MediaOprogramowanie

Nadchodzą klony TikTok: Instagram Reels, Byte, Triller i nie tylko

Po dwóch latach działania jako nowa, gorąca aplikacja, TikTok nagle walczy o swoje życie. Aplikacji grozi potencjalny zakaz w Stanach Zjednoczonych ze względu na obawy dotyczące jej chińskiej własności; jeśli nie zostanie zbanowana, części aplikacji mogą zostać sprzedane firmie Microsoft lub innemu konkurentowi, co spowoduje rozpad sieci, która istnieje obecnie. Jeśli tak się stanie, miliony TikTokkerów mogą nagle zacząć szukać nowego domu – a konkurencyjne aplikacje będą miały rzadką okazję, aby wejść na szczyt.

Wraz z tym oknem możliwości pojawiła się nowa klasa aplikacji: Byte, Triller, Zynn, Clash, Instagram i Snapchat oferują klony TikTok lub funkcje muzyczne zaprojektowane, aby wypełnić lukę, którą TikTok może zostawić.

Niektóre z tych aplikacji zyskały oszałamiające wyniki: Byte miał 1,2 miliona pobrań w USA w ciągu ostatniego miesiąca, Triller – 700 000, a Zynn – 400 000 pobrań, według danych zebranych przez App Annie. Clash powiedział, że zarejestrował 200 000 użytkowników od czasu uruchomienia w zeszłym tygodniu.

Po lewej: Kołowrotki Instagram, po prawej: TikTok.

Co być może ważniejsze, dwie największe nazwiska w krótkich filmach mobilnych – Instagram i Snapchat – wprowadzają teraz również funkcje podobne do TikTok. Snapchat pozycjonuje swoją funkcję muzyczną jako coś przeznaczonego do osobistych wiadomości. Ale Instagram wprowadza znacznie bardziej znaczące zagrożenie: funkcję o nazwie Reels, która pozwala ludziom publikować krótkie filmy z muzyką, którą inni mogą oglądać i odkrywać. To prawie wszystkie kluczowe części TikTok, po prostu wbudowane w Instagram, aplikację, która w 2018 roku reklamowała miliard użytkowników miesięcznie.

W przypadku TikTok jest dużo na linii. TikTok ma szansę być kolejną dużą siecią społecznościową, która pozwala na ogromne wykorzystanie czasu nastolatków i jest głównym biznesem reklamowym. Niektórzy inwestorzy uważają, że TikTok jest wart 50 miliardów dolarów, Reuters zgłosił w zeszłym tygodniu, a aplikacja ma przynieść w tym roku 1 miliard dolarów przychodów. To jedno z nielicznych zagrożeń, z jakimi boryka się Facebook na rynku zdominowanym przez jego media społecznościowe i aplikacje do czatu. Teraz TikTok musi walczyć nie tylko z groźbą zakazu, ale także z możliwością, że jedna lub więcej z tych aplikacji zajmie miejsce jako dom dla krótkich filmów, potencjalnie wysysając w ten sposób swoich obecnych użytkowników.

Po lewej: bajt, po prawej: TikTok.

Zainteresowanie klonami TikTok wydaje się pochodzić z dwóch miejsc. Twórcy gromadzą się w tych aplikacjach, aby odebrać nazwy użytkowników i uzyskać przewagę w budowaniu grona odbiorców na wypadek wyłączenia TikTok. W szczególności Triller zweryfikował już konta gwiazd TikTok, takich jak Josh Richards i popularna marka medialna Flighthouse. Wydaje się, że fani TikTok również podążają za nimi z obawy, że aplikacja wideo może zniknąć w dowolnym momencie. Te aplikacje mają tendencję do odnotowywania wzrostu liczby pobrań po wprowadzeniu poważnych zagrożeń związanych z zakazem TikTok. App Annie mówi, że Triller odnotował „duży skok” 1 sierpnia, w dniu, w którym prezydent Trump powiedział, że zablokuje TikTok. (Teraz wyznaczył termin na 15 września, mówiąc, że zostanie on zbanowany, jeśli aplikacja nie zostanie sprzedana firmie w USA). Byte również przyspieszył 1 sierpnia, a także odnotował wzrost 8 lipca, w dniu po tym, jak sekretarz stanu Mike Pompeo po raz pierwszy przedstawił możliwość wprowadzenia zakazu.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni widzieliśmy ogromny napływ najbardziej kreatywnych młodych ludzi na świecie – rejestracje i aktywność są wyższe niż kiedykolwiek” – powiedział rzecznik Byte w e-mailu do The Verge.

Po lewej: Triller, po prawej: TikTok.

Te możliwe zamienniki TikTok mają wokół siebie trochę szumu. Triller zebrał miliony dolarów, Zynn trafił na szczyt App Store, a Clash pochodzi od gwiazdy Vine, Brendona McNerneya. Byte, który został uruchomiony w styczniu, cieszy się największym uznaniem jako legalny zamiennik TikTok. Aplikacją zarządza Dom Hofmann, współzałożyciel Vine, pierwszej aplikacji, która naprawdę zaczęła łamać krótkie filmy na telefonach. Vine zakończyło się zamknięciem w 2016 roku, ale dopiero po tym, jak zapoczątkowało karierę niektórych dzisiejszych czołowych twórców, w tym Davida Dobrika, Jake’a i Logana Paula oraz Lele Pons.

Bawiąc się tymi podobnymi do TikTok, trudno powiedzieć, jak one wszystkie się wyróżniają. Triller ma na pokładzie kilka celebrytów, w tym Snoop Dogga, Marshmello i Mike’a Tysona. Byte ma bardziej dziwaczną estetykę w stylu Tumblra i jest wypełniony kolorowymi animacjami i ilustracjami. Zynn próbował zapłacić użytkownikom za czas spędzony na oglądaniu filmów, zanim wyrzucił tego mechanika po tym, jak został zbanowany na iOS i Androidzie. (Nadal planuje oferować nagrody za zaangażowanie, ale Zynn jeszcze nie ogłosił, jakie będą te nagrody). Nie jest do końca sprawiedliwe stwierdzenie, że wszystkie te aplikacje są klony – Triller istnieje od 2015 roku, a Zynn opiera się na popularnej chińskiej aplikacji – ale tak czy inaczej wszyscy wylądowali na zasadniczo tej samej formule: krótkie filmy, niekończący się kanał, często połączony z muzyką.

Po lewej: Zynn, po prawej: TikTok.

Jak można się spodziewać, najbardziej przerażającym konkurentem jest Facebook – szczególnie historia firmy dotycząca korzystania z Instagrama jako platformy do kradzieży nowych mechanizmów, których pionierami są inne aplikacje. Kiedy Instagram uruchomił klon funkcji historii Snapchata w 2016 roku, wydawał się bez wysiłku ukraść rozmach konkurenta, przekraczając liczbę użytkowników aplikacji w mniej niż rok. Reels dominuje teraz na stronie Explore na Instagramie, aw dniu premiery zawierała filmy wielkich gwiazd, w tym Mindy Kaling i Will Smith. Sukces Reels nie jest jednak pewny. Użytkownicy mogą nie zaakceptować kolejnej nowej funkcji upchanej na Instagramie, ponieważ ludzie w dużej mierze odrzucili IGTV w stylu YouTube.

TikTok udowodnił, że krótkie filmy z muzyką są skuteczną formułą, a jedna lub inna aplikacja będzie ich domem w przyszłości. Ale szaleństwo wokół nowych aplikacji społecznościowych miało miejsce w przeszłości i nie jest oczywiste, co pomoże tym nowicjuszom uniknąć stania się następną Peach lub Ello – zabawnym zamiennikiem na jeden dzień, równie szybko zapomnianym.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook