nowy Apple M1 jest oparty na zestawie instrukcji Arm, podobnie jak twój smartfon, zamiast instrukcji x86-64 używanych na komputerach Mac i PC z systemem Windows. Ale prawda jest również odwrotna: obecnie wierzymy Apple na słowo, że istniejące aplikacje na Maca będą działać dobrze, gdy będą działać nie działać natywnie. Wczorajsza była druga prezentacja z rzędu, w której zamiast rzeczywistych testów porównawczych i porównań wydajności zobaczyliśmy gotowe wersje demonstracyjne i nieoznaczone wykresy.

Wiemy, co otrzymujemy dzięki Intel. W przypadku Arm nie mamy. I chociaż istnieją dobre powody, by sądzić, że Apple to rozgryzł, historia nie zawsze była łaskawa dla innych producentów, którzy próbowali komputerów opartych na Arm.

W 2012 roku Microsoft wypuścił na rynek wersję swojego nowego tabletu Surface opartą na technologii Arm, nazwaną Surface RT. Była to cienka hybryda komputera i tabletu, a za 499 USD wydawała się obiecującym nowym urządzeniem opartym na Arm.

Akcje Microsoft Surface RT

: Chris Welch / The Verge

Jednak, co jest mylące, Surface RT nie uruchamiał również nowego w tym czasie systemu Windows 8. Zamiast tego działał Windows RT, który był okrojoną wersją systemu Windows 8, który nie mógł uruchamiać tradycyjnych programów systemu Windows. Nawet przedstawiciele pomocy technicznej firmy Microsoft mieli problem z wyjaśnieniem, co będzie, a co nie będzie działać w systemie Windows RT. To zamieszanie prawdopodobnie przyczyniło się do ostatecznej awarii Surface RT. W swoich przychodach fiskalnych za czwarty kwartał 2013 r. Firma Microsoft odnotowała stratę 900 mln USD z powodu „korekt stanu zapasów” Surface RT.

Awaria Surface RT nie powstrzymała jednak Microsoftu przed wykonaniem większej liczby uruchomień na komputerach Surface opartych na Arm. Firma wypuściła w zeszłym roku Surface Pro X, który ma procesor Arm opracowany wspólnie przez Microsoft i Qualcomm. Myśleliśmy, że sprzęt wygląda świetnie i po raz kolejny procesor Arm pozwolił Microsoftowi uczynić go cieńszym niż Surface Pro z procesorem Intel. Ale chociaż sam Windows był dobrze zoptymalizowany pod kątem Arm, wiele aplikacji było wolniejszych niż na komputerze Intela, a niektóre w ogóle nie działały.

Tom Warren odkrył, że nowsza druga generacja Surface Pro X miała mniej problemów ze zgodnością aplikacji niż oryginał, ale niektóre aplikacje nadal nie działały, w tym Adobe Creative Cloud (z Photoshopem i Lightroomem).

Lenovo Flex 5G

Lenovo Flex 5G, jeden z nielicznych laptopów Qualcomm Snapdragon 8cx, który trafia na rynek.
: Cameron Faulkner / The Verge

Nie tylko Microsoft zmagał się z komputerami opartymi na ARM. Samsung wypuścił Galaxy Book 2 przypominający Surface w 2018 roku, ale prawdopodobnie nie będziesz zszokowany, gdy to usłyszysz The VergeDan Seifert miał problemy z uruchomieniem niektórych aplikacji. Mój kolega Cameron Faulkner napotkał podobne problemy podczas testowania Lenovo Flex 5G w lipcu. Firma Microsoft nadal pracuje nad poprawieniem zgodności aplikacji systemu Windows na Arm z emulacją x64. Jesteśmy optymistami, ale nie jesteśmy blisko rekomendowania Windows on Arm zamiast Windows w opcjach Intela. I chociaż budżetowe Chromebooki Google często działają doskonale na Arm, większość z nich przyjęła obecnie Intel i AMD.

Apple wydaje się jednak niezwykle pewny przejścia na procesory oparte na ARM. Firma Apple usunęła już wszystkie MacBooki Air z procesorami Intel ze swojej linii produktów – pomimo wprowadzenia nowego Air z procesorem Intel w marcu. Podczas gdy Microsoft, Lenovo, Samsung i inni zawsze oferowali wybór między Arm a Intelem, Apple spodziewa się przejścia całą linię produktów Mac do krzemu Apple za około dwa lata.

Firma wysyła jasny komunikat, że Arm to przyszłość Maca, a duże firmy programistyczne, takie jak Microsoft i Adobe, już słuchają: Photoshop pojawi się w przyszłym roku, Lightroom w przyszłym miesiącu, a Microsoft Office jest w drodze. Inni programiści, którzy chcą tworzyć aplikacje na Maca, również będą musieli wejść na pokład.

Apple może być w stanie uniknąć niektórych z tych samych pułapek zgodności aplikacji, które napotkali inni producenci. Na przykład Microsoft źle założył, że programiści wykorzystają jego Windows Store, wydając uniwersalne aplikacje, które działałyby zarówno w Arm, jak i Intel. Jest to również opcja dla programistów Apple, ale firma ma również Rosettę 2, która może tłumaczyć aplikacje zaprojektowane dla chipów Intel na Arm podczas pierwszej instalacji lub w locie później, jeśli to konieczne. Apple twierdzi, że w ten sposób niektóre aplikacje Intela mogą nawet działać szybciej na swoim nowym chipie, przynajmniej w porównaniu z układami Intela w komputerach Mac poprzedniej generacji.

I znowu M1 jest w stanie natywnie obsługiwać ogromną bibliotekę aplikacji na iOS, dając użytkownikom dostęp do ogromnej potencjalnej liczby funkcjonalnych aplikacji – chociaż będziesz musiał przesuwać wskaźnik, ponieważ komputery Mac nie mają ekranu dotykowego.

Jestem bardzo zainteresowany, aby sprawdzić, czy te nowe komputery Mac są tak dobre, jak obiecuje Apple, ponieważ myślę, że wkrótce będę na rynku nowego laptopa Apple. Mój osobisty Mac to 11-calowy MacBook Air z początku 2014 roku. Uwielbiam to, ale zaczyna się wkurzać w podstawowym przeglądaniu Internetu, a bateria nie może utrzymać ładunku znacznie dłużej niż godzinę lub dwie.

Jeśli nowe MacBooki są tak wydajne, jak twierdzi Apple, i mogą uruchamiać większość aplikacji bez większego problemu, może być mi trudno zignorować. Moją uwagę przykuł zwłaszcza MacBook Air, ponieważ obecnie używam mojego starego MacBooka Air głównie do surfowania po Internecie i pisania.

Ale jeśli jest tyle samo problemów ze zgodnością aplikacji, na które napotkano inne komputery oparte na ARM, mogę spróbować wycisnąć kolejny rok z mojej ukochanej maszyny osobistej i poczekać, aż programiści nadrobią zaległości. Nie rozważałbym już jednak komputera Mac z procesorem Intel, ponieważ Apple wydaje się być w pełni zaangażowany w przejście na własny układ scalony.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook