RTV

Najbezpieczniejsze sposoby logowania się do komputera

Czy twój komputer działa w systemie Windows, macOS lub Chrome OS, masz opcje dotyczące sposobu logowania się. Twój wybór nie tylko wpływa na wygodę korzystania z laptopa lub komputera stacjonarnego; wpływa również na łatwość ktoś inny mogą uzyskać dostęp.

Są to różne dostępne opcje logowania, o których musisz wiedzieć, więc upewnij się, że wybierasz mądrze. Odpowiedni dla Ciebie będzie zależał od konfiguracji komputera i tego, jak bardzo chcesz być ostrożny.

Windows

Twój kod PIN Windows Hello jest bezpiecznie zapisywany lokalnie na Twoim komputerze.

Zrzut ekranu: David Nield via Microsoft

Opcje logowania do systemu Windows można znaleźć, otwierając Ustawienia za pomocą ikony koła zębatego w menu Start, a następnie wybierając Konta i Opcje logowania. Domyślnie Twój komputer będzie chroniony hasłem do konta Microsoft – upewnij się, że jest długie, skomplikowane i niemożliwe do odgadnięcia. Powinieneś także skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie, co możesz zrobić tutaj, klikając Bezpieczeństwo następnie Więcej opcji bezpieczeństwa.

Jedną z alternatywnych opcji logowania, które zobaczysz, jest Kod PIN Windows Hello. Firma Microsoft zachęci Cię do użycia tego zamiast hasła, ponieważ jest ono ukryte na Twoim urządzeniu i dotyczy tylko jednego konkretnego urządzenia (więcej informacji na ten temat można znaleźć w witrynie Microsoft tutaj). Podobnie jak w przypadku hasła Microsoft, Twój kod PIN powinien być długi i coś, co nie jest oczywiste, na przykład urodziny.

Aby uzyskać jeszcze lepszą ochronę, możesz przełączyć się na Windows Hello Face lub Odcisk palca Windows Hello logować się za pomocą twarzy lub odcisku palca – ten rodzaj uwierzytelniania biometrycznego jest bardzo trudny do złamania, chociaż musi być obsługiwany przez sprzęt. Większość komputerów z systemem Windows obsługuje teraz te funkcje, chociaż możesz mieć pecha, jeśli używasz starszego komputera.

Plik Klucz bezpieczeństwa opcja to kolejna bardzo bezpieczna metoda logowania. Oprócz hasła będziesz potrzebować fizycznego, specjalnie skonfigurowanego klucza bezpieczeństwa, aby uzyskać dostęp do komputera – więc nawet jeśli ktoś zgadnie lub złamie Twoje hasło, nie będzie mógł uzyskać dostępu. Klucze fizyczne nie są drogie, ale muszą obsługiwać standard FIDO2: firma Microsoft ma pełne informacje o tym, jak to działa i jak uzyskać klucze tutaj.

Wreszcie jest Hasło obrazkowe opcja, która zasadniczo używa wzoru, który narysujesz na wybranym obrazie jako metody uwierzytelniania. Jest to dla ciebie trochę wygodniejsze, chociaż łatwiej jest też się włamać komuś innemu – łatwiej jest zgadnąć, brutalnie użyć wzoru lub po prostu zerknąć przez ramię w kawiarni lub biurze, niż odtworzyć odcisk palca , na przykład.

System operacyjny Mac

Touch ID to bezpieczna metoda logowania do systemu macOS, jeśli masz MacBooka, który go obsługuje.

Zrzut ekranu: David Nield via Apple

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook